نماينده فلسطين:انتقال سفارت آمريكا به قدس نتيجه معكوس داد

لندن – ايرنا – مدير بازاريابي وزارت گردشگري تشكيلات خودگردان فلسطين كه براي شركت در نمايشگاه بين‌المللي گردشگري به لندن سفر كرده است با انتقاد از تصميم آمريكا براي انتقال سفارتخانه اين كشور از تل‌آويو به قدس عنوان كرد كه اين مساله با تحريك احساسات گردشگران به نفع فلسطين تمام‌ شده است.

«ماجد اسحاق» در حاشيه نمايشگاه بازار سفرهاي جهاني لندن به خبرنگار ايرنا گفت: هرچند صنعت گردشگري فلسطين با مشكلاتي مواجه است اما استقبال گردشگران از اين كشور بي‌نظير است و درحال حاضر نمي‌توان حتي يك اتاق خالي در هتل‌هاي فلسطين پيدا كرد و ظرفيت اكثر اقامتگاه‌ها تكميل مي‌باشد.
وي افزود: برخلاف گذشته، فصول گردشگري در فلسطين طولاني‌تر شده و گردشگران از مليت‌هاي مختلف، تمايل بيشتري براي بازديد از ميراث فرهنگي و تمدن فلسطين نشان مي‌دهند. اينك ترافيك زيادي ازسوي كشورهاي چين، مالزي، اندونزي، هند و حتي پيروان مذاهب غيراسلامي راهي فلسطين هستند.
اين مقام فلسطيني با اشاره به اين مشكل كه گردشگران بايستي از طريق سرزمين‌هاي اشغالي وارد فلسطين شوند و رژيم صهيونيستي در اين رابطه كارشكني مي‌كند، گفت: اسرائيل مرزهاي فلسطين را كنترل مي‌كند و اتباع بسياري از كشورها قادر به ورود به داخل فلسطين نيستند. با اين‌ وجود راهبرد ما اين است كه حوزه گردشگري را بيشتر فعال كنيم. اكنون مشغول تبليغ براي شمال فلسطين از رام الله تا جنين و در جنوب حبرون (الخليل) هستيم. همچنين گردشگران را تشويق مي‌كنيم تا از روستاها، بيابان‌ها و اردوگاه‌هاي فلسطين ديدن كنند.
به گفته اسحاق، درحال حاضر 40 هزار فعال گردشگري در فلسطين مشغول به كار هستند و بالغ‌ بر 900 هزار اتاق هتل در فلسطين وجود دارد. او مي‌گويد كه سال گذشته 2 ميليون و 300 هزار گردشگر خارجي از فلسطين ديدن كرده‌اند.
اين مقام فلسطيني در پاسخ به سؤالي درباره عواقب تصميم آمريكا به انتقال سفارتخانه اين كشور از تل‌آويو به قدس گفت: ما در سطح سياسي با اين تصميم مخالفت كرديم. از نگاه ما ايالات‌متحده آمريكا هيچ حقي ندارد تا قدس را به اسرائيل واگذار كند. اين شهر بخشي از سرزمين‌هاي اشغالي به شمار مي‌رود و ما با اقدام آمريكا مخالفيم.
وي با اين‌حال اظهار داشت كه تأثير اقدام آمريكا سبب شد تا گردشگران بيشتري به‌ويژه مسلمانان براي ابراز همدردي با مردم فلسطين ، به اين كشور سفر كنند.
اسحاق افزود كه آن‌ها از شهر قدس اشغالي ديدن كرده و به فلسطيني‌هاي مقيم اين شهر كمك مالي مي‌كنند. از اين منظر او معتقد است كه تصميم آمريكا نتيجه معكوس داده و به نفع حوزه گردشگري فلسطين تمام ‌شده است.
'دونالد ترامپ' رئيس‌جمهوري آمريكا پس از روي كارآمدن به‌طور آشكار از رژيم صهيونيستي حمايت كرده و در اقدامي كه خشم جامعه جهاني را در پي داشت، سفارت اين كشور را از تل‌آويو به قدس منتقل كرد.
اين كشور به‌ تازگي كمك‌هاي مالي به آژانس امدادرساني و كاريابي آوارگان فلسطيني (آنروا) را متوقف كرده تا به‌ اصطلاح آينده اين همكاري را بيشتر بررسي كند.
سي و نهمين نمايشگاه بين‌المللي گردشگري 'بازار سفرهاي جهاني' دوشنبه گذشته با حضور فعالان اين حوزه از جمله شماري از شركت‌هاي گردشگري ايران و نيز مقامات دولتي و علاقه‌مندان به صنعت توريسم، در محل نمايشگاه‌هاي دائمي لندن موسوم به 'اكسل' گشايش يافت.
در اين نمايشگاه كه به مدت سه روز برگزار شد بيش از 50 هزار تن از دست‌اندركاران صنعت گردشگري، مقام‌هاي سياسي و رسانه‌هاي بين‌المللي بازديد كردند.
گفته مي‌شود در نمايشگاه امسال قراردادهايي به ارزش 3.5 ميليارد پوند در حوزه گردشگري به امضاء رسيده است.
حسام زملط سفير جديد تشكيلات خودگردان فلسطين نيز كه در حدود يك ماه پيش به اين سمت منصوب شد در غرفه فلسطين حضور داشت. او پيش‌تر نماينده اسبق فلسطين در آمريكا بود كه پس از تصميم كاخ سفيد براي بستن دفتر فلسطين در واشنگتن، به لندن مأمور شد.
'امانوئل حساسيان' نماينده پيشين فلسطين در لندن به ايرنا گفته بود: روند سازش با محوريت آمريكا به پايان رسيده است. تصميم ترامپ براي انتقال سفارتخانه اين كشور به قدس نشان داد كه آمريكا تمايلي به منافع فلسطيني‌ها ندارد.
شبك**اروپام ** هـ ن **1392

سرخط اخبار جهان