نمك دريايي SONAX فاقد مجوز بهداشتي است

اروميه- ايرنا- معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني آذربايجان غربي با بيان اينكه مردم نبايد از نمك هاي دريايي غيرمجاز تبليغي در فضاي مجازي استفاده كنند، گفت: نمك دريايي با عنوان تجاري SONAX فاقد مجوز بهداشتي است.

جلال غفارزاده روز شنبه در گفت و گو با خيرنگار ايرنا افزود: يك واحد متخلف در استان اقدام به توليد، پخش و تبليغ نمك دريايي با نام تجاري SONAX با درج جمله 100 درصد ارگانيك بر روي برچسب مي كرد كه معاونت غذا و دارو در سريعترين زمان ممكن با هماهنگي اداره كل نظارت و ارزيابي فرآورده‌هاي خوراكي و آشاميدني سازمان غذا و دارو، سازمان صنعت، معدن و تجارت و مركز بهداشت اروميه موضوع را به صورت دقيق بررسي و پيگيري كرد.
وي اضافه كرد: در بررسي هاي انجام شده مشخص شد كه اين واحد فاقد مجوزهاي بهداشتي بوده و بر اساس فاكتورهاي فروش و احراز گرانفروشي به پرداخت 153 ميليون ريال جريمه محكوم شد.
وي ادامه داد: همچنين پرونده واحد تجاري SONAX به دليل رعايت نكردن دستورالعمل‌هاي بهداشتي و نداشتن مجوزهاي بهداشتي براي صدور حكم نهايي به مراجع قضايي ارجاع شد.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني آذربايجان غربي گفت: تبليغ نمك دريايي خوراكي بدون مجوز بهداشتي، در فضاي مجازي ممنوع و غير مجاز است و با ناقضان سلامت مردم و كساني كه با ادعاي كذب و تبليغات اغواگرانه سعي در فروش محصول خود را دارند با جديت برخورد مي‌كنيم.
غفارزاده افزود: در جهت تامين سلامت شهروندان و تامين ايمني مواد غذايي در هفته هاي گذشته كارشناسان رصد فضاي مجازي معاونت غذا و داروي استان در شبكه‌هاي اجتماعي شاهد فعاليت يك واحد عطاري غير مجاز در زمينه توليد، فروش و تبليغ نمك خوراكي دريايي بودند، كه با ادعاي كذب و تبليغات اغواگرانه سعي در فروش محصول خود به مردم داشت كه موضوع در دستور كار اين معاونت قرار گرفت.
وي اضافه كرد: درج تبليغات گمراه كننده بر روي بسته بندي نمك دريايي غير مجاز است و سلامت شهروندان، خط قرمز معاونت غذا و دارو است.
وي ادامه داد: تاكنون هيچ واحد توليدي در استان مجوز توليد، بسته بندي و فروش نمك دريايي را از معاونت غذا و داروي استان اخذ نكرده و هرگونه تبليغ و فروش نمك دريا در استان غيرمجاز است.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني آذربايجان غربي در خصوص نمك دريايي شفا كه در فضاي مجازي تبليغ مي‌شود، گفت: اين واحد در حال اخذ پروانه ساخت براي چهار محصول جهت مصارف بهداشتي و خوراكي از معاونت غذا و داروست ولي تا اخذ كامل مجوز اجازه توليد و بسته بندي محصول را ندارد.
وي افزود: اين واحد در صورت اخذ كامل پروانه‌هاي ساخت نيز اجازه درج عناوين گمراه كننده و خلاف واقع مانند فاقد مواد سمي و درمان انواع بيماري‌ها را بر روي بسته بندي محصول ندارد.
به گزارش ايرنا نمك دريا داراي انواع ناخالصي از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاك، گچ و مواد آلوده كننده، مواد محلول سخت از جمله كلسيم و منيزيم و فلزات سنگين مانند سرب، جيوه، آرسنيك و كادميوم است.
نمك دريا مي‌تواند عوارض نامطلوبي در دستگاه گوارش، كبد، كليه‌ها و ريه ايجاد كند و حتي منجر به مسموميت شود.
اختلال در جذب ريز مغذي‌ها همچون آهن و روي از ديگر مضرات استفاده از نمك درياست و اين نمك فاقد يد كافي مطابق با استانداردهاي اعلام شده براي پيشگيري از گواتر و اختلال هاي ناشي از كمبود يد است.
8137/2093