۱۸ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۶
کد خبر: 83093088
۰ نفر
افزوز: فرزندآوری یك ضرورت دینی و اجتماعی است

تهران - ایرنا - سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: فرزندآوری ثوابش از نمازهای مستحبی بیشتر است و برای خانواده ها یك ضرورت دینی و اجتماعی تلقی می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، غلامعلی افروز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه در دانشگاه تهران پیرامون تحكیم خانواده با موضوع 'زوجین و هنگامه فرزند آوری ' افزود: نشر حقایق علمی و دینی در حوزه فزندآوری نشر علم نافه است و برخی علما و مبلغان در نمازهای جمعه بازگویی این نشر را برای خانواده ها یك ضرورت دینی و اجتماعی تلقی می كنند.
وی تصریح كرد: آمادگی زیستی، سلامتی و توجه به سن زیستی و روانی برای ازدواج و فرزندآوری مهم است.
این استاد روانشاسی دانشگاه تهران افزود: سن حقیقی انسان برآیند سه مولفه شامل شناسنامه، زیستی و ساختار كروموزمی و سن روانی و نشاط معنوی بوده و در واقع سن شناسنامه یك جزیی از عمر انسان است.
وی اظهار داشت: دختران و پسرانی كه بالای 30 سال سن دارند می گویند برای ازدواج و بعد بچه دار شدن دیر شده و از ازدواج صرفه نظر می كنند، در اشتباه هستند، زیرا شناسنامه مهم است ولی نشاط معنوی و روانی اصل است و آنها می توانند تشكیل خانواده داده و كودكان باهوش بدنیا آورند.
افروز با بیان اینكه دختران 40 ساله امروز مانند دختران 20 ساله 90 سال گذشته هستند و تخمكشان جوانتراست، افزود: این دختران امروز می توانند فرزندان سالم، باهوش و زیبا داشته باشند و اینكه تصور می شود دختران بالای 35 سال فرزندآوری برایشان ریسك است، افكار غلط 100 سال پیش است و چنین نیست.
این استاد دانشگاه ادامه داد: دختران و پسران بالای 30 سال باید نشاط معنوی و روانی خود را حفظ كنند و هر زمانی كه مایل بودند می توانند ازدواج كنند و بچه دار شوند.
افروز، ازدواج را یك نیاز فطری و ضرورت اجتماعی دانست و گفت: اگر ازدواج صورت نگیرد افراد دچار اختلالات روانی می شوند و در سن بالا نیز می تواند تشكیل خانواده و فرزند داد.
وی افزود: تحقیقات نشان داده است دختران 40 سال به بالا در 10 سال گذشته بیش از پنج هزار فرزند سالم به دنیا آورده اند و یك درصد فرزند آنها دچار معلولیت شده است.
این استاد دانشگاه تصریح كرد: برای فرزندآوری باید مصرف اسید فولیك قبل از بارداری و اوایل بارداری مورد توجه قرار گیرد و آمادگی روانی نیز برای بچه دار شدن مهم است زیرا نوزادانی كه ناخواسته متولد می شوند میانگین وزن آنها كم بوده و با مشكلاتی همراه است.
افروز تاكید كرد: والدینی كه عاشقانه بچه دار می شوند فرزندان آنها باهوش به دنیا می آید.
این روان شناس، انتخاب زمان بچه دار شدن را نیز مهم دانست و گفت: بهترین زمان بچه دار شدن در طول سال آغاز بهار برای انعقاد نطفه است زیرا به فرموده خداوند در قرآن كریم روح الهی در جنین در سه ماهه دوم بارداری دمیده می شود و كنش های روانی، هوشمندی ، حافظه و حركت در این زمان آغاز می شود.
سخنران پیش از خطبه های امروز نماز جمعه تهران اظهار داشت: با توجه به اینكه بهترین زمان برای فرزندآوری آغاز بهار است، دوران بارداری تابستان خواهد بود و در آن زمان ویتامین دی و ی فراوان بوده و اكسیژن بیشتر بوده و هوش نوزاد نیز تاثیرگذار است.
افروز با اشاره به اینكه مشاوران ازدواج نیز باید به مسئله سن نشاط معنوی و روانی بیش از شناسنامه توجه كنند، ادامه داد:نسل سالم مهمترین منبع قدرت كشور است.
اجتمام**9022 ** 1200