۱۹ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۱
کد خبر: 83093995
۰ نفر
صادرات درختچه بيد قرمز در محلات آغاز شد

خمين - ايرنا - مدير جهاد كشاورزي محلات گفت: برداشت و صادرات درختچه زينتي بيد قرمز در اين شهرستان از نيمه دوم آبان ماه آغاز شد.

«عبدالله محمودي» روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: سطح باغات درختچه زينتي بيد قرمز در محلات حدود 70 هكتار است و پيش بيني مي شود كه بيش از 800 هزار شاخه معادل 300 تن از اين محصول برداشت و به كشورهاي هدف صادراتي ارسال شود.
وي ادامه داد: با آغاز برداشت درختچه بيد قرمز نخستين محموله صادراتي سفارشي اين محصول براي كشورهاي ژاپن و چين ارسال شد.
محمودي افزود: سطح باغات بيد قرمز محلات در روستاي بزيجان و حوالي اين روستا است و درختچه هاي بيد قرمز برداشت شده در پايانه صادراتي فرآوري و بسته بندي مي شود.
مدير جهاد كشاورزي محلات افزود: محموله هاي صادراتي از فرودگاه امام خميني به اتحاديه اروپا صادر مي شوند.
محمودي پيش بيني كرد: هفت ميليون دلار صادرات درختچه زينتي بيد قرمز امسال توليد ثروت كند.
مدير جهاد كشاورزي محلات گفت: درختچه بيد قرمز محلات از نوع سيليكس است كه در بسته هاي 80 شاخه اي صادر مي شود.
وي تصريح كرد: محلات در توليد و صادرات بيد قرمز رتبه اول كشور را دارد و برداشت اين محصول در مدت حدود سه ماه هشت هزار نفر روز اشتغال ايجاد مي كند.
محمودي بيان كرد: تا سال 79 بيد قرمز در محلات براي گرمازايي مصرف داشت و سال 81 با تفكيك و دسته بندي مناسب، زمينه صادرات آن به خارج از كشور آغاز شد و در سال 85 در كتاب گينس به ثبت جهاني رسيد.
مدير جهاد كشاورزي محلات گفت: كيفيت بيد قرمز اين منطقه به دليل شرايط اقليمي مناسب در بازار دنيا بي نظير است و بيد قرمز محلات به عنوان يك برند دردنيا شناخته شده محسوب مي شود.
محمودي، با بيان اينكه 100 حانوار شهرستان به طور دايم به توليد اين نوع درختچه زينتي در محلات مشغول هشتند، ادامه داد: توليد اين محصول در هر هكتار براي سه نفر اشتغال مستقيم ايجاد كرده است.
به گفته مدير جهاد كشاورزي محلات، توسعه سطح زير كشت بيد قرمز در دستور كار قرار دارد و تا سال 1405 سطح زير كشت اين محصول چهار برابر افزايش مي يابد.
محمودي افزود: تكثير درختچه زينتي بيد قرمز به روش قلمه است و برنامه تكثير به روش كشت بافت در پژوهشكده ملي گل و گياهان زينتي در حال پيگيري و تحقيق است.
خواص برگ، پوست درخت بيد در طب سنتي و تحقيقات علمي معاصر شناخته شده است اما از درختچه بيد سرخ يا قرمزكمتر سخن گفته شده است.
بر اساس تحقيقات اوليه كه بر روي اين درختچه انجام شده خواص ضد ويروسي آن قطعي است.
شهرستان محلات با 910 هكتار سطح زير كشت رتبه اول كشور در توليد گل و گياهان زينتي را دارد و 18 درصد از اراضي زير كشت گل و 12 درصد از توليد گل شاخه بريده ،80 درصد توليد گل هاي فصلي نشايي، 21 درصد از توليد درخت و درختچه هاي زينتي و 14 درصد از گياهان آپارتماني كشور در محلات توليد مي شود.
7277/6013/