سهم اندك بانوان ایرانی در اهدای خون

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: تنها 4،5 درصد سهم اهدای خون در ایران مربوط به بانوان است؛ درحالی كه حدود 20 میلیون نفر از بانوان واجد شرایط اهدای خون هستند.

بشیر حاجی بیگی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از بانوان برای مشاركت در امر اهدای خون افزود: در حال حاضر یكی از مهمترین دغدغه های سازمان انتقال خون ایران در حوزه اهداكنندگان خون، كاهش مشاركت بانوان در این امر خداپسندانه است.
وی ادامه داد: بسیاری از كشورهای پیشرفته جهان در حوزه طب انتقال خون نگاه ویژه ای به اهدای خون بانوان دارند؛ به عنوان مثال در فرانسه آمار اهدای خون بانوان همانند اهدای خون مردان 50 درصد است.
حاجی بیگی تاكید كرد: این در حالی است كه در كشور ما در سال 1395 از 2 میلیون و 100 هزار و 914 واحد خون اهدایی تنها 91 هزار و 319 واحد سهم بانوان بوده است كه نشان می دهد تنها 4.5 درصد از سهم اهدای خون در كشور مربوط به بانوان است.
وی ادامه داد: در حال حاضر بانوان لرستانی درصدر اهداكنندگان خون در بین بانوان كشور هستند و سپس بانوان خراسان جنوبی، كردستان و مركزی بالاترین میزان اهدای خون بانوان را به خود اختصاص داده اند.
سخنگوی سازمان انتقال خون خاطرنشان كرد: از ابتدای فروردین تا پایان مهر ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (1396) استان های زنجان، اردبیل و خراسان جنوبی بیشترین میزان رشد در حوزه اهدای خون توسط بانوان را داشتند.
وی اضافه كرد: این درحالی است كه با توجه به مطالعات گسترده در ایران و سایر كشورهای جهان به دلیل گرایش كمتر بانوان به رفتارهای پرخطر و توجه بیشتر به داشتن زندگی سالم، خون اهدایی توسط بانوان از سالم ترین منابع خونی به شمار می رود.
حاجی بیگی تصریح كرد: همچنین بانوان به عنوان ركن اصلی خانواده می توانند با مشاركت در اهدای خون علاوه بر ترویج نوعدوستی و رفتارهای انسان دوستانه در آموزش فرزندان و شركت در عرصه فعالیت های خداپسندانه گام مهمی در افزایش مشاركت خانواده در اهدای خون داشته باشند.
سخنگوی سازمان انتقال خون، ترس از كم خونی و سوزن كیسه های اهدای خون را از عوامل بازدارنده بانوان در اهدای خون دانست و افزود: ترس از ابتلا به بیماری های عفونی مانند ایدز و هپاتیت و ضعف قوای جسمی و ممانعت شوهران از اهدای خون از عوامل دیگر كاهش مشاركت بانوان در امر اهدای خون در كشور است.
وی یادآوری كرد: در كشور ما مردان سالیانه چهار بار و بانوان به دلیل مسایل فیزیولوژیك سه بار می توانند اهدای خون را داشته باشند؛ این درحالی است كه آمارها نشان می دهد در سال 1394 تنها 91 هزار نفر از اهداكنندگان خون را در كشور بانوان تشكیل داده اند.
حاجی بیگی اظهار داشت: در حال حاضر در دنیا بانوان در بسیاری از موارد از مصرف كنندگان خون و فرآورده های آن در مراكز درمانی و بیمارستانی بوده و نیمی از نیازمندان به تزریق خون را تشكیل می دهند؛ هر ساله در جهان شمار زیادی از بانوان در دوران حاملگی یا در زمان زایمان جان خود را از دست می دهند كه مهمترین علت مرگ این زنان خونریزی بوده است و بنابراین بانوان نیز خود از نیازمندان به خون و فرآورده های خونی هستند.
در حال حاضر شاخص اهدای خون در ایران 27 نفر به ازای هزار نفر است كه شاخص خوبی در این زمینه به شمار می رود و اهدای خون در ایران كاملا به صورت داوطلبانه انجام می شود.
اجتمام *2181*1834