۲۰ آبان ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۶
کد خبر: 83094850
۰ نفر
اختراع دو دانش آموز ايراني براي سالمندان

تهران- ايرنا- دو نوجوان محقق ايراني موفق به طراحي و ساخت دستگاهي براي شست و شوي دندان مصنوعي شده اند كه بدون استفاده از مواد شوينده دندان ها را تميز و ضدعفوني مي كند.

«مادربزرگ هاي ما دندان مصنوعي دارند، هر دوي آنها براي تميز كردن دندان هاي خود با مشكل روبرو بودند و حتي اگر از خميردندان استفاده كنند ضمن اينكه دندان تميز نمي شود، احتمال آسيب به آن يا خوردگي بعضي بخش ها وجود دارد. اگر هم فردي غير از خود سالمند بخواهد دندان را تميز كند، كمي دشوار است؛ پس به فكر ساخت دستگاهي افتاديم كه هم دندان ها را بدون آسيب تميز كند و هم خيال مادربزرگ را راحت».
به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، ششمين جشنواره و نمايشگاه نوآوري و فناوري رَبع رشيدي، در 17 حوزه تخصصي برگزار شد و در يكي از اين حوزه ها ميزبان فعاليت هاي پژوهشي و فناورانه دانش آموزي بود.
دو دختر دانش آموز سال يازدهم دبيرستان تيزهوشان فرزانگان البرز 5 كه سطور بالا از آنها نقل قول شده است، توانسته اند دستگاهي بسازند كه با كمك امواج دندان مصنوعي را تميز و ضدعفوني مي كند و ضمن كمك به سالمندان به محيط زيست نيز آسيب نمي رساند.

***تميز كردن دندان مصنوعي با امواج الكترومغناطيسي
ترنج عباسي يكي از اين دو دانش آموز در مورد اين دستگاه توضيح داد: اين دستگاه دندان مصنوعي را تميز و ضدعفوني مي كند و براي اين كار از هيج ماده شيميايي استفاده نمي شود به همين دليل به محيط زيست آسيب نمي رساند زيرا در خميردندان مواد مضر براي محيط زيست وجود دارد و در اين دستگاه با استفاده از امواج شستشو و ضدعفوني انجام مي شود.
وي ادامه داد: اين دستگاه علاوه بر اينكه باعث نمي شود دندان مصنوعي تحليل رود باكتري ها و ميكروب ها را انبوه زدايي و مواد غذايي را از سطح دندان پاك مي كند. داخل اين دستگاه نوعي مدار وجود دارد، در يك قسمت آن آب پر مي شود و با استفاده از امواج استفاده مي شود و بعد از روشن كردن با زدن به برق حدود 15 دقيقه بعد كاملا دندان شستشو و تميز است.
به گفته عباسي طراحي و ساخت اين دستگاه زير نظر يك دانشجوي كارشناسي ارشد پزشكي هسته اي انجام شده كه خود دانشجوست و پذيرفت كه راهنمايي ما را در ساخت اين دستگاه برعهده بگيرد.
ياسمن حسيني ديگر دانش آموز حاضر در اين طرح گفت: اين دستگاه را به المپيادها و جشنواره هاي مختلفي ارائه داده ايم كه تاكنون مدال نقره المپياد جهاني جوانان كره جنوبي، همچنين رتبه سوم جشنواره دانش آموزي ابن سينا را به خود اختصاص داده و داراي تاييديه علمي از دانشگاه علوم پزشكي البرز نيز هست و قصد داريم براي ثبت اختراع آن به زودي اقدام كنيم.
وي در مورد هزينه توليد اين دستگاه گفت: اگر دستگاه به توليد انبوه برسد با قيمت قبلي ارز حدود 60 هزار تومان مي توانستيم قيمت داشت ولي به دليل گران شدن بعضي قطعات احتمالا اكنون هزينه توليد هر واحد به 100 هزار تومان مي رسد.
ششمين جشنواره و نمايشگاه نوآوري و فناوري هاي ربع رشيدي با حضور 1700 طرح از 27 استان كشور ميزبان نوآوران و فناوران در 17 حوزه مختلف بود. همچنين حدود 250 طرح در بخش مسابقه شركت كردند كه در دو مرحله با استفاده از متخصصان هر حوزه داوري شده اند و در انتها طرح هاي برتر در 4 حوزه شامل واحدهاي صنعتي غذا و دارو، الكتروتيك، شهر هوشمند و سه فناور برتر كل جشنواره معرفي شدند.
علمي**9157**1440