عراقچی: گرفتار تحریكات پمپئو و همفكران او نخواهیم شد

تهران - ایرنا - معاون سیاسی وزیر امورخارجه با بیان این كه آمریكایی‌ها می‌دانند برجام كماكان به نفع ایران است، گفت:ایران براساس خرد حركت كرده است و گرفتار تحریكات مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا و همفكران او نخواهد شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سیدعباس عراقچی در گفت‌‎وگویی در پاسخ به این سوال كه مشخص نبودن تاریخ و نحوه اجرای SPV این احساس را بوجود آورده است كه این سازوكار مالی به زودی برای كشورمان قابل بهره برداری نخواهد بود، عنوان كرد: به عقیده من اراده سیاسی كشورهای اروپایی برای اینكه درمقابله با تحریم های آمریكا به ایران كمك كنند امری واضح و روشن است، سابقه ندارد اروپا به عنوان نزدیكترین متحد واشنگتن وارد چنین اقداماتی شده باشد و به كشوری به خصوص ایران برای ایستادگی در برابر تحریم های ایالات متحده كمك كند.
معاون وزیر امورخارجه افزود: اراده اروپاییان برای همكاری با ما در مقاطع مختلف ابراز شده است، آخرین بار در اجلاس وزیران خارجه برجام( ایران و 1+4) كه در نیویورك برگزار شد، كشورهای عضو برجام از جمله اروپایی ها با صراحت در بیانیه ای اذعان كردند كه بقای برجام منوط به تحقق خواسته های اقتصادی ایران از برجام است، آنها مصمم به ادامه برجام هستند، با تهران همكاری داشته باشند و برای تحقق آن سازوكار ویژه مالی تدارك دیده اند كه البته پیچیدگی ها و ابعاد حقوقی زیادی دارد.
عراقچی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل سیطره ای كه دلار و سیستم مالی آمریكا بر نهادهای اروپایی دارد، ایجاد مكانیزمی كه با این سیطره دلار سروكار نداشته باشد و آمریكایی ها نتوانند آن را در چمبره تحریم های خود قرار بدهند كار آسانی نیست، با این حال بر روی آن كار می كنند.
معاون سیاسی وزیر امورخارجه با اشاره امضای بیانیه سه وزیر خارجه اروپایی و موگرینی به همراه سه وزیر دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان در هفته گذشته خاطر نشان كرد: این هم اتفاق نادری است كه وزرای دارایی این كشورها برای امضا یك بیانیه به وزرای خارجه كشورشان ملحق شوند. در این بیانیه اعلام كردند كه بر روی SPV كارمی كنند، اقدامات كارشناسی همچنان ادامه دارد.
وی در رابطه با روند كارشناسی سازو كار ویژه مالی اتحادیه اروپا عنوان كرد: چهارشنبه 16 آبان ماه كارشناسان ما در وین با كارشناسان سه كشور (فرانسه،انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا جلسه داشتند، این رایزنی ها در ادامه جلساتی است كه در گذشته داشتیم و در این نشست ابعاد مختلف این ساز و كار (SPV) بررسی شد.
عراقچی با بیان اینكه لازم است ساز و كار مشابه SPV در ایران هم فراهم شود تا بتوان با اروپایی تعامل داشته باشیم، افزود: سازوكار ویژه مالی اروپا از نظر فنی، مالی و حقوق جزئیاتی دارد كه رسیدن به آنها زمان بر است.
معاون وزیر خارجه گفت: امیدوار هستیم در آینده بسیار نزدیك این سازوكار اعلام و در اروپا رسما ثبت شود و بعد از آن به تدریج عملیاتی خواهد شد، البته اینكه اروپایی ها بسیار آهسته تر از تصور ما حركت كردند یك واقعیت است، همچنین اینكه مواضع سیاسی آنها بسیار خوب بوده هم یك واقعیت است و موضوع دیگر به این بازمی گردد كه هنوز به راهكارهای عملیاتی نرسیده اند و انتظارات ما را برآورده نكرده اند.

** سازوكار SPV پیچیدگی های بسیاری دارد
وی در پاسخ به این سوال كه چرا طرف های اروپایی هنوز برای زمان عملیاتی شدن سازوكار ویژه مالی تاریخی مشخصی را تعیین نكرده اند، عنوان كرد: باتوجه به اینكه این سازوكار پیچیدگی های بسیاری دارد هنوز تاریخی برای آن اعلام نشده و فعلا روی آن كار می شود، امیدواریم به زودی این برنامه انجام شود.
عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال كه چرا تاریخ 13 آبان یا 4 نوامبر برای آغاز به كار SPV اعلام شده بود؟ توضیح داد: 4 نوامبر تاریخی بود كه تحریم های آمریكا رسما اعمال می شد، البته تحریم ها به خاطر بعد روانی كه داشت زودتر از این تاریخ اعمال شد، درنتیجه هیچ اتفاق خاصی رخ نداد.
معاون وزیر خارجه گفت: تحریم ها قبلا در آن ظرفیتی كه می توانست اعمال بشود، پیش تر اعمال شده بود. اروپایی ها هم خود را آماده كرده بودند همزمان با رسمی شدن تحریم های آمریكا آن ها هم صراحتا و رسما این سازو كار ویژه مالی را اعلام كنند. ان شاءالله همین روزها این سازوكار اعلام خواهد شد.
عراقچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینكه وزیر امورخارجه آمریكا درمورد از سر گیری فعالیت های هسته ای ایران موضع گیری داشته است، و اینطور ادعا كرده است كه ایران به شرایط هسته ای خود در پیش از برجام بازنخواهد گشت، ارزیابی شما از این صحبت های پمپئو و اطمینان خاطرش درباره این موضوع چیست؟ توضیح داد: اگر او اطمینان خاطر دارد كه ما به برنامه های هسته ای قبل از برجام باز نمی گردیم شاید از این جهت است كه می داند كه كماكان برجام به نفع جمهوری اسلامی ایران است، آمریكایی ها مدعی هستند كه در برجام ضرر زیادی كردند و به همین دلیل هم تصمیم گرفتند كه از آن خارج شوند.
وی ادامه داد: برنامه هسته ای ما هیچ گاه تعطیل نشده است كه بخواهد دوباره از سر گرفته شود و همچنان با قوت ادامه دارد. در برخی حوزه های خاص ما سرعت خود را كمتر كردیم وگرنه هیچ حوزه ای در برنامه هسته ای ما تعطیل نشده كه فعالیت آن بخواهد از سر گرفته شود، در تمام حوزه ها آمادگی داریم مجددا به سرعت گذشته یا حتی سرعت جدید تری برگردیم و با سرعت بیشتری برنامه خود را ادامه بدهیم.
عراقچی افزود: درحال حاضر در بخش هسته ای شرایطی بهتر نسبت به پیش از برجام را داریم؛ بخش تحقیق و توسعه ما در این سال ها به نحوی پیشرفت كرده است كه اگر قبل از برجام روی ماشین های IR1 كار می كردیم، امروز روی ماشین های IR8 كار می كنیم كه نسل بسیار پیشرفته است و نسبت به ماشین های قبل از برجام 20 برابر قدرتمندتر هستند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: كیك زرد ما با 370 تن كه بعد از برجام وارد كشور شد الان به مراتب بیش از گذشته است و حدود 900 مهندس و تكنسین ما روی رآكتور آب سنگین اراك كار می كنند. خیلی راحت می توانیم برنامه های هسته ای خود را با سرعتی به مراتب بیشتر از گذشته به نقطه ای كه برنامه جمهوری اسلامی ایران است برسانیم، ولی اینكه ما چگونه حركت می كنیم براساس منافع خودمان و تشخیصی است كه از صلاح و مصلحت كشور انجام می دهیم.
عراقچی با اشاره به اظهارات اخیر پمپئو در رابطه با برنامه هسته ای ایران، گفت: ما گرفتار تحریكات مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا و دیگر همفكران او نخواهیم شد؛ جمهوری اسلامی ایران تا امروز حركت بسیار هوشمندانه و خرمندانه ای داشته است و بدون آنكه دچار احساسات شویم پیش رفته ایم.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری هم فرمودند تا زمانی در برجام می مانیم كه برای ما منافعی به دنبال داشته باشد و آن زمان كه منافع برجام برای ما كمتر از حد انتظار باشد برای خروج از آن لحظه ای تردید نخواهیم كرد، این یك اصل كاملا مشخص است، آمادگی، اراده و تواناهایی های لازم را در این زمینه داریم و پمپئو مطمن باشد كه ما براساس منافع خودمان تصمیم گیری می كنیم؛ نه براساس توهمات ایشان و همفكران شان.
معاون وزیر خارجه در ادامه در پاسخ به این سوال كه مقام معظم رهبری پس از خروج آمریكا از برجام خواسته بودند زیر ساخت هایی فراهم شود كه ما هر لحظه لازم بود به شرایطی كه پیش از برجام در زمینه هسته ای داشتیم و حتی بیشتر از آن، بتوانیم بازگردیم، آیا ما در فراهم كردن زیر ساخت این سازوكار پیشرفت های لازم را داشته ایم؟ تاكید كرد: كاملا این طور است، ما آمادگی لازم را برای هر شرایطی داریم؛ وضعیت برنامه هسته ای ما به مراتب بیشتر از گذشته است؛ چرا كه برجام به هیچ وجه به بحث تحقیق و توسعه و تكنولوژی ما خدشه ای وارد نشده است.
وی ادامه داد: امروز بر روی ماشین های پیشرفته تری كار می كنیم و منابع اولیه ما پیشرفته تر از گذشته است، همچنین دانشمندان ما در وضعیت بهتری هستند و زیر ساخت های لازم برای توسعه سریع برنامه آماده شده است؛ علاوه براین باید بگویم كه برنامه غنی سازی ما هیچ گاه تعطیل نشده است، ولی طبق برجام با ظرفیت محدودی حركت می كنیم كه ای ظرفیت بلافاصله قابل گسترش است، از این جهت هیچ نگرانی وجود ندارد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: توانایی و ظرفیت بازگشت به فعالیت های هسته ای پیش از برجام وجود دارد و این امر منوط به اراده سیاسی است و این اراده سیاسی وقتی اتخاذ خواهد شد كه منافع كشور اقتضا كند، اینكه تا چه زمانی در برجام بمانیم و به تعهدات خودت عمل كنیم، به این امر بازمی گردد كه چه زمانی به این نتیجه برسیم كه منافع كشور در عدم اجرای تعهدات است و آن زمان لحظه ای درنگ نخواهیم كرد.
سیام**3070**