صعود چشمگیر بهای نفت در پی تصمیم كاهش تولید عربستان

تهران- ایرنا- بهای نفت در بازارهای جهانی صبح روز دوشنبه پس از آنكه عربستان از كاهش تولید نفت این كشور در ماه دسامبر (آذر-دی) خبر داد، یك درصد افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز انگلیس، دلیل اتخاذ این تصمیم را كاهش 20 درصدی قیمت نفت نسبت به اوایل ماه اكتبر (اواسط مهر) اعلام كرد.
بنا به اعلام خبرگزاری یاد شده، قیمت آتی نفت خام برنت دریای شمال در ساعت 51 دقیقه بامداد امروز به وقت گرینویچ با 93 سنت یا 1.3 درصد افزایش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته به 71 دلار و 11 سنت رسید.
نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریكا نیز در سات یاد شده به قیمت 60 دلار و 73 سنت معامله شد كه نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته 54 سنت یا 0.9 درصد افزایش داشت.
وزیر انرژی عربستان اعلام كرد: این كشور قصد دارد عرضه نفت خود در بازارهای جهانی در ماه دسامبر را 500 هزار بشكه در روز كاهش دهد.
به نوشته رویترز، اعضای اوپك هنوز در مورد كاهش تولید نفت به اجماع نرسیده اند و عربستان از موافقت اعضا مطمئن نیست.
«خالد الفالح» دیروز (یكشنبه) به خبرنگاران گفت: میزان فروش نفت شركت ملی نفت این كشور (آرامكو) به مشتریان خود در ماه دسامبر 500 هزار بشكه در روز نسبت به ماه نوامبر (آبان-آذر) به دلیل افت تقاضا كاهش می یابد.
به نوشته رویترز، این مقدار كاهش تولید نفت عربستان به منزله یك كاهش 0.5 درصدی در عرضه جهانی نفت است.
به گزارش ایرنا، دیروز 20 آبان (11 نوامبر)، كمیته‌ای مشترك برای نظارت بر بهای نفت خام با شركت وزیران نفت و نمایندگان كشورهای عضو اوپك و چند كشور عمده نفتی غیرعضو به رهبری روسیه در ابوظبی تشكیل شد تا به بررسی روند نزولی بهای نفت خام در چند ماه اخیر و نحوه مقابله با آن بپردازد.
هنوز اوپك در مورد كاهش تولید نفت این سازمان به نتیجه نرسیده است.
وزیر انرژی روسیه نیز در گفت و گو با خبرنگاران از ظرفیت مازاد نفت در بازار در ماه‌های آینده خبر داده است.
به گفته «الكساند نواك» در نیمه سال آینده میلادی، تقاضای نفت بیشتر از عرضه آن خواهد شد و بازار به تعادل می رسد.
اقتصام**1063*2025