۲۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۴
کد خبر: 83095360
۰ نفر
طرح نیروی فضایی آمریكا از دستوركار خارج می شود

تهران – ایرنا – تارنمای نشریه آمریكایی «آتلانتیك» در مطلبی نوشت: قدرت گرفتن دمكرات ها در مجلس نمایندگان آمریكا تصویب طرح ترامپ برای تشكیل «نیروی فضایی» را نامحتمل كرده است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از تارنمای این نشریه، چند ماهی هست كه دولت آمریكا طرح ایجاد یك «نیروی فضایی» را در دست بررسی دارد وهیچ كس به اندازه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این كشور كه نخستین بار این ایده را مطرح كرد، در این باره ذوق و شوق ندارد.
اما نتیجه انتخابات میان دوره ای تلاش های دولت را از بین برد. كاخ سفید برای تشكیل این نیرو به مجوز كنگره نیاز دارد و نمی تواند به تنهایی و به طور مستقل آن را عملی كند. نخست، قانونگذاران آمریكایی باید از این طرح حمایت كرده و این حمایت را در قالب قانونی تصویب كنند كه منابع مالی و قدرت را در اختیار مقام های دولتی قرار می دهد.
با قدرت گرفتن دمكرات ها در مجلس نمایندگان و بروز دو دستگی در كنگره، احتمالا نیروی فضایی ترامپ هیچگاه زمین را ترك نخواهد كرد.كمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریكا كه اخیرا پنتاگون را به بررسی تشكیل نیروی فضایی گماشته بود، به دست دمكرات ها می افتد و نماینده ای كه ریاست این كمیته را به دست خواهد گرفت، حامی این طرح نیست.
در انتخابات میان دوره ای آمریكا كه در روز سه شنبه (15 آبان) در ایالت های این كشور برگزار شد، دمكرات ها اكثریت كرسی های مجلس نمایندگان را كسب كرده و جمهوریخواهان كنترل سنا را حفظ كردند.
«آدام اسمیت» نماینده ایالت واشنگتن روز چهارشبه در بیانیه ای گفت: «من با طرح رئیس جمهور ترامپ برای تشكیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم كه طرح پیشنهادی وی در زمانی كه با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویتهای مهم داخلی روبه رو هستیم،یك بروكراسی نظامی پرهزینه به كشور تحمیل كند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریكا نمی دانم.»
آتلانتیك در ادامه نوشت: حتی پیش از انتخابات میان دوره ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریكایی از جمله جمهوریخواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. «مك تورن بری» رئیس جمهوریخواه كنونی كمیته نیروهای مسلح از موضع گیری در این باره امتناع كرد و گفت كه ترجیح می دهد تا زمان انتشار جزئیات بیشتر از سوی پنتاگون صبر كند. مجلس سنا نیز موضع مشابهی اتخاذ كرده بود.
به نوشته این تارنما، با این وجود، كاخ سفید می گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشكیل نیروی فضایی مخالفت كند نیز این طرح را از دستور كار خود خارج نخواهد كرد.
«آلیسا فرح» سخنگوی «مایك پنس» وزیر دفاع آمریكا روز چهارشنبه گفت «دولت با اعضای مجلس نمایندگان و سنا برای ایجاد مسیری قانونی و مالی برای دستیابی به این شاخه جدید از نیروهای مسلح، همكاری می كند. به راه خود ادامه داده و ایده نیروی فضایی آمریكا را به حقیقت تبدیل می كنیم.»
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا در 18 ژوئن سال 2018 (28 خرداد 97)، به وزارت دفاع این كشور دستور داد تا در اسرع وقت روند ایجاد نیروی فضایی را به عنوان شاخه ششم نیروهای مسلح آغاز كند.
اروپام**9418**1590