۱۸ آبان ۱۳۹۷،‏ ۳:۲۳
کد خبر: 83092959
۰ نفر
ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

یزد - ایرنا - هرچند فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها و التهاب ناشی از جو روانی بازار بر تعدادی از واحدهای تولیدی استان یزد تأثیر گذاشت و بعضا حركت ها را تا حدودی هم كند كرد، اما با این وجود فعالیت این واحدهامتوقف نشده است و این استان همچنان از ظرفیت های خوبی برای صادرات برخوردار است.

به گزارش ایرنا، به اعتقاد تولیدكنندگان و صنعتگران اگرچه برخی مشكلات ناشی از جو روانی و تنوع بخشنامه هاست، ولی فعالان عرصه تجارت خارجی و صادركنندگان كالای ایرانی خصوصا از یزد، با استفاده از روش های مختلف به صادرات خود ادامه می دهند.
در این میان برخی ها كه قصد صادرات دارند، پیمان سپاری ارزی، تمایز قائل شدن بین كالاها در تخفیف و ترجیح را از جمله چالش های پیش رو خود عنوان كرده اند.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) یزد، در حال حاضر 407 قلم از 800 نوع كالای تولید استان به بازار 93 كشور عرضه می شود.
'محمدرضا علمدار یزدی' در گفت‌وگو با ایرنا به مناسبت روز صادرات (29 مهر) با بیان اینكه هم ‌اكنون در سه هزار و 700 واحد تولیدی استان 335 هزار نفر مشغول كار هستند، گفت: از این تعداد 236هزار نفر (حدود 70 درصد) در بخش صنعت، معدن و خدمات استان مشغول كار هستند.
وی افزود: از زمان دولت تدبیر و امید تاكنون بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری شده به ازای 1.6 روز یك واحد جدید صنعتی راه‌اندازی شد و به ازای هر روز نیز 36 نفر در بخش صنعت، معدن و خدمات استان مشغول كار شدند.
در حالی كه تعدادی از تجار، بازرگانان و صادركنندگان یزد به دلایلی از سایر گمركات اقدام به صدور كالاهای تولیدی استان به بازارهای هدف می كنند، آماری از فعالیت های تجاری آنها در گمرك یزد موجود نیست.
در عین حال بر اساس آمار گمرك، در 6 ماهه نخست سال 1397، 962 میلیون و 531 هزار تن كالا به ارزش 192 میلیون و 662 هزار دلار از یزد صادر شد.
در حالی كه در مدت مشابه سال قبل، 831 میلیون و 115 هزار تن كالا به ارزش 197 میلیون و 224 هزار دلار كالا از استان صادر شده بود.
صادرات استان در مقایسه با مدت مشابه سال 96 از نظر وزن 8.1 درصد رشد دارد، اما از لحاظ ارزش با 3.2 درصد كاهش روبروست.
عمده كالاها به عراق، افغانستان، پاكستان، تركیه، هلند، آلمان، ازبكستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، امارات متحده عربی و گرجستان صادر شد كه اغلب كالاها مواد اولیه بودند.
البته وضعیت صادرات تا پایان مرداد ماه 97 خیلی بهتر از این بود كه به گفته مدیركل گمركات یزد تا پایان ماه مرداد، صادرات كالا از نظر وزن 38 درصد و از نظر ارزش هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت.
'محمدحسین سلمانی ندوشن' افزود: در این مدت یك میلیون و 190 هزار تن كالا به ارزش 234 میلیون و 780 هزار دلار صادر شد.
وی متوسط ارزش هر كیلوگرم كالای صادراتی استان را 20 سنت عنوان كرد و گفت: عمده صادرات مربوط به عراق، پاكستان، افغانستان، تركیه، گرجستان، جمهوری كره و هلند است.
مدیركل گمركات یزد عمده كالاها را كاشی و سرامیك، میلگرد، نایلون، ظروف شیشه ای، هیدرو كربن و اكسید مولیبدن و واردات كالا را 16 هزار و 680 تن به ارزش 51 میلیون و 413 هزار دلار ذكر كرد.
سلمانی ندوشن اضافه كرد: این میزان واردات نسبت به پنج ماهه سال 96 از نظر وزن 33 درصد و از نظر ارزش 9 درصد افزایش دارد.
به گفته این مسئول، عمده واردات كالا مربوط به تركیه، چین، ایتالیا، كره جنوبی، اسپانیا، امارات متحده عربی، هلند، اتریش و هند است.
بخشی از كاهش صادرات در پایان شهریور امسال به دلیل توقف صادرات كاشی و سرامیك از یزد است كه نیمی از تولید كاشی و سرامیك ایران عمدتا مربوط به شهرستان میبد این استان است كه این روند تاكنون ادامه دارد.
رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك ایران در دیدار با فعالان این صنعت گفت: در حالیكه تنها خوشه صنعتی كاشی و سرامیك كشور در یزد فعالیت دارد، امسال قیمت مواد اولیه 75 تا 80 درصد گران شد.
'محمد روشنفكر' افزود: این امر و نیز ابلاغ بخشنