كره جنوبی برای واردات دوباره نفت از ایران آماده می شود

پكن- ایرنا- كره جنوبی اعلام كرد شركت های بزرگ نفت و انرژی این كشور در حال برنامه ریزی برای «از سرگیری واردات نفت خام خود به خصوص نفت سبك از ایران» پس از كسب معافیت از تحریم های آمریكا هستند.

به گزارش ایرنا خبرگزاری یونهاپ روز جمعه گزارش كرد: انجمن نفت كره جنوبی و شماری از پالایشگاه های این كشور در حال بررسی راهكارهایی برای وارد كردن انواع فراورده های نفتی از جمله نفت فوق سبك و نفتا از ایران هستند و رایزنی ها درباره این موضوع و متنوع كردن منابع وارداتی در كشور آغاز شده است.
شركت های پتروشیمی و پالایشگاه های كره جنوبی بشدت به نفت فوق سبك ایران نیاز دارند و نمی خواهند تحریم ها مانع خرید شود و باعث شود تا اختلالی در عرضه سوخت بوجود بیاید و بر قیمت ها تاثیر منفی بگذارد.
كره جنوبی و هفت كشور از جمله جزیره تایوان این معافیت را دریافت كرده اند و بر همین اساس اشتهای كم سابقه ای برای خرید نفت فوق سبك از ایران در میان شركت ها وجود دارد.
آمارها نشان می دهد كره جنوبی نزدیك به 50 درصد از نفت فوق سبك لازم برای شركت ها و پالایشگاه های این كشور در ماه آوریل امسال را از ایران وارد كرده است این میزان به رغم كاهش بین ماه های می تا اوت امسال 30 درصد بوده است.
كره جنوبی هم اكنون بخشی از نفت سبك مورد نیاز خود را از كشورهای قطر، نیجریه، نروژ، لیبی، مالزی، فیلیپین و استرالیا تامین می كند و بیشترین سهم در صادرات نفت سبك به این كشور را قطر در اختیار دارد.
گزارش تصریح می كند سهم واردات این فراورده از كشورهای ذی ربط بسیار ناچیز است و این منابع به هیچوجه نتوانسته اند جای ایران را برای كره جنوبی پركنند و برای همین معافیت ها برای این كشور اهمیت زیادی دارد و اكنون بحث روی این است كه منابع واردات نفت سبك و نفتا از ایران متنوعتر شود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
دولت 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا روز دوشنبه مجددا تحریم ها بر ایران را اعمال كرد اما او چند ساعت بعد از اعلام این موضوع هشت كشور از جمله ژاپن را از تحریم های نفتی معاف كرد.
كارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاكید دارند كه آمریكا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف كرده است كه عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند كه تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شكست و عقب نشینی آمریكا می انجامد، روندی كه بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریكا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریكا با لحنی كه حاكی از ناكامی آمریكا در تحریم ایران است، به همراهی نكردن شركای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یكجانبه كاخ سفید علیه ایران اعتراف كرد.
وی كه سخنانش در موسسه آمریكایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریكا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی كشورها گفت كه قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.
شبكه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت كشورها با تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران نوشت: بسیاری از كشورهای خریدار نفت ایران یا آشكارا تحریم های آمریكایی را نقض می كنند و یا خواستارمعافیت از تحریم های ضد ایرانی آمریكا هستند.
آساق**231**1904**