مبارزه با مواد مخدر ریشه ای انجام شود

قم - ایرنا - آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، اقدام ریشه ای در مبارزه با مواد مخدر را خواستار شد و گفت: مصرف مواد مخدر یكی از آسیب های مهم اجتماعی است كه باید برای مقابله با آن اقدام ریشه ای و اساسی صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، وی روز دوشنبه در دیدار دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با تاكید بر این كه باید به دنبال علت ها و روش های درمان و مبارزه با اعتیاد در كشور بود افزود: وجود آمار بالای اعتیاد به دلیل بی توجهی به حل ریشه ای آن است.
وی همچنین با تاكید بر ضرورت مذاكره با مقام های افغانستان برای جلوگیری از تاخت و تاز آمریكا برای توسعه كشت مواد مخدر در این كشور گفت: مواد مخدر نه تنها برای همسایگان بلكه برای خود افغانستان نیز آسیب های زیادی بهمراه داشته است.
آیت الله نوری همدانی گفت: مسئولان كشور نباید در مقابل افغانستان كه تولید حجم گسترده ای از مواد مخدر در جهان را برعهده دارد نرمش نشان دهند، بلكه باید با قاطعیت مذاكره كنند.
وی در ادامه با بیان اینكه اعتیاد منشا مفاسد بسیار زیادی است، گفت: اقدام های ستاد مبارزه با مواد مخدر بسیار شایسته و قابل تقدیر است ولی با حرف زدن موضوع حل نمی شود و باید در عمل قاطعیت نشان داد.
این مرجع تقلید اظهار داشت: توسعه مواد مخدر و توزیع آن در كشورهای مختلف نوعی جنگ است كه اهداف آن از كار انداختن جوانان كشورها است.
آیت الله نوری همدانی با بیان این كه جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب تاكنون به دلیل برخورد قاطع با مواد مخدر به عنوان كشوری شاخص در زمینه مبارزه با مواد مخدر در دنیا شناخته می شود، تصریح كرد: علاوه بر ایجاد زیرساخت های لازم برای ترك اعتیاد، برخورد قاطع با معتادان متجاهر موجب می شود تا گرایش به سمت ترك اعتیاد افزایش یابد.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور نیز در این دیدار گفت: هزینه سالانه مواد مخدر از جمله مصرف و درمان معتادان در كشور
199 هزار میلیارد تومان است .
سردار اسكندر مومنی با بیان این كه جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته مبارزه بی امانی را با مواد مخدر در همه حوزه های مقابله، برخورد با اشرار و قاچاقچیان داشته است افزود: ایران حدود چهار هزار شهید و هزاران جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم كرده است.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو می كند.
7404/ 1175