پايش ماهانه 160جايگاه عرضه سوخت ديزل درمحورهاي مواصلاتي

تهران-ايرنا- مديركل پايش فراگير سازمان حفاظت محيط ‌زيست گفت: با هدف كاهش آلودگي هوا ماهانه 160 جايگاه عرضه سوخت ديزل در محورهاي مواصلاتي منتهي به كلانشهرها پايش مي شوند.

آلودگي هوا معضلي است كه سالها گريبانگير كلانشهرهاي كشور شده است و با شروع فصل سرما و بروز پديده وارونگي دما شدت بيشتري مي يابد، در اين ميان عوامل مختلفي مانند سوخت هاي خانگي، صنايع، نيروگاه ها و خودروها به عنوان عاملان آلودگي معرفي شدند اما بنا به اعتقاد بسياري از كارشناسان متهم رديف اول اين معضل، خودرو و سوخت است كه سوخت و خودروهاي ديزلي نيز به نوبه خود نقش پررنگي در اين روند دارند.
البته در چند سال اخير براي توليد و توزيع سوخت هاي استاندارد تلاش زيادي صورت گرفته اما مساله خودرو و سوخت همان حكايت مرغ و تخم مرغ است كه دود آن در اين ميان به چشم مردم مي رود.
با تصويب قانون هواي پاك نهادهاي مرتبط ملزم به توليد محصولات و سوخت استاندارد شدند كه در اين ميان سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان نهادي حاكميتي و نظارتي نظارت بر عملكرد دستگاه ها را عهده دار شده است اما برخي كارهاي تخصصي مانند پايش جايگاه هاي عرضه سوخت را نيز انجام مي دهد.
بر اين اساس ماهانه جايگاه هاي عرضه سوخت در كلانشهرها را پايش و نتيجه را در قالب گزارشي به كارگروه ملي كاهش آلودگي هوا ارسال مي كند كه با توجه به نقش سوخت و خودروهاي ديزلي از سال گذشته كار پايش جايگاه هاي عرضه سوخت ديزل در محورهاي مواصلاتي كلانشهرها را نيز آغاز كرده است.
موتورهاي احتراق داخلي ديزلي با وجود تمام مزيت­ ها براي استفاده به عنوان خودروهاي سنگين، مقدار قابل توجهي انتشار ذرات معلق و اكسيدهاي نيتروژن دارند. اندازه­گيري­ هاي مستقيم بر روي خروجي اگزوز اين دست خودروها نشان مي دهد كه بخش عمده از ذرات معلق توليدي موتورهاي ديزل را ذرات حاوي كربن يا دوده تشكيل مي ­دهد، آلاينده كربن سياه (Black Carbon) اثر مخرب فراواني بر سلامت انسان و محيط زيست دارد ازاين رو پايش جايگاه هاي عرضه سوخت ديزل در محورهاي مواصلاتي كلانشهرها در دستور كار سازمان محيط زيست قرار گرفت.
شينا انصاري روز جمعه در اين باره به خبرنگار علمي ايرنا گفت: با آغاز فصل سرما شاهد بروز پديده وارونگي دما در كلانشهرها هستيم بر اين اساس مقوله پايش سوخت از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.
وي اظهار داشت: با توجه به اهميت موضوع يكي از برنامه هايي كه تصويب شد اين است كه علاوه بر پايش هاي محيطي، كنترل منابع آلاينده را نيز به ويژه در هشت كلانشهر داشته باشيم.
انصاري ادامه داد: منظور از منابع آلاينده، خودروها و سوخت آنها است، در اين ميان سوخت نفت گاز براي خودروهاي ديزلي را با جديت پيگيري مي كنيم كه تاكنون در جلسات كارگروه ملي و شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي مطرح و تاكيد شد كه حتما سوخت يورو 4 به ويژه در كلانشهرها و محورهاي مواصلاتي آنها توزيع شود.
وي گفت: مقرر شد ماهانه جايگاه هاي عرضه سوخت ديزل در محورهاي مواصلاتي كلانشهرها را نيز پايش كنيم كه بر اين اساس كار پايش از سال گذشته در كشور آغاز شد كه با اين كار ميزان گوگرد در سوخت هاي ديزل پايش مي شود.
مديركل پايش فراگير سازمان حفاظت محيط ‌زيست تاكيد كرد: با توجه به اهميت موضوع برنامه مشتركي با شركت پخش و پالايش فرآورده هاي نفتي در قالب يك تفاهم نامه داريم تا كارها هماهنگ پيش رود. بر اين اساس جايگاه ها را به صورت هفتگي پايش و اطلاعات را جمع بندي و به صورت ماهانه در جلسه كارگروه آلودگي هوا اعلام مي كنيم.
وي اظهار داشت: شركت پخش و پالايش فرآورده هاي نفتي ادعا دارد به تدريج سوخت يورو 4 نفت گاز را با محتواي گوگرد 50 PPM توزيع مي كند البته نتايج اندازه گيري ها نشان داد تعداد كمي از نمونه ها 50 PPM بود، اما نسبت به گذشته ميزان گوگرد بسيار كم شده است. طبق بررسي ها ميزان گوگرد بين 50 تا 200 PPM بود اما زماني گوگرد در تهران بالاي 5 هزار PPM بود بنابراين روند مثبت شده است.
انصاري گفت: تا پيش از اين جايگاه هاي عرضه سوخت در داخل شهرها در سراسر كشور را پايش مي كرديم كه كار پايش جايگاه هاي عرضه سوخت ديزل در محورهاي مواصلاتي كه بيشتر براي سوختگيري خودروهاي سنگيني است كه وارد شهرها مي شوند از سال گذشته به ويژه در فصل زمستان آغاز شد كه بر اين اساس بايد حتما يورو 4 باشند.
انصاري گفت: قرار است ماهانه 160 جايگاه عرضه سوخت در محورهاي مواصلاتي پايش شود كه با توجه به تحريم ها اما باز هم اين روند خوب است.
وي با اشاره به هزينه بالاي پايش افزود: چون تعداد جايگاه ها زياد است نمي توانيم هفتگي همه را پايش كنيم از اين رو قرار شد هر هفته حدود 30 جايگاه پايش شود و چون روند پايش جايگاه هاي عرضه كننده سوخت ديزل پيچيده است استان ها توان انجام آن را ندارند از اين رو آزمايش و اندازه گيري ها بايد در تهران انجام شود.
علمي 9014**1440