اندیشه علامه طباطبایی برای كشف‌ در علوم انسانی راه‌گشاست

تهران- ایرنا- دبیر همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی، مباحث مطرح شده در اندیشه و آثار علامه طباطبایی را برای كشف‌های تازه در علوم انسانی راه‌گشا دانست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام محمدعلی اسدی نسب روز شنبه در نشست خبری، از برگزاری همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی در تهران، قم، مشهد و بروجرد به طور هم‌زمان خبر داد و گفت: به دلیل این كه مخاطبان و ارائه دهندگان مقالات در این همایش ملی، نخبگان علوم دینی هستند، نشست‌های همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی به صورت كارگاهی و پرسش و پاسخ برگزار می‌شود تا دانشجویان و استادان بتوانند از حضور پژوهشگران بهره ببرند.
وی افزود: مجموعه مقالات این همایش در 2 جلد با 32 مقاله برگزیده از میان حدود 100 مقاله رسیده، گردآوری شده و در بیت علامه طباطبایی در قم با حضور آیت الله عبدالله جوادی آملی و آیت الله علی اكبر رشاد، بیست و سوم آبان ماه رونمایی خواهد شد.
اسدی نسب به عبارت «علوم انسانی اسلامی» در عنوان همایش اشاره كرد و ادامه داد: اندیشه اسلامی كردن علوم انسانی پیش از ایران در كشورهای عربی و حتی هند و پاكستان مطرح شده است، در مقام مقایسه ما در برخی مطالب علوم انسانی غربی را قبول داریم و در برخی مطالب، آنها را نمی‌پذیریم.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در این زمینه دو رویكرد وجود دارد؛ یكی آن كه علوم غربی را تذهیب و تكمیل كنیم و به كار بگیریم و دیگر اینكه آن را به طور كامل رها كنیم و خودمان دانش تازه‌ای ارائه بدهیم. امر مقام معظم رهبری نیز تذهیب و تكمیل و افزودن اندیشه اسلامی به علوم انسانی غربی است.
رئیس پژوهشگاه حكمت و دین‌پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در این نشست، درباره همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی توضیحاتی داد و به اندیشه علامه طباطبایی و پیوند آن با علوم انسانی اسلامی پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمین محمد عرب صالحی بیان كرد: زمانی می‌توانیم بگوییم انقلاب اسلامی به هدفش دست یافته است كه استادان و مدرسان، مبانی علمی را از قرآن و علوم دینی بگیرند، این مساله در این 40 سال تا حدی روی داده اما هنوز هم راه زیادی باقی مانده است.
همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی، 21 آبان در دانشگاه علامه طباطبایی در تهران با تكیه بر مبانی فكری علامه و روز دوم در قم، در بیت علامه طباطبایی با رویكرد نقش و تفسیر المیزان با رویكرد علوم انسانی اسلامی، برگزار می‌شود، در ادامه نیز دانشگاه علوم رضوی در مشهد و دانشگاه آیت الله بروجردی در بروجرد برنامه‌هایی خواهند داشت.
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در سال‌های اخیر همایش‌هایی را با موضوعاتی در پیوند با المیزان و با هدف تبیین دیدگاه‌های علامه طباطبایی در حوزه و دانشگاه برگزار می كند.
فراهنگ**م.ز** 1055