11 درصد جمعيت بالاي 25 سال در ايران ديابت دارند

تهران - ايرنا - مدير برنامه كشوري پيشگيري و كنترل ديابت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: 11 درصد افراد بالاي 25 سال در كشور به ديابت نوع 2 مبتلا هستند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار حوزه سلامت ايرنا از وزارت بهداشت، عليرضا مهدوي در آستانه هفته ملي ديابت (21 تا 27 ابان) با تاكيد بر اهميت نقش خانواده در كاهش ابتلا به بيماري ديابت، افزود: با توجه به اينكه فرد در ابتدا در بستر خانواده متولد شده و پرورش مي‌يابد، عادات غذايي و سبك زندگي را در اين بستر فرا گرفته و از آنجايي كه ابتلا به بيماري ديابت به خصوص از نوع 2 رابطه زيادي با شيوه زندگي فرد دارد، بنابراين بايد به اين بخش توجه بيشتري شود.
وي با بيان اينكه بيماري ديابت با روند افزايشي در سراسر جهان روبرو است، اظهار داشت: از سه دهه قبل موجي از ديابت نوع 2 در دنيا آغاز شده و روبه افزايش است. اين بيماري را مي‌توان بزرگترين اپيدمي قرن دانست؛ چرا كه تاكنون هيچ بيماري در دنيا با اين سرعت رشد نكرده است، اما در ايران طبق هدف گذاري‌ها، روند روبه رشد بيماري ديابت تا سال 1404 بايد متوقف شود.
مدير برنامه كشوري پيشگيري و كنترل ديابت وزارت بهداشت با اشاره به آمار جهاني ابتلا به بيماري ديابت نوع 2، خاطرنشان كرد: در حال حاضر 420 ميليون فرد 20 تا 70 ساله در دنيا به بيماري ديابت نوع 2 مبتلا هستند و اين آمار تا سال 2045 به بيش از 690 ميليون نفر در جهان خواهد رسيد.
مهدوي درخصوص آمار مبتلايان به ديابت نوع 2 در ايران گفت: در ايران 11 درصد افراد بالاي 25 سال (بيش از 5 ميليون نفر) با تشخيص ديابت نوع 2 و 18 درصد افراد بالاي 25 سال نيز در معرض خطر ابتلا به ديابت شناسايي شده‌اند كه در آنها ميزان گلوكز (قند) خون بالاتر از حد طبيعي است و چنانچه تغييرات ضروري در شيوه زندگي به وجود نيايد، در آينده به ديابت نوع 2 مبتلا مي شوند.
وي در ادامه با اشاره به جامعه هدف بيماران ديابتي افزود: افراد بالاي 30 سال كه داراي اضافه وزن و در معرض چاقي هستند، بيشترين مبتلايان به ديابت را تشكيل مي‌دهند.
معاون دفتر مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت درخصوص اقداماتي كه وزارت بهداشت در جهت شناسايي و كنترل بيماري ديابت انجام داده است، توضيح داد: وزارت بهداشت از سال 83 برنامه كشوري پيشگيري و كنترل بيماري ديابت نوع 2 را با غربالگري و بيماريابي آغاز كرده است و در سال 89 نيز برنامه شهري كنترل و شناسايي بيماري ديابت به آن افزوده شد. از سال 1393 با شروع طرح تحول سلامت و ادغام خدمات كه در راستاي آن در تمامي پايگاه‌هاي بهداشت مراجعه‌كنندگان از لحاظ عارضه‌هاي قلبي و عروقي مورد بررسي قرار مي‌گيرند، در كنار آن غربالگري بيماري ديابت نيز براي آنها انجام و بيماران پس از شناسايي مراقبت مي‌شوند.
مهدوي با اشاره به برنامه كشوري وزارت بهداشت براي پيشگيري از ازدياد مبتلايان به ديابت اظهار داشت: اجراي برنامه‌هاي آموزشي و تربيت مربيان، بهبود شيوه زندگي مبتلايان به ديابت و اطلاع‌رساني به آنها از جمله اين برنامه‌ها است.
مدير برنامه كشوري پيشگيري و كنترل ديابت وزارت بهداشت تاكيد كرد: چاقي ارتباط زيادي با ابتلا به بيماري ديابت دارد، و افراد چاق با زندگي كم‌تحرك، بيشتر از ساير افراد، مستعد ابتلا به ديابت هستند. چاقي و كم‌تحركي بدني عوامل خطرزايي براي ديابت قندي نوع 2 بوده و كاهش وزن در كوتاه مدت، حساسيت به انسولين و ترشح انسولين را بهبود مي‌بخشد.
وي ، 85 درصد بيماران مبتلا به ديابت نوع2 را چاق دانست و ادامه داد: با توجه به اهميت چاقي در بروز اختلالات متابوليكي و نقش اسيدهاي چرب آزاد خون و چربي احشائي در مقاومت به انسولين مي‌توان نتيجه گرفت كه ارتباط تنگاتنگي بين چاقي و ديابت نوع 2 وجود دارد و بررسي عوامل منجر به چاقي در سنين اوليه عمر و سال‌هاي ابتدايي نوجواني نتايج بهتر و دقيق‌تري در درمان بيماران خواهد داشت.
به گفته مهدوي، سن، نژاد، بارداري، استرس، برخي داروها، ژنتيك و سابقه‌ خانوادگي، كلسترول و چاقي از اين عوامل هستند. در ميان اين عوامل، چاقي يا اضافه وزن بيش از بقيه خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را افزايش مي‌دهد. بيش از 90 درصد افرادي كه از ديابت نوع 2 رنج مي‌برند، مشكل چاقي يا اضافه وزن دارند كه با اضافه وزن يا چاقي، براي استفاده از انسولين به بدن فشار بيشتري وارد مي شود و نتيجه‌ اين امر افزايش خطر ديابت است.
وي تصريح كرد: بهره‌گيري از ورزش و رژيم غذايي حتي براي افراد سالم كه قصد پيشگيري از ابتلا به بيماري ديابت را دارند، بسيار حائز اهميت است.
مهدوي افزود: افراد در معرض خطر با انجام تمرينات منظم ورزشي مي‌توانند از بروز ديابت تا حد زيادي جلوگيري كرده و در افراد مبتلا به ديابت، انجام تمرينات ورزشي كمك زيادي به كنترل وزن، تعادل بهتر قند خون، كاهش نياز به داروها و انسولين، متعادل نگه داشتن چربي خون و كاهش ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي مي‌كند.
اجتمام**9022**1584