۲۱ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 83096396
۰ نفر
تبلیغ 36 قلم كالای ضد سلامت ممنوع شد

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تبلیغ 36 قلم كالای آسیب رسان به سلامت از جمله سالاد الویه، انواع نوشابه های گازدار، چیپس سیب زمینی، انواع روغن سرخ كردنی و انواع پنیر خامه ای ممنوع شد.

به گزارش ایرنا از سازمان غذا و دارو، كیانوش جهانپور روز دوشنبه افزود: به دنبال برگزاری جلسات متعدد با حضور مسئولان مربوطه در حوزه های بهداشت، غذا و دارو و همچنین سازمان ملی استاندارد، فهرست اقلام كالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت بازنگری و اولویت بندی شد.
وی ادامه داد: به این ترتیب 36 قلم كالا و اقدام آسیب رسان سلامت، شناسایی و اولویت بندی شدند؛ مورد اول تا 22 این فهرست در اولویت نخست، 23 تا 28 در اولویت دوم و 29 تا 36 در اولویت سوم قرار گرفتند.
جهانپور با اشاره به ماده 48 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بند ج ماده 7 قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور، گفت: بر اساس این موارد قانونی و لزوم اجرای آن و همچنین به منظور صیانت از سلامت جامعه به ازای تبلیغات اقلام این فهرست و جلوگیری از القای مصرف آنها، روز گذشته سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در نامه ای به عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما، اعمال ممنوعیت تبلیغات اقلام این فهرست را در تمام رسانه ها و مراجع تبلیغاتی خواستار شد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به تبعات مصرف این اقلام برای سلامت، ابراز امیدواری كرد كه دستگاه های مربوطه هر چه سریعتر نسبت به ممنوعیت تبلیغ این 36 قلم كالا و اقدام آسیب رسان سلامت اقدام كنند.
بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو این كالاها كه در سه گروه اولویت یك تا سه دسته بندی شده اند، شامل، اولویت یك: انواع سوسیس و كالباس، ژامبون، انواع ساندویچ و پیتزا دارای سوسیس، كالباس و ژامبون، انواع پیتزای آماده مصرف منجمد، سالاد الویه، انواع سمبوسه، فلافل آماده شده با روش غوطه وری در روغن (صنعتی و صنفی)، پنیر پروسس، انواع نوشابه های گازدار با یا بدون قند، نوشابه های انرژی زا، نوشیدنی مالت طعم دار (ماء الشعیر)، انواع نوشیدنی میوه ای گازدار با محتوای آبمیوه 25 درصد و كمتر، روغن های مصرفی خانوار شامل روغن نیمه جامد مصرفی صنایع و خانوار، انواع روغن سرخ كردنی، مارگارین یا كره گیاهی، چیپس سیب زمینی، انواع فرآورده های سرخ شده غلات و حبوبات (انواع اسنك)، انواع فرآورده های حجیم شده برپایه ذرت (اصطلاحا انواع پفك)، فرآورده های كاكائویی، انواع دسرهای چرب، فرآورده های آرایشی رنگ پوست و مو (انواع رژ لب، ریمل، كرم پودر، پنكیك، خط چشم، مداد آرایشی چشم و لب، رنگ مو) به دلیل وجود فلزات سنگین و فراوانی مصرف، انواع فرآورده های برنزه كننده پوست است.
اولویت دو این كالاها شامل، انواع پنیرهای خامه ای، انواع شربت و نوشیدنی غیرمیوه ای، انواع سس های پرچرب (مایونز و سس سالاد و سس های سفید) با چربی بیش از 30 درصد، انواع شیرینی تهیه شده بر پایه آرد، تافی و آبنبات، انواع محصولات آنتی سلولیت و لاغركننده موضعی است.
اوولیت سه نیز شامل كباب كوبیده، كباب لقمه، همبرگر، فرآورده های یخی خوراكی، انوع پودر نوشیدنی فوری، مینارین (نوعی خامه)، فرآورده های آرایشی تاتو و فرآورده های طراحی پوست، فرآورده های صاف كننده ، فر كننده و كراتینه كننده مو است.
اجتمام *9185 * 3063