دامپزشكي خراسان رضوي نسبت به آنفلوانزاي پرندگان هشدار داد

مشهد- ايرنا- معاون سلامت اداره كل دامپزشكي خراسان رضوي نسبت به خطر شيوع بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در اين استان با توجه به فرارسيدن فصل سرما و مشاهده اين بيماري در برخي از مناطق كشور هشدار داد.

دكتر محمد رشتي باف روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: خراسان رضوي پارسال شرايط بهتري از نظر آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان نسبت به ساير مناطق كشور داشت، به همين دليل امسال عده اي از مرغداران استانهاي آلوده به صورت غيرمجاز مبادرت به اجاره سالنهاي فاقد پروانه در خراسان رضوي كرده اند.
وي ادامه داد: خراسان رضوي بعد از استان آذربايجان شرقي بيشترين جمعيت مرغ تخمگذار را در سطح كشور دارد و در صورت انتقال و شيوع آنفلوانزاي حاد پرندگان با رخدادهاي سختي از اين يبماري مواجه مي شود.
معاون اداره كل دامپزشكي خراسان رضوي گفت: هم اينك رقم قابل توجهي از واحدهاي مرغداري گوشتي و تخمگذار استان به صورت غيرمجاز و فاقد پروانه فعاليت مي كنند. خطر شيوع آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در مرغداريهاي تخمگذار غيرمجاز بالاتر است.
وي افزود: پارسال تنها يك كانون ابتلا به آنفلوانزاي حاد پرندگان در شهرستان طرقبه و شانديز در خراسان رضوي مشاهده گرديد كه بلافاصله در همان زمان عمليات معدوم سازي انجام و بيماري در استان كنترل شده بود.
رشتي باف ادامه داد: سويه كنوني بيماري آنفلوانزاي پرندگان، مرغهاي تخمگذار را در برمي گيرد. كمتر از پنج درصد مرغهاي درگير آنفلوانزاي پرندگان در كشور و خراسان رضوي مرغ گوشتي بوده اند.
وي گفت: اطلاعيه اي از سوي دامپزشكي خراسان رضوي براي رعايت اصول حفاظتي و پيشگيري از بيماري ابلاغ شده تا مرغداران اعم از تخمگذار و يا گوشتي به محض اطلاع از موارد ذكر شده، شبكه هاي دامپزشكي محل سكونت خود را مطلع كنند.
270 واحد مرغداري تخمگذار و دو هزار 200 واحد مرغداري گوشتي در سطح خراسان رضوي داير است. اين استان رتبه سوم توليد گوشت مرغ و تخم مرغ را در ايران دارد.
3027/1858