۱۹ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۶
کد خبر: 83094288
۰ نفر
شطرنج بازان ایرانی تمایل به لژیونر شدن دارند

تهران – ایرنا - رییس فدراسیون شطرنج مشكلات اقتصادی باشگاه ها و تمایل بزرگان شطرنج ایران را برای لژیونر شدن، مهمترین دلایل غیبت بزرگان این رشته در مسابقات لیگ عنوان كرد.

«مهرداد پهلوان زاده» روز شنبه با بیان این نكته به خبرنگار ایرنا گفت: قبول دارم كه سطح مسابقات لیگ شطرنج ایران به نسبت سال های گذشته افت كرده اما واقعیت این افت نه مربوط به برنامه ریزی فدراسیون، بلكه ناشی از مشكلات اقتصادی باشگاه ها است كه توان جذب نخبگان ورزشی شطرنج ندارند و نخبگان این رشته ورزشی نمی توانند با قراردادهای پایین در مسابقات شركت كنند.
به گفته پهلوان زاده، افزون بر مشكل اقتصادی، لژیونر شدن برخی از استاد بزرگ و استاد بین المللی های ایران یكی دیگر از دلایل افت لیگ شطرنج ایران است. در این زمینه «علیرضا فیروزجاه» و «محمد امین طباطبایی» به عضویت تیم شطرنج باشگاه مونیخ 1860 آلمان در آمده اند و برخی دیگر از شطرنج بازان مطرح ایرانی نیز تمایل دارند با باشگاه های خارجی قرارداد امضا كنند.
رییس فدراسیون شطرنج با بیان اینكه مشكلات اقتصادی كشور بر روی قرارداد شطرنج بازان نیز تاثیر گذاشته است، گفت: برخی از باشگاه ها به خاطر مشكلات اقتصادی، مبلغ قرارداد بازیكنان را با تاخیر پرداخت می كنند و قراردادهای شطرنج مانند دیگر رشته های ورزشی آن چنان بالا نیست. این امر سبب شده برخی از شطرنج بازان ترجیح دهند در مسابقات معتبر بین المللی شركت كنند تا از مزایای اقتصادی و افزایش ریتینگ آن مسابقات بهره مند شوند.
پهلوان زاده در پایان با بیان اینكه نباید به نبود شطرنج بازان بزرگ در مسابقات لیگ، بدبین باشیم، گفت: از یك سو حضور در تورنمنت و رقابت های بین المللی تجربه خوبی برای شطرنج بازان ایرانی است و از سوی دیگر فرصتی به وجود خواهد آمد تا دیگر استعدادهای این رشته در سطح لیگ در جریان مسابقات قرار گیرند. آنان در نبود استاد بزرگ و بین المللی ها در لیگ، رقابت های جذابی خواهند داشت و این امر موجب كشف استعداد نخبگان این رشته ورزشی خواهد شد.
هفته نخست مسابقات باشگاهی شطرنج از 9 آبان آغاز شده است و هشت تیم از استان های مختلف در آن به رقابت می پردازند. در این دوره از لیگ، شطرنج بازان نامداری مانند پرهام مقصودلو، پویا ایدنی، علیرضا فیروزجا، سیدمحمد امین طباطبایی، آرین غلامی و امیررضا پوررمضانعلی همراه با سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور، مبینا علی نسب و آتوسا پوركاشیان غایب هستند.
این موضوع باعث شده فقط پنج استاد بزرگ و 2 استاد بین المللی در لیگ 97 شطرنج شركت داشته باشند. بالاترین ریتینگ در این دوره از لیگ مربوط به احسان قائمی با 2533 واحد ریتینگ می شود.
ورزشی ** 2052**1584

سرخط اخبار ورزش