آمریكا با تحریم اقتصادی نمی تواند ایران را تحت فشار قرار دهد

اسلام آباد - ایرنا - سفیر پیشین پاكستان در ایران، گفت: ایالت متحده آمریكا با اعمال تحریم های اقتصادی نمی تواند جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار دهد.

به گزارش ایرنا «آصف درانی» روز یكشنبه در مقاله ای در روزنامه «دیلی تایمز» پاكستان با تشریح سطح دامنه نارضایتی گسترده اقدام ضد ایرانی دونالد ترامپ در جهان نوشت: اتحادیه اروپا كه از متحدان نزدیك آمریكاست، با تحمیل بدون دلیل تحریم های اقتصادی علیه ایران مخالفت می كند و اروپایی ها معتقدند زمانی كه موضوع نگرانی های هسته ای ایران با فرمول معاهده برجام به صورت اساسی برطرف شده است دیگر نیازی به تحریم ضد ایران نیست.
به گفته این دیپلمات پاكستانی، روسیه و چین ضمن اعلام ادامه تجارت با ایران هشدار داده اند اقدام ضد ایرانی آمریكا به حرمت و تقدس توافقنامه های بین المللی آسیب زده است.
سفیر پیشین پاكستان در ایران با استقبال از رویكرد تركیه در قبال تحریم های ضد ایرانی گفت: آمریكا هر چند تركیه را در فهرست استثناء شدگان قرار داده اما دولت تركیه با بی تفاوتی به این اقدام آمریكا اعلام كرده كه روابط اقتصادی با ایران را بدون توجه به تحریمهای آمریكا ادامه خواهد داد .
وی با بیان اینكه آمریكا برای خرید نفت خام از ایران توسط هند نیز استتثناء قائل شده اند، گفت : بر اساس توافقات بین دهلی نو و واشنگتن دولت هند همچنین می تواند بندر در دست احداث چابهار در جنوب شرق ایران را بر اساس برنامه قبلی توسعه دهد.
وی اقدام دونالد ترامپ در نقض توافقنامه هسته ای ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترك ( برجام ) را سنت خطرناك در روابط بین الملل عنوان كرد كه می تواند عواقب خطرناكی در غرب آسیا در پی داشته باشد.
وی تصریح كرد: بهانه آمریكا در خروج از برجام زمانی كه جمهوری اسلامی ایران كاملا بر مفاد آن عمل كرده بود غیر موجه است.
این دیپلمات سرشناس پاكستان با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران همچنان به شرایط و مفاد برجام متعهد مانده است تصریح كرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گزارش های متعدد خود مهر تاكید به پایبندی ایران بر برجام گذاشته است.
آصف درانی اقدام آمریكا علیه ایران را بی ثبات كننده خواند و تصریح كرد: با نقض توافقنامه بین المللی برجام از سوی ترامپ یك نگاه شك برانگیز در قبال تعهد آمریكا به دیگر توفقنامه های بین المللی به وجود آمده است.
سفیر پاكستان در برخی از كشورهای جهان در ادامه سخنانش با بیان اینكه نوعی جنگ سرد در جهان در حال قوت گرفتن است، افزود: در این جنگ به جز تعدادی كشورهای منطقه ای از جمله رژیم صهیونیستی كسی دیگر از آمریكا حمایت نمی كند.
آصف درانی همچنین با اشاره به توسعه سیاسی در نظام جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان كرد: ایران در مقایسه با دیگر كشورهای منطقه ای رشد چشمگیری در توسعه سیاسی و فرهنگی داشته به نحوی كه به وضوح می توانیم آزادی بیان، آزادی زنان، آزادی گفتمان سیاسی و اندیشه و دیگر آزادی ها را در جامعه ایران مشاهده كرد.
به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یك جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه های اخیر و همراهی نكردن جهان با آمریكا نشان داد كه این كشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی كه آمریكا یكجانبه علیه ملت ایران اعلام می كند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نكرده تا جائی كه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی كند.
مقامات ایران نیز اعلام كرده اند كه تحریم های جدید آمریكا بیشتر یك موضوع كاملا تبلیغی و روانی است، بطوری كه «عبدالناصر همتی» رییس بانك مركزی نیز با اشاره به عقب نشینی دولت آمریكا از ادعای خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، گفت: دولت آمریكا هر كاری كه می خواست انجام داد و پس از چهارم نوامبر (13 آبان ماه) اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
آساق**6125**1663**