۱۹ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۱
کد خبر: 83094214
۰ نفر
4 پروژه عمرانی در پایتخت بهره برداری شد

تهران- ایرنا- چهار پروژه عمرانی شهری روز شنبه طی مراسمی با حضور شهردار تهران در پایتخت به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا این پروژه ها شامل مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل تقاطع بزرگراه شهید چمران با بلوار مدیریت، پل دوربرگردان غرب به غرب بزرگراه امام رضا(ع)، زیرگذر جنوب به جنوب بزرگراه یادگار امام (ره) و ایمن سازی پایه های پل تقاطع بزرگراه شهید خرازی با رودخانه وردآورد است.

بخش هایی از اطلاعات این پروژه ها به نقل از مسئولان شهری پایتخت به شرح زیر است:

*دوربرگردان غرب به غرب بزرگراه امام رضا(ع)
تقاطع غیرهمسطح بزرگراه امام رضا(ع) با بزرگراه شهید نجفی رستگار یا تقاطع ثامن شامل پمچ پل روگذر و یك مسیر زیرگذر است.
پل دوربرگردان غرب به غرب بزرگراه امام رضا (ع) به طول 100 متر و عرض هشت متر، امكان تردد ایمن خودروها در یك خط عبوری را فراهم می كند. مراحل احداث این دوربرگردان غیرهمسطح، همزمان با اصلاح هندسی بزرگراه امام رضا(ع) انجام شده است.
همچنین یكهزار و 700 متر از طول مسیرهای كندرو و تندرو این بزرگراه با اجرای اقداماتی از جمله تعریض معبر و جابه جایی «رفیوژ»(گذرگاه) میانی بهسازی شده است.
با بهره‌برداری از این دوربرگردان غیرهمسطح گردش‌های ترافیكی در محدوده طرح تسریع می شود و ترددهای اضافی و زمان سفر كاهش می یابد. این دوربرگردان غیرهمسطح علاوه بر جهت حركتی غرب به غرب، چهار گردش ترافیكی پرتقاضا در محل تقاطع ثامن را نیز تامین می كند.
براساس اعلام شهرداری تهران برای احداث این پروژه 11 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و در آن 52 هزار مترمكعب خاكبرداری، 35 هزار مترمكعب خاكریزی، پنج هزار و 500 مترمكعب بتن ریزی و 24 هزار تن آسفالت استفاده شده است.

*مقاوم سازی پل تقاطع بزرگراه چمران با بلوار مدیریت
این پل كه یكی از قدیمی ترین پل های سواره رو شهر تهران به شمار می رود به دلایل مختلف ازجمله فرسودگی و نیز مقاومت اندك در برابر زلزله ایمن سازی شده است.
در این عملیات 20 تن ورق فولادی استفاده و سه هزار و 400 كیلوگرم آرماتوربندی،24 عدد تعویض نئوپرن ها و 30 مترمكعب بتن ریزی انجام شده است.
برای اجرای این پروژه یك میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است.

* زیرگذر جنوب به جنوب بزرگراه یادگار امام (ره)
پروژه زیرگذر جنوب به جنوب بزرگراه یادگار امام (ره) با اعتبار 12 میلیارد تومان با نگاه به توسعه آتی این معبر بزرگراهی اجرا شده است. دوربرگردان جنوب به جنوب بزرگراه یادگار امام (ره) كه در شمال خیابان آزادی قرار دارد، سه گردش مهم ترافیكی در محل تقاطع، شامل گردش‌های جنوب به جنوب، جنوب به غرب و شرق به جنوب را تامین خواهد كرد.
زیرگذر جنوب به جنوب بزرگراه یادگار امام (ره) شامل سه مقطع اجرایی است؛ بخش زیرگذر با 115 متر طول در زیر بزرگراه یادگار امام(ره) (نبش خیابان زنجان شمالی) قرار دارد. رمپ ورودی به طول 140 متر در ضلع شرقی بزرگراه و جنب خیابان زنجان شمالی احداث و رمپ خروجی نیز با مسیری 190 متری در ضلع غربی بزرگراه (حدفاصل بوستان نسترن تا خیابان تیموری غربی) واقع شده است.
بهره برداری از زیرگذر جنوب به جنوب بزرگراه یادگار امام(ره)، علاوه بر روان سازی جریان عبور و مرور در این بزرگراه شمالی- جنوبی، بار ترافیك در تقاطع غیرهمسطح بزرگراه های یادگار امام(ره) و شیخ فضل الله را كاهش می دهد.

*ایمن سازی پایه های پل تقاطع بزرگراه شهید خرازی با رودخانه وردآورد
باتوجه به اینكه پایه های پل های تقاطع بزرگراه شهید خرازی در داخل رودخانه وردآورد احداث شده حفاظت از آنها مقابل سیلاب، یكی از پروژه های شركت خاكریزآب طی سال های اخیر بوده است.
براساس اعلام شهرداری تهران پس از تكمیل پروژه ساماندهی و احیای رودخانه وردآورد در بخش بالادست تقاطع بزرگراه شهید خرازی، عملیات حفاظت و ایمن سازی پایه های پل این تقاطع در دستوركار قرار گرفت.
طول محدوده اجرای پروژه بیش از 220 متر است و برای اجرای آن علاوه بر 12 هزار مترمكعب خاكبرداری، بیش از 6 هزار و 800 مترمكعب عملیات كف سازی و دیواره های رودخانه انجام شده است.
هدف از اجرای پروژه، پایدارسازی پایه های پل های شرقی- غربی بزرگراه شهید خرازی روی رودخانه وردآورد اعلام شده است.
برای اجرای این پروژه 2 میلیارد تومان هزینه شده است.

تهرام/9353/ 1008