اعزام تور گردشگری به طبس از طریق دفاتر داخل استان نبود

بیرجند - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: براساس بررسی های انجام شده برگزاری تور گردشگری هنجارشكن در طبس از طریق دفاتر مجوزدار استانی نبوده است.

به گزارش روز یكشنبه روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی حسن رمضانی با اشاره به انعكاس اعتراض های مردمی نسبت به حضور تور گردشگری هنجارشكن در طبس افزود: تمامی دفاتر مجوزدار می توانند به هر جای كشور مشروط به رعایت ضوابط قانونی تور اعزام كنند و به ملاحظات فرهنگی و اعتقادی مردم شهرها و روستاهای مقصد گردشگری احترام بگذارند.
وی اظهار داشت: تذكرات لازم به تمامی تورگردانان داخلی استان برای رعایت شرایط مذهبی پایان ماه صفر و عدم برگزاری تور در این ایام داده شده است و در صورتی كه چنین حركت ناشایستی كه مغایر با شئونات مذهبی باشد از طرف دفاتر استانی صورت بگیرد بدون شك مجوز دفاتر مذكور ابطال می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی گفت: علاوه بر تذكرات به دفاتر و آژانس های مسافرتی به بومگردی های سطح استان نیز تذكراتی در خصوص عدم خدمات دهی به مراجعان بی حجاب، بدحجاب و تمامی كسانی كه حدود شرعی و قانونی را رعایت نمی كنند، داده شده است.
وی با اشاره به هنجارشكنی برخی گردشگران ایام پایان ماه صفر در شهرستان طبس افزود: این گردشگران توسط آژانس هایی از سایر استان ها به خراسان جنوبی عزیمت كرده بودند اما با ادارات كل میراث‌ فرهنگی مبدا این آژانس ها و دفاتر مكاتبه شده و مراتب برای پیگیری قضایی و قانونی به اطلاع آنها خواهد رسید.
رمضانی ضمن تاكید مجدد به برخورد قانونی و قضایی با هنجارشكنانی كه احساسات مردم متدین طبس را جریحه دار كردند، از تمامی همشهریان و هم استانی ها درخواست كرد با اداره كل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی و ادارات شهرستانی در شناسایی و معرفی هنجارشكنان در تمامی روزهای سال همراه باشند.
به گزارش ایرنا امام جمعه طبس نیز روز گذشته (شنبه) در جمع معترضان به هنجارشكنی در این شهرستان گفت: طبق مصوبه 2 هفته قبل شورای تامین شهرستان طبس، گردشگری در ایام عزاداری در این شهرستان ممنوع شد اما این مصوبه را به اداره مربوطه گردشگری اعلام نكردند.
حجت الاسلام محمدرضا محمدی افزود: روز قبل از 28 صفر در پایان وقت اداری طوری كه مسئولان مربوطه گفتند مصوبه را اعلام كردند و اداره گردشگری می گوید همه تورها مجوز گرفتند و تورهای خود را تشكیل دادند، برخی در مسیر آمدند و برخی در حال آمدن هستند و ما نمی توانیم آن را لغو كنیم.
وی با بیان اینكه ما مخالف گردشگر و گردشگری نیستیم گفت: ما انقلاب كردیم كه گردشگر بیاید در شهر ما تاخت و تاز كند؟ آن هم در شهری كه به فرموده مقام معظم رهبری دارالمومنین است؛ شهری كه قطب فرهنگی دارد و برادر امام رضا (ع)، حسین بن موسی الكاظم و افتخار همه ماست.
امام جمعه طبس با تشكر از حركت خودجوش مردم در اعتراض به هنجارشكنی برخی گردشگران افزود: ما پیگیری ها و نامه‌نگاری‌های لازم را انجام داده و می‌دهیم و امیدواریم این حركت زیبای شما سنت حسنه ای شود كه مسئولان توجه بیشتری داشته باشند و شاهد تكرار این حوادث كه قلب هر انسان مومن را جریحه دار می كند، نباشیم.
وی خطاب به معترضان هم گفت: خواهش ما این است آرامش خود را حفظ كنید و ما هیچ گاه به حركت هایی كه خلاف ضوابط اداری باشد، توصیه نمی كنیم.
مردم روستای منطقه نمونه گردشگری خرو نیز روز پنجشنبه گذشته در ورودی این روستا تجمع كردند و نوشته هایی با مضمون «آری به گردشگر و نه به هنجارشكنی» در دست داشتند.
مركز شهرستان طبس در 270 كیلومتری بیرجند و دارای اماكن مختلف گردشگری است.
9893*3028