اصلاح نظام بانكی و مالیاتی اولویت این وزارتخانه است

مشهد - ایرنا - وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: اصلاح نظام بانكی و مالیاتی با محوریت الكترونیكی كردن این 2 حوزه در راستای افزایش شفافیت و حذف رانت و فساد و اعطای اختیارات بیشتر به استان ها به عنوان اولویت جدی در دستور كار این وزارتخانه قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره كل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، فرهاد دژپسند روز جمعه در هشتاد و نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: حوزه و وظیفه ای فرابخشی در وزارت اقتصاد با عنوان بهبود فضای كسب و كار داریم كه در ابتدای دولت رشد خوبی یافت اما در 2 سال اخیر شرایط خوبی ندارد در حالی كه این حوزه بسیار مهم است و بهبود آن می تواند به رشد فضای سرمایه گذای و در پی آن بهبود تولید و اشتغال منجر شود.
وی با بیان اینكه این وضعیت موجب تنزل برخی موارد مانند زیرساخت ها و اشتغال شده، افزود: برای سرعت بخشی به بهبود فضای كسب و كار باید تامین مالی را نه فقط در بخش دولتی بلكه با محوریت فعالیت های بخش خصوصی، تعاونی و غیره افزایش دهیم.
دژپسند اظهار كرد : در این راستا نخستین ماموریتی كه رئیس جمهوری به وزارت اقتصاد داده اصلاح نظام بانكی در راستای افزایش قدرت اعطای تسهیلات به بخش غیردولتی است.
وی اظهار كرد: در واقع بانك ها نباید شركت داری و بنگاهداری كرده و دارایی منجمد داشته باشند و در كنار آن ما هم باید كمك كنیم مطالبات معوق بانك ها بویژه در حوزه دستگاه های دولتی كاهش یابد و این امر یك اقدام دوسویه است زیرا در عین آنكه بانك ها باید پیشگام شوند ما هم محدودیت های برون داد آنها مثل مطالبات را باید كاهش دهیم .
دژپسند با تاكید بر اینكه بانك ها بویژه بانكهای دولتی می خواهند نقش محوری در اقتصاد كشور ایفا كنند و در این راستا باید ظرفیت ها و راهكارها را نیز ارائه كنند كه این موضوع در دست پیگیری است.

**اصلاح نظام مالیاتی ضرورت پیشبرد سیاستهای اقتصاد مقاومتی
وزیر امور اقتصاد و دارایی اصلاح نظام مالیاتی را ضرورت پیشبرد امور بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود : این اصلاح و نیز افزایش درآمدها نباید به قیمت زیر فشار قرار دادن مودیان منضبط و شناسنامه دار باشد بلكه باید با كمك همین بخش، جلو فرارهای مالیاتی گرفته شده و راه های اجتناب از پرداخت مالیات در بخش هایی كه پنهان شده اند را مسدود كرد.
دژپسند افزود: در تحقق افزایش درآمدهای مالیاتی، ضرورت اصلی و بی وقفه الكترونیكی شدن نظام مالیاتی است در عین آنكه الكترونیكی شدن كامل نظام بانكی اولویت ماست زیرا حذف روابط رو در رو و انجام همه امور در یك محیط مشخص و شفاف برای مبارزه با فساد، الزامی اساسی است.
وی با بیان اینكه مرحله نخست اجرای این موضوع الكترونیكی كردن بانك ها و مالیات است، گفت: موضوع مهم دیگر برای بهبود فضای كسب و كار را گمرك است كه باید هم از بخش خصوصی حمایت كند و هم با قدرت در جلوگیری از قاچاق با قدرت عمل كند و به نوعی در عین آنكه تسهیل كننده تجارت قانونی است برای مقابله با قاچاق هم قدرتمند باشد.
وزیر اقتصاد و دارایی تصریح كرد: این حوزه نمی تواند نقش خود را در تسهیل امور برای ایجاد فضای كسب و كار مناسب ایفا كند مگر آنكه گمركی توانمند، مقتدر و خوش قامت داشته باشیم كه باید این گونه شود.
دژپسند با تاكید بر اهمیت جلب و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و تامین منابع مالی و با اشاره به گزارشی كه در حوزه سرمایه گذاری خارجی استان ارائه شد، گفت: در تامین منابع مالی با توجه به قامت و ظرفیت های خراسان رضوی، این رقم جذب سرمایه گذاری خارجی راضی كننده نیست.
وی عنوان كرد: در این استان قابلیت های بسیار ارزشمندی داریم و باید رویكرد كنونی كه رویه ای مطلوب است؛ گسترده تر تداوم یابد.

