۲۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۶
کد خبر: 83095282
۰ نفر
فصل جدید مرمت آرامگاه كوروش با همكاری ایتالیا آغاز شد

شیراز- ایرنا – مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: فصل جدید حفاظت و مرمت این محوطه باستانی با همكاری ایتالیا در ایوان جنوب شرقی كاخ اختصاصی كوروش آغاز شد.

حمید فدایی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این فعالیت ها پس از تمدید تفاهم نامه مشترك ایران - ایتالیا و با حضور كارلو یوسایی مرمتگر موسسه عالی حفاظت و مرمت ایتالیا ( ISCR ) آغاز شد.
وی اظهار داشت: فصل اول همكاری ها با اقدام های اجرایی و مطالعات در ایوان جنوب شرقی كاخ اختصاصی كوروش آغاز شد.
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: در سه سال گذشته فعالیت های حفاظتی در كاخ اختصاصی كوروش صورت گرفته بود كه با عقد همكاری جدید با كشور ایتالیا، این فعالیت ها در ایوان این كاخ با تكیه بر مواد و تكنیك های جدید مرمت ادامه می یابد.
به گفته فدایی، هزینه های فرایند مرمت كاخ اختصاصی كوروش را پایگاه میراث جهانی پاسارگاد تامین می كند.
به گفته وی، تفاهم نامه همكاری با كشور ایتالیا در زمینه مرمت پاسارگاد چهار سال پیش منعقد شد كه به تازگی، به مدت یكسال دیگر تمدید شده است.

** انتقال دانش و تجربه نوین ایتالیایی ها به كارشناسان مرمت ایران
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به ضرورت انتقال دانش و تجربه نوین كارشناسان ایتالیایی در حوزه مرمت به كارشناسان كشورمان گفت: همچنین با دعوت از كارشناسان حفاظت و مرمت پایگاه های تخت جمشید و نقش رستم، این كارشناسان نیز ضمن حضور در فصل جدید مرمت ها با حضور كارشناس ایتالیایی، به كسب تجربه و آشنایی با روش های نوین حفاظت و مرمت آشنا شدند.
فدایی اظهار داشت: در پایان این دوره آموزشی، بخش مركزی ایوان كاخ اختصاصی كوروش به مساحتی افزون بر 30 متر مربع ساماندهی و مرمت شدند.
وی ادامه داد: همزمان با حضور گروه مرمتگر موسسه عالی حفاظت و مرمت ایتالیا در محوطه پاسارگاد، همچنین كارشناسان مرمت پایگاه های میراث جهانی و ملی كه با آثار سنگی در ارتباط هستند، در دوره ای آموزشی شركت كردند.
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اظهار داشت: كارشناسانی از پایگاه های میراث جهانی گنبد سلطانیه، سازه های آبی شوشتر، شوش، شیخ صفی الدین اردبیلی و پایگاه های ملی كاخ خای هخامنشی دشتستان و كارشناسان اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این دوره آموزشی به مدت دو هفته با روش ها و مواد مورد نیاز برای مرمت سنگ آشنا شدند.
وی گفت: این دوره آموزشی بر محور مرمت كف كاخ اختصاصی و پایه ستون های آن متمركز بود و علاوه بر پایش بخش های مرمت شده پیشین، بخش عمده ای از این كاخ حفاظت و مرمت شد.
كوروش، بنیانگذار و نخستین پادشاه هخامنشی بود كه از سال 559 تا 529 قبل از میلاد به مدت 30 سال بر نواحی گسترده ای از آسیا حكومت كرد.
مجموعه پاسارگاد كه آرامگاه كوروش را در خود جای داده است، سال 1383 در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید.
شهرستان پاسارگاد به مركزیت سعادتشهر در فاصله 110 كیلومتری شمال شیراز قرار دارد.
9873/ 2027