۱۹ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۲
کد خبر: 83094495
۰ نفر
عصر فردا دومین عرضه نفت در بورس رقم می خورد

تهران- ایرنا- مرحله دوم فروش نفت در بورس انرژی، ساعت 14 و 30 دقیقه فردا (یكشنبه) با عرضه 700 هزار بشكه نفت خام به نرخ 71 دلار و 59 سنت انجام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ششم آبان مرحله نخست عرضه نفت خام در بورس انرژی با حجم یك میلیون بشكه آغاز شد كه هشت محموله 35 هزار بشكه‌ای (معادل 280 هزار بشكه) به فروش رسید.
قرار بود مرحله دوم فروش نفت در بورس فردا (20 آبان) با نرخ بشكه ای 76 دلار و 29 سنت انجام شود اما با توجه به كاهش بهای نفت در بازارهای جهانی و با هدف افزایش جذابیت محموله های نفتی، شركت ملی نفت نرخ فروش نفت خام در دومین عرضه را به بشكه ای 71 دلار و 59 سنت كاهش داده است.
البته روند كاهشی قیمت نفت همچنان ادامه دارد و حتی به زیر بشكه ای 70 دلار نیز افت كرده است، بنابراین مشخص نیست دوباره نرخ نفت در معاملات فردا كم می شود یا خیر؟
تغییر دیگر در دومین عرضه نفت خام در بورس، مربوط به افزایش مهلت زمان تسویه بخش ارزی است؛ به طوری كه مهلت تسویه بخش ارزی صورت‎حساب نهایی (نسبت به اطلاعیه عرضه پیشین) از 50 روز به 60 روز پس از تاریخ بارگیری محموله افزایش یافت.
در این مرحله نیز همانند نوبت قبل، حجم خرید دستكم 35 هزار بشكه تعیین شده است و محموله های نفتی در پایانه خارگ در خلیج فارس تحویل داده می شود.
در مرحله نخست عرضه نفت خام در بورس انرژی سه كارگزاری، محموله های نفتی را به نرخ بشكه ای 74 دلار و 85 سنت خریدند.
مدیرعامل بورس انرژی چندی پیش به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: برنامه شركت ملی نفت ایران این بود كه با یك بار عرضه، بازخورد را بررسی كند تا بر اساس آن برای تداوم عرضه تصمیم گیری شود.
سیدعلی حسینی تاكید كرد نهادهای مسوول نظارت دقیقی بر روند معاملات دارند؛ با این همه بر اساس قانون، اطلاعات همه خریداران در بورس محرمانه است و انتشار آنها جرم تلقی می شود، مگر آنكه یك خریدار خود به اقدام دست بزند.
به گفته وی، برای خرید نفت توسط شركت های ایرانی و خارجی هیچ محدودیتی وجود ندارد و سامانه معاملات در صورت تقاضا، همه آنها را ثبت می كند.
طرح عرضه نفت خام در بورس در سال های گذشته بارها مطرح شد اما ناكام ماند تا سرانجام تیرماه امسال با حمایت دولت و تاكید معاون اول رییس جمهوری عملیاتی شد.
شیوه فروش نفت در بورس انرژی 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی است.
تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر) به صورت نقدی پیش از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانكی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانك‌های مورد قبول شركت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله انجام می شود.
خریدار باید بخش ارزی را در مدت زمان مشخص شده پس از بارگیری، به طریق مورد تایید شركت ملی نفت كه در اطلاعیه عرضه اعلام می شود، واریز و تسویه كند.
نفت‌خام به خریداران در محموله‌های دستكم پنج هزار تنی (معادل حدود 35 هزار بشكه استاندارد) تحویل می شود. البته خریداران می توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به خرید محموله‌های بزرگ تر اقدام كنند.
خریداران براساس قیمت پایه اعلام شده از سوی شركت ملی نفت ایران كه طبق قیمت‌های معاملاتی امور بین‌الملل این شركت خواهد بود، روی قیمت نفت‌خام رقابت می كنند كه انتظار می‌رود ایجاد چنین فضای رقابتی به كشف قیمت مناسب و شفاف منجر شود.

اقتصام**2022*1961*