** باید از قابلیت های استانی در جذب سرمایه ها حداكثر استفاده شود
وزیر امور اقتصاد و دارایی تاكید كرد: می خواهم از قابلیت ها و ظرفیت های استانی در جذب سرمایه گذاری حداكثر استفاده و بهره گرفته شود.
دژپسند ادامه داد: استانی چون خراسان رضوی ظرفیت معنوی خوبی برای جلب سرمایه گذار خارجی دارد و در این میان باید برای این سرمایه گذاران فرش قرمز پهن كنیم اما بیش و پیش از آن باید به سرمایه گذار داخلی توجه شود .
وی اظهار كرد: اگر این گونه شود زمینه جلب سرمایه های خارجی هم فراهم می شود و برای این امر اگر افزایش اختیارات استان لازم باشد، كه هست، پیگیری و محقق می شود.
وزیر اقتصاد و دارایی تصریح كرد: باید آنقدر در اعطای اختیارات به استان ها پیش برویم كه اگر به فردی وزارت و یا مسئولیت استانی پیشنهاد شود او، مسئولیت استانی را ترجیح دهد.
دژپسند اضافه كرد: در این راستا از هر ظرفیت قانونی كه بتوان برای این موضوع بهره برد استفاده می كنم تا توانمندی های استانی را افزایش دهم و اكنون در پی اعطای اختیار برای تقویت استان ها هستیم.
وی با بیان اینكه مدیریت استان و مدیران استانی در خراسان رضوی ظرفیت، قابلیت و توانمندی های بسیاری دارند، گفت: باید این امكان در اختیارشان قرار گیرد كه برای جلب سرمایه گذاری های خارجی از قابلیت های طبیعی و معنوی این خطه كه گسترده است بهره گیرند.

**ضرورت تسریع در بررسی مصوبه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده
وی در موضوع مالیات بر ارزش افزوده هم گفت: آنچه كه اكنون در این زمینه اجرا می شود نیاز به اصلاح دارد و منتظریم قانون ابلاغ شود كه یكباره بر مبنای آن اقدام كنیم.
وزیر اقتصادو دارایی گفت: مصوبه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس است اما امروز برای رفع نواقص و مشكلات كار در این حوزه باید مجلس این طرح را در اولویت قرار دهد تا سریعتر در صحن بررسی و مصوب شود كه خود در بهبود فضای كسب و كار هم موثر است.
دژپسند افزود: ما نقدهایی به این طرح داریم و آمادگی آن هست كه به صورت فشرده دو هفته برای بررسی و تبادل نظر پیرامون آن بگذاریم.

**اهمیت زمان، هماهنگی و بسیج تمام ظرفیت ها در مقابله موثر با تحریم ها
وی با بیان اینكه برای مقابله با تحریم های آمریكا ستاد مقابله با تحریم در این وزارتخانه فعال شده، افزود: برای آنكه از این تهدیدات دشمن سربلند خارج شویم باید به معنای واقعی همه امكانات را برای اعتلای نام ایران اسلامی بسیج كنیم.
دژپسند با تاكید بر اهمیت زمان در این شرایط اظهار كرد: بیش از منابع مالی و فیزیكی، نقش منابع انسانی در هر اقدام اصل و محور است و در كنار آن تخصیص زمان مهمترین عامل در اثرگذاری اقدام است.
وی با بیان اینكه باید دقت كنیم، لحظه ها و زمان در این اقدامات، تصمیم گیری ها و اجرا از دست ما خارج نشود، افزود : باید با تمام وجود بیندیشیم، طراحی و اجرا كنیم تا از مشكلات طراحی شده دشمن عبور كنیم.
دژپسند با تاكید بر اینكه امروز دشمن واقعا مستاصل شده، اظهار كرد: نگاهی به فهرست تحریم ها نشان می دهد كه مبنای عقلانی بر آن حاكم نبوده و هدف فقط ایجاد استیصال برای ما و در تقابل قرار دادن مردم و مسئولان بوده است.
وی تصریح كرد: الزام این شرایط آن است كه ما باید بسیار هوشمند، هوشیار، توانمند و با تمام توان و استفاده از همه امكانات به میدان بیاییم.

