موزه مشاهير آموزش و پرورش مراغه ايجاد مي شود

مراغه - ايرنا - مدير آموزش و پرورش مراغه از ايجاد موزه «مشاهير و مفاخر آموزش و پرورش» شهرستان خبر داد و گفت: وجود هنرمنداني همچون غلامرضا آزادي، داود مثمر، حيدرعباسي و بسياري ديگر از هنرمندان در آموزش و پرورش مراغه يك از اصلي ترين دلايل ايجاد اين موزه است.

جليل اسلامي روز شنبه در گفت و گو با ايرنا با اشاره به برگزاري نخستين سالگرد درگذشت مرحوم آزادي اظهار داشت: آموزش و پرورش شهرستان همواره به داشتن بزرگان هنري در اين مجموعه به خود مي بالد و براي پاسداشت خدمات فرهنگي و هنري مشاهير اين اداره همواره تلاش خواهد كرد.
وي از آمادگي اين اداره براي چاپ آثارمرحوم آزادي خبر داد و گفت: براي شناساندن آثار مشاهير اين اداره به مردم و نسل جوان، آماده كمك به خانواده هنرمندان در چاپ آثار چاپ نشده آنها هستيم.
اسلامي ادامه داد: اين اداره از تمامي نهادهايي كه براي پاسداشت مشاهير آموزش و پرورش برنامه اي را برگزار مي كنند استقبال كرده و آماده مشاركت با تمامي مجموعه هاي فرهنگي و هنري است.
وي به ارزش و اهميت آثار هنرمندان اشاره كرد و افزود: هنرمندان ظرفيت هاي فرهنگي و گردشگري منطقه را درقالب آثار هنري به ديگر مناطق معرفي كنند.
وي افزود: هنرمندان از سرمايه هاي ملي هر جامعه به شمار مي روند و تجليل از آنها موجب تقويت انگيزه اين قشر از جامعه مي شود.
اسلامي ادامه داد: هنر بخشي از هويت فرهنگي است كه علاوه بر ايجاد نشاط در بين خانواده ها، مي توان از خلاقيت هاي يك هنرمند استفاده بهينه كرد.
به گزارش ايرنا، مرحوم غلامرضا آزادي، متخلص به «داش غلام مراغي»، شاعر، نويسنده، كارگردان تئاتر و طنزپرداز مراغه اي در سال 1304 در مراغه به دنيا آمد و در آبان ماه 96 دار فاني را وداع گفت.
داش غلام مراغي با وجود آثار نثر و مكتوب خود در نشريات و رسانه ها، تنها يك كتاب با عنوان «يادي از بياد مانده ها» در قالب برگزيده اي از اشعارش به چاپ رسيده است.
25 جلد كتاب از آثار شعر و نثر اين استاد پيشكسوت فرهنگ و ادب كه همگي در قالب طنز و مضاميني در زمينه اجتماعي و فرهنگي است، در انتظار چاپ هستند.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعيت در 127 كيلومتري تبريز، مركز آذربايجان شرقي واقع است.
3077/9880