دستگاه های مسئول مسیر ایستگاه محمدیه قم را ساماندهی نمی كنند

قم- ایرنا- مدیركل راه آهن قم گفت: مسیر دسترسی به ایستگاه قطار محمدیه قم با مشكلات زیادی مواجه است و دستگاه های مسئول استان به این مسائل رسیدگی نمی كنند.

محسن اعتماد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به بی توجهی دستگاه های ذیربط برای حل مشكل محور جنت آباد به سمت ایستگاه محمدیه، افزود: اداره كل راه و شهرسازی باید آسفالت و شركت برق نیز روشنایی این محور را تامین نماید.
وی با بیان این كه نبود اعتبار دلیل دستگاه ها در بی توجهی به وضعیت ایستگاه محمدیه است، بیان كرد: راه آهن نیز با مشكلات عدیده ای مواجه است، ولی در مدت 2 سال بیش از 30 میلیارد ریال برای ساماندهی این ایستگاه از اعتبارات راه آهن هزینه شده است و باز هم حاضریم هزینه كنیم.
وی تصریح كرد: مسیر دسترسی به ایستگاه محمدیه، غیراستاندارد می باشد و این محور به اندازه ای باریك است كه 2 خودرو به سختی می توانند از كنار هم عبور نمایند، دست اندازها و افتادگی های این محور نیز از دیگر مشكلات آن است.
به گفته اعتماد، نبود روشنایی در مسیر دسترسی، این ایستگاه را از نظر امنیتی با مشكلات زیادی مواجه نموده است.
وی با انتقاد از سرویس دهی نامناسب شركت اتوبوسرانی به مسافران این ایستگاه، اضافه كرد: راه آهن وظیفه جابه جایی مسافران را ندارد و شركت اتوبوسرانی نیز گاهی به بهانه كم بودن مسافر سرویس دهی نمی كند.
وی ادامه داد: برخی روزها شركت اتوبوسرانی به طور كامل از سرویس دهی خودداری می كند و این مساله مردم را ناراضی و سرگردان نموده است.
مدیركل راه آهن قم با تاكید بر این كه باید رفت و آمد مردم تسهیل شود، خاطرنشان كرد: حتی برای استقرار تاكسی در ایستگاه محمدیه جانمایی نیز صورت گرفته است و منتظر اقدام شهرداری در این زمینه هستیم.
وی تاكید كرد: مشكلات ایستگاه محمدیه در شورای تامین استان بیان شده، این مشكلات را به استاندار، فرماندار و معاونان استاندار نیز یادآور شده ایم و رفع مشكلات این ایستگاه باید در اولویت دستگاه های ذیربط قرار بگیرد.
وی با بیان این كه هرگونه خروج ایستگاه راه آهن از داخل به بیرون شهر فاجعه اجتماعی به همراه دارد، بیان كرد: وقتی زیرساخت خوب داخل شهر مهیاست، چرا باید چنین ایستگاه راهبردی به خارج از شهر منتقل شود.
اعتماد تاكید كرد: ایستگاه محمدیه آیینه عبرت برای همه است تا به فكر انتقال راه آهن به خارج از شهر نباشد.
وی گفت: روزانه 26 رام قطار مسافری رفت و برگشت به شهرهای مختلف از جمله زاهدان، كرمان، یزد، كاشان، سیرجان، بندرعباس و شیراز از ایستگاه محمدیه تردد می كند و روزانه بیش از 400 مسافر در این ایستگاه پیاده می شوند.
به گفته وی، از این ایستگاه پنج راه از جمله 2 راه به سمت تهران، یك راه به سمت اصفهان، یك راه به سمت جنوب اراك و یك راه نیز به سمت مسجد جمكران عبور می كند و این راه ها از طریق ایستگاه محمدیه به هم متصل می شوند.
راه آهن قم در حال حاضر 509 كیلومتر خط اصلی، 30 كیلومتر خطوط صنعتی و تجاری و 50 كیلومتر خط فرعی دارد و متشكل از 15 ایستگاه است.
ایستگاه قطار محمدیه در فاصله 20 كیلومتری از شهر قم قرار دارد، مسیر دسترسی آن از محور قدیم قم - كاشان می باشد.
/2085/ 1175