۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
کد خبر 83094143
۰ نفر
اقتصاد مطبوعات نیازمند نسخه‌ای شفابخش

تهران- ایرنا- مدیر مسئول روزنامه جمهور با اشاره به مسائل و مشكلات جاری و گذشته رسانه‌های مكتوب، گفت: مطبوعات امروز در اغما بسر می‌برد و رونق اقتصاد آن نیازمند نسخه ای شفابخش است.

محمد یوسفی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به مشكلاتی نشریات امروز با آن مواجه هستند، تصریح كرد: نقصان و كاستی‌های فرهنگی بصورت ریشه‌ای و در طول گذشت زمان سبب تخریب می شود و درد ناشی از آن قابل لمس نیست و كسی توجهی به آن ندارد.
وی افزود: فرهنگ بستری مناسب برای رشد و تعالی جامعه است و همان قدر كه فرهنگ تعالی بخش است خلا فرهنگی و بی‌فرهنگی نیز سبب تخریب یك تمدن خواهد شد. به این ترتیب نباید مشكلات فرهنگ به حال خود رها شود تا اهالی آن به زحمت، گذران ایام كنند.
مدیر مسئول روزنامه جمهور با انتقاد از افزایش قیمت‌ها، مخصوصا هزینه‌های چاپ، انتشار و سایر ملزومات نشر، عنوان كرد: كاهش چشمگیر درآمدهای مطبوعات از قبال فروش تك نسخه و جذب آگهی ها شرایط را برای مطبوعات بحرانی كرده است و اگر تدبیری اندیشیده نشود خسارت‌های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
یوسفی ادامه داد: تعطیلی رسانه‌ها علاوه بر آثار فرهنگی كه در طی زمان بر جامعه خواهد داشت سبب افزایش بیكاری فعالان این حوزه شده است؛ این اتفاق خوشایند نیست كه فرهیختگان جامعه با بحران اشتغال مواجه شوند.
وی اظهار داشت: رسانه های خصوصی كه نقش روشنگری دارند و بسان نیروی بازدارنده و چشم بینای جامعه مسئولیت خطیر اطلاع رسانی را بر عهده دارند نباید به دلیل مشكلات مالی به تعطیلی برسند.
یوسفی پیشنهاد داد تا دستگاه‌های دولتی بصورت داوطلب اقدام به تعطیلی رسانه‌های خود كنند و بخشی از هزینه‌های هنگفتی كه برای آنان صورت می پذیرد را در رسانه‌های بخش خصوصی و مابقی را در سایر امور مهم‌تر هزینه كنند.
به گفته وی متاسفانه برخی دستگاه‌های دولتی بجای انجام مسئولیت های تخصصی خود علاوه بر انتشار روزنامه های پر هزینه به جذب منابع حمایتی مطبوعات خصوصی مبادرت می ورزند كه این اقدام سبب مهجور ماندن رسانه‌های بخش خصوصی و در نهایت تعطیلی آنها می‌شود.
صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه جمهور تاكید كرد: شاید وقت آن رسیده كه علاوه بر نذر فرهنگی كه این روزها در حوزه كتاب شاهد آن هستیم به ایثار فرهنگی در حوزه مطبوعات فكر كنیم و از دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، بانك‌ها و نهادهای اقتصادی بخواهیم كه رسانه‌های بخش خصوصی را مورد حمایت خود قرار داده و برای حفظ و ادامه حیات، آنها را سرپرستی كنند و هر دستگاه رسانه‌های تخصصی حوزه فعالیت خود را تحت پوشش قرار دهد.
یوسفی در عین حال تاكید كرد: اساس رشد و تعالی یك ملت فرهنگ آن است و اهالی قلم و مطبوعات سفیران فرهنگی آن كشور محسوب می‌شوند.
فراهنگ** 1355** 9053