**به جای القای یاس باید همه برای حل مسائل آستین بالا بزنیم
دژپسند تصریح كرد: در فضای جنگی ضرورت اصلی تقویت اعتماد دولت و ملت است به گونه ای كه ملت احساس كند دولت همه جا و در هر شرایط بویژه در فشارهای اقتصادی هوای آنها را دارد.
وی خواستار كمك، همراهی و تعامل همه بخش ها با این مجموعه در مدیریت شرایط شد و افزود: اگر مشكلی هست به جای آنكه در قالب تبلیغات غیرواقعی و ناامید كننده فضای یاس در جامعه و بین مردم ایجاد كنیم باید همه برای حل و رفع مشكل ورود یافته و تلاش كنیم.
وزیر اقتصاد و دارایی تصریح كرد: باید همه آستین بالا زده و به موضوع ورود یافته و در كنار هم مسائل را حل كنیم.
وی تصریح كرد : ما حق نداریم در راستای اهداف دشمن دل مردم را خالی كرده و آنان را در موضع ناامیدی و یاس قرار دهیم در عین آنكه باید با آنان شفاف و صریح بوده و همانند دوران دفاع مقدس با امیدآفرینی و بسیج هماهنگی در جهت پیشبرد امور به بهترین شكل با همه ظرفیت ها عمل كنیم و صادقانه در مقام خدمتگزاری مردم تلاش نماییم.
وی با بیان اینكه سهم ما باید از اقتصاد بین الملل به تناسب جمعیت و وسعت كشورمان 1.2 درصد باشد، گفت: باید همه در راستای تحقق این سهم تلاش كنیم همانگونه كه امروز در خراسان رضوی مسئولان در پی تحقق سهم واقعی استان از سهم كشور هستند باید در كشور هم برای تحقق سهم مان از اقتصاد بین المللی آرام و قرار نداشته باشیم.
دژپسند افزود: در این صورت به مفهوم واقعی تبدیل به «ما» شده و هیچ امری نمی تواند اعم از گرایش سیاسی، منطقه ای، قومی و یا نحله های فكری ما را از هم جدا كند و امروز باید همه یك جمع واحد شویم تا دست خدا در دست ما قرار گیرد.
وی اظهار كرد: چنانكه وجود مضجع مطهر امام رضا (ع) و مدیران توانمند و فعال در خطه خراسان رضوی موجب شده در بسیاری از شاخص ها شرایط این استان بهتر از متوسط كشوری باشد.
دژپسند با بیان اینكه مدیریت خوب این استان موجب شده تا از منابع استفاده مطلوبی برای توسعه اشتغال و تولید شود كه خود نشان از آن دارد كه این استان خوب فكر و خوب مدیریت می كند، از این رو باید تزریق منابع هم به استان بهتر باشد كه این خود به افزایش رقابت بین استان ها و در نتیجه نزدیك شدن به اهداف بین المللی ما كمك می كند.
وی تصریح كرد: سهم كنونی ما از اقتصاد جهانی برازنده ایران و متناسب با ذخایر طبیعی، راهبردی و موقعیت آن نیست اما می توانیم در یك زمان مشخص بدان دست یابیم.
دژپسند اظهار كرد: این مسیر سخت را با همدلی، همفكری، هم اندیشی، هم زبانی و همكاری می توانیم طی كرده و بدان دست یابیم ضمن آنكه در حوزه ماموریت های وزارت اقتصاد اگر وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم خیلی از نگرانی های ما می تواند كاهش یابد.
7496/5132