۲۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۹:۰۵
کد خبر: 83094922
۰ نفر
زادروزي براي شعر گيلكي

رشت - ايرنا - سوم دي ماه زادروز خالق گيله اوخان - شيون فومني شاعر و ترانه سراي شهره گيلان - است كه اينك جمعي از مفاخر استان خواهان نامگذاري اين روز، به روزي براي ارج گذاري ' شعر گيلكي ' هستند.

شيون فومني به سبب آثاري مانا در حافظه مردمان گيلان زمين ماندگار شد و اگر روزي بيم آن مي رفت كه به سبب برخي كژسليقگي ها به محاق رود؛ خوشبختانه امروز به موجب تلاش برخي مفاخر، پژوهشگران و فرهنگ پروران و با تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مجوز بنياد شيون فومني در قالب موسسه چند منظوره فرهنگي و هنري صادر شده و بزودي منبعي ارزشمند براي آناني خواهد بود كه شيوه كارشان پژوهش و تحقيق در باب بزرگان فرهنگ و ادب كشور است.
به گزارش خبرنگار ايرنا جمعي از هيات امناي بنياد شيون فومني در ديدار با مصطفي سالاري استاندار گيلان دغدغه و پيشنهادهايشان در خصوص حفظ آثار شيون بعنوان نماد ميراث معنوي گيلان را مطرح كردند و خواستار اهتمام ويژه به اين موارد شدند.
سيد هاشم موسوي رئيس پژوهشكده گيلان شناسي خواستار نامگذاري زادروز اين شاعر بلند آوازه گيلاني به روزي براي ارج گذاري شعر گيلكي شد و بيان كرد: اميدواريم به سبب پاسداشت فرهنگ بومي و قدرشناسي از مفاخر، مراحل نامگذاري اين روز به ' روز شعر گيلكي ' در گاهشمار كشور هر چه زودتر سپري شود.
انوش نصر ماسوله از پيشكسوتان عرصه تئاتر و سينماي كشور دغدغه مستندي از شيون را داشت كه توسط گروهي حرفه اي برنامه ريزي شده اما متاسفانه به موجب فقدان بودجه لازم سالهاست زمين گذاشته شده است.
محمود نيكويه محقق و پژوهشگر گيلاني نيز معتقد است: زادروز شيون فومني بعنوان الگويي موجب افتخار براي نسل نو مي تواند به روزي براي تجليل از بزرگان در قيد حيات باشد.
احمد اداره چي گيلاني محقق و پژوهشگر گيلانشناس به تشريح و تبيين مرتبت و جايگاه ممتاز ادبي شيون فومني با اشاره به سير تحول و تطور تاريخ شعر گيلكي از آغاز تا به امروز پرداخت و علي جهاندار موسيقيدان گيلاني ، شيون را يكي از ترانه سرايان شاخص معاصر معرفي كرد كه ترانه هايش همواره مورد اهتمام خوانندگان مطرح كشور بوده است.
هوشنگ عباسي محقق و پژوهشگر نيز در اين نشست دغدغه خويش را نسبت به تدوين، حفظ و ماندگاري آثار اين شاعر گيلاني مطرح كرد و به همراه محمدحسين مهدي پور از فعالان ميراث فرهنگي خواستار حمايت از اين بنياد براي حفظ و ماندگاري آثار شيون فومني و همچنين حمايت در خريد خانه شيون فومني و حفظ آن بعنوان ميراث فرهنگي اين سرزمين شدند.
حامد فومني فرزند ارشد شيون و مدير بنياد يادشده كه خود را نه تنها فرزند استاد بلكه از پرورش يافتگان بهره مند از محضر آموزش ايشان مي داند، روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بر حمايت از خريد خانه استاد بعنوان ميراث اين سرزمين و تبديل آن به موزه شيون تاكيد كرد.
وي اظهار داشت: تاكنون بيش از 20 پايان نامه كارشناسي ارشد از سراسر كشور در خصوص شيون فومني تدوين شده كه متاسفانه برآوردگان آنها در بدست آوردن منابع دچار مشكل بوده اند و به همين سبب بنياد شيون فومني تلاش مي كند محققان و پژوهشگران در اين رابطه كمتر با مشكل روبه رو شوند؛ همچنين اين بنياد برآن است تا نسبت به چاپ و انتشار پايان نامه ها اقدام كند.
وي ادامه داد: همچنين اين بنياد با بهره گيري از خرد جمعي در برآوردن مطالعات راهبردي وظيفه خود مي داند تا تنها به آثار شيون فومني بسنده نكرده و از اين طريق شرايط تجليل از ديگر مفاخر گيلان و كشور را فراهم سازد.
شيون فومني به عنوان يكي از شاعران موفق دو زبانه در حوزه شعر محلي و بومي گيلكي و شعر فارسي آوازه اش تا آن سوي مرزهاي سرزمينمان نيز اشاعه يافته و با انتشار مجموعه‌هاي شعر فارسي و ارائه قالب هاي معمول و مرسوم شعر فارسي از شاعران تأثيرگذار و تواناي شعر معاصر به شمار مي‌رود.
تحقيق و پژوهش در زمينهٔ فرهنگ و ادب گيلان و ارائه مجموعه اشعار گيلكي در قالب غزليات، منظومه‌ها، نيمايي، شعرهاي كوتاه گيلكي و دو بيتي‌هاي محلي از جمله آثار اوست و ترانه‌سرايي يكي از جنبه‌هاي ادبي و هنري شيون بشمار مي رود كه با مهارت، چيرگي و تسلط بر موسيقي، آواها و ملودي‌هاي محلي و فارسي خلق شده است.
شيون فومني در سوم دي ماه 1325 در شهرستان فومن متولد شد و در شهريورماه 1377 پس از طي يك دوره بيماري مزمن كليوي و انجام پيوند كليه در يكي از بيمارستان هاي تهران، بدرود حيات گفت و براي هميشه در ذهن مردمان سرزمينش ماندگار شد.
وي بنا به وصيتش در سليمان داراب رشت در كنار مقبره ميرزا كوچك جنگلي آرام گرفت.
نامش ماندگار ...
1881/2007