هنرمند عربستانی به اجبار آل سعود از همسرش طلاق گرفت

تهران – ایرنا- حساب توئیتری زندانیان عقیدتی و سیاسی عربستان به نام 'معتقلی الرأی' فاش كرد: مقامات سعودی یك هنرمند این كشور را وادار كردند تا از همسرش كه یك فعال حقوق زنان است طلاق بگیرد.

به گزارش روزنامه 'القدس العربی'، حساب 'معتقلی الرأی' افزود: 'فهد البتیری' بازیگر و كارگردان عربستانی به دستور مقامات این كشور مجبور شده است از 'لجین الهذلول' همسرش كه فعال حقوق زنان است و در بازداشت به سر می برد، طلاق بگیرد.
معتقلی الرأی در ادامه تاكید كرد كه طلاق در نیمه ماه می (اواخر اردیبهشت) صورت گرفته است.
این حساب توئیتری با اشاره به خبر واشنگتن پست نوشت: البتیری كه در اردن پنهان شده بود، به زور به ریاض بازگردانده و مجبور به طلاق از همسرش شده است.
وی در سال 2014 میلادی با لجین ازدواج كرد و همواره در مصاحبه های تلویزیونی از رویكردهای همسر خود حمایت می كرد.
الهذلول یكی از مهم ترین فعالان دربند حقوق زنان در عربستان به شمار می آید و زمانی كه در ابوظبی مشغول تحصیل بود، بازداشت و با هواپیما به ریاض بازگردانده و زندانی شد. قبل از آزادی به او هشدار دادند كه در شبكه های اجتماعی فعالیت نكند و حق ترك كشور را ندارد اما پس از این ماجرا دوباره دستگیر شد.
در همین راستا واشنگتن پست پیشتر از همكاری نزدیك ریاض و ابوظبی در سركوب فعالان حقوق بشر خبر داده بود.
سازمان های حقوق بشری از جمله عفو بین الملل خواستار آزادی زندانیان عقیدتی و پایان دادن به نقض حقوق بشر در ریاض شدند.
نیروهای امنیتی عربستان از اواسط ماه می گذشته (اردیبهشت - خرداد) دستكم 11 نفر از شخصیت های زن و مرد مدافع حقوق مدنی و زنان را دستگیر كرده است .
دستگیری شماری از زنان این كشور در حالی صورت گرفته كه قرار بود از ماه ژوئن (خرداد/تیر) زنان این كشور از حق رانندگی برخوردار شوند.
زنانی كه بازداشت شده اند، پیشتر با برپایی كمپین هایی خواستار اعطای حق رانندگی به زنان و مسافرت بدون همراهی محارم بودند.
از سپتامبر سال گذشته به ویژه بعد از آنكه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به قدرت رسید صدها نفر از دانشگاهیان ، مبلغان دینی و سایر مخالفان در عربستان دستگیر شده اند.
علاوه بر آن در ماه نوامبر به دستور ولیعهد شمار زیادی از تجار ، بازرگانان و همچنین برخی اعضای خاندان سلطنتی به اتهام فساد دستگیر و شمار زیادی از آنان تنها در قبال پرداخت پول آزاد شدند.
تاریخ عربستان پر است از دستگیری و سركوب فعالان مدنی و مخالفانی است كه اعتراضات خود را از راه های مسالمت آمیز فریاد می زنند.
عربستان از سال 2011 میلادی دستكم سی نفر از مخالفان و فعالان مدنی را به زندان از 10 تا 15 سال محكوم كرده است. در ماه سپتامبر 2017 نیز حدود 76 نفر از مبلغانف اندیشمندان و فعالان سعودی به دستور بن سلمان بازداشت شده اند.
اتهامات بیشتر این افراد خروج علیه آنچه كه ولی امر خوانده شده، فتنه انگیزی، تشویش اذهان عمومی ، ایجاد گروه های بدون مجوز و ... اعلام شده است.
خاورم**3224*1049