روحانی: هیات حاكمه آمریكا به دنبال فشار بر مردم ایران است

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری گفت: ملت ایران استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند و كاملا روشن كردند كسی كه امروز در فكر فشار و ظلم به مردم است، هیئت حاكمه آمریكاست و نه دیگری.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسیانی ریاست جمهوری حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پایان نشست امروز سران قوا با اشاره به تحلیل های نادرست امریكا از مردم ایران و اینكه مردم ایران دقیقا برعكس انتظار آنها عمل كرده اند گفت: این حرف كه آمریكا به دنبال فشار به مردم نیست و دنبال فشار بر نظام و حكومت است، كاملا ناصحیح و نادرست است و خود آنها در عمل این واقعیت را آشكار كرده اند.
وی ادامه داد: آنها هستند كه با یك تحریم نابجا و غلط می خواهند بر زندگی مردم و معیشت روزمره آنها تاثیر منفی بگذارند.
رییس جمهوری اظهارداشت: بخاطر اینكه آنها نظام بانكی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام صادراتی را هدف قرار داده اند كه به درآمد و منابعی كه مربوط به كل كشور و واردات كالاهای اساسی است، مربوط می شود.

**تحریم ها تاثیری در روند اقتصادی كشور نداشته است
روحانی با اشاره به اینكه دیدیم كه دور جدید تحریم ها كه از 5 نوامبر شروع شد، هیچ تاثیری بر روند اقتصادی كشور نداشته است، گفت: چون آمریكایی ها هر چه تیر در تركش داشتند، قبلا علیه ملت ایران رها كرده بودند و چیز جدیدی نداشتند كه ارائه كنند.
وی افزود: آنها ناچار شدند فهرست بلند بالایی درست كنند و از یك طرف نام بانك هایی را ببرند و شعبات بانك ها را اضافه كنند، برای اینكه صفحات را پركنند و از یك طرف نام یك شركت هواپیمایی را ببرند و از یك طرف شماره سریال هواپیماها را ذكر كنند تا صفحه پر شود.
رییس جمهوری اضافه كرد: از شیوه كار و نحوه اعلام آنها كاملا مشخص است كه كارشان برای تاثیر روانی بر ملت ایران است و هدف دیگری ندارند.
روحانی افزود: نكته دیگری كه مسئولان جمهوری اسلامی ایران می گفتند این بود كه آمریكا قادر نیست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و آمریكایی ها مرتب تكرار می كردند كه ما این كار را انجام می دهیم، در حالیكه خودشان اخیراً اعتراف كردند به اینكه نمی توانیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم.
وی گفت: استدلال آمریكایی ها این بود كه اگر صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، قیمت هر بشكه نفت به 150 دلار افزایش پیدا می كند و این در واقع تبیین همان حرفی است كه ما از روز اول می گفتیم كه آمریكا قادر نیست صادرات نفتی ایران را به صفر برساند.
رئیس جمهوری افزود: درمنطقه یا نفت همه صادر می شود یا اگر قرار باشد صادرات نفت ایران متوقف شود بقیه هم دچار مشكل خواهند شد.
روحانی تصریح كرد: آمریكایی ها به دلیل اینكه مورد هجمه افكار عمومی دنیا قرار گرفته بودند ناچار شدند عقب نشینی دیگری انجام دهند و بگویند موضوع مواد غذایی، مسئله دارو و تجهیزات پزشكی استثناست كه البته این حرف آنها هم نادرست و ناصحیح است، زیرا وقتی نظام بانكی را تحریم می كنند همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهند.
وی خطاب به ملت ایران، گفت: اولاً كه ما در زمینه كالاهای اساسی و مورد نیاز و ضروری مردم هیچ مشكلی نداریم و انبارهای ما از همیشه بیشتر آمادگی دارد تا برای ماه هایی طولانی كالاهای اساسی مردم را تامین كنند.
رئیس جمهوری افزود: برای تولید و واردات كالاهای اساسی و دارو و سایر نیازمندی ها هم مشكلی نداریم، امروز شرایط تولید در كشور ما نسبتاً شرایط خوبی است و صادرات ما هم نسبت به شش، هفت ماهه سال گذشته افزایش پیدا كرده و افزایش صادرات به معنای افزایش تولید و افزایش كسب و كار مردم است.

**تمهیدات برای اقلام كشاورزی و قیمت های تضمینی
وی با اشاره به پرداخت بدهی گندمكاران، افزود: این به معنای آن است كه زندگی كشاورزان ما رونق بگیرد و برای سال آینده تمهیدات لازم را در زمینه اقلام كشاورزی و قیمت های تضمینی مد نظر قرار دهیم.
رییس جمهوری افزود: هر چه زمان بگذرد هم مسئولان ما برای جبران مشكلاتی كه برای مردم پیش آمده آماده تر می شوند و هم استقامت مردم ما در برابر این توطئه ها بیشتر خواهد شد.
روحانی با تاكید بر اینكه امریكایی ها در ماه های آینده به خوبی خواهند فهمید كه راه غلطی را انتخاب كرده اند، گفت: این مسیر ملت ما را خسته نمی كند، بلكه آنها را برای تولید بیشتر و اینكه روابط نزدیك تری با همسایگان و كشورهای دوست داشته باشند، آماده تر می كند.
وی درباره جلسه امروز سران سه قوه نیز خاطرنشان كرد: در این جلسه درباره یكی از مباحث اصلی و مهم كه شرایط جدید اقتصادی ما بود و نقشه راهی كه باید برای ماه های آینده ترسیم شود، بحث شد.
رییس جمهوری با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب برای تدوین نقشه راه، گفت: ما امروز در مورد این نقشه راه و روابط نزدیك تر با همسایگان مان و روابط اقتصادی با آنها صحبت و روابط اقتصادی با كشورهای دوست مان از شرق و غرب را بررسی كردیم.
روحانی افزود: همچنین مشكلات احتمالی كه در مورد تولید و پیش پای بانك های ما وجود دارد جزو مباحث جلسه امروز ما بود كه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی كه هفتگی تشكیل می دهیم، این مباحث را بررسی خواهیم كرد.

**نخستین بسته حمایتی دولت آبان ماه ارائه می شود
وی خطاب به مردم ایران اعلام كرد: دولت نخستین بسته حمایتی غذایی خود را در ماه آبان به افرادی كه تحت فشار بیشتری قرار دارند و جزو قشرهایی هستند كه مشكلات بیشتری دارند، پرداخت خواهد كرد و این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه پیدا خواهد كرد تا بتوانیم مشكلاتی را كه برای مردم پیش آمده است، تا حدی جبران كنیم.
رییس جمهوری به بودجه سال آینده نیز اشاره ای كرد و گفت: برای حقوق و دستمزد پیش بینی هایی می كنیم كه تا حدی بتوانیم مشكلات اقتصادی را جبران كنیم.
روحانی گفت: خدمت ملت عزیز ایران اعلام می كنم كه در این ماه پربركت ربیع المولود، ایام ولادت باسعادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) شرایط ما در كشور بهتر از ماه های پیش جلو خواهد رفت و ملت ما در كنار وحدت، انسجام و یكپارچگی، كار و مسیر راه خود را پیش خواهد برد و بهانه های امریكایی ها را از دست آنها خواهد گرفت.
وی با اشاره به ادعای امریكایی ها مبنی بر حمایت ایران از تروریسم، خاطرنشان كرد: به دروغ می خواهند بگویند ایران حامی مالی تروریسم است، اما همانطور كه ملت ایران در خط مقدم مبارزه با تروریسم و همیشه در خط مبارزه و جلوگیری از تامین مالی گروهك های تروریستی بوده است، امروز هم مصمم تر بر قوانین و مقررات خود تاكید می كند و این بهانه های واهی را هم از دست دشمنان خواهد گرفت.
سیام 1053**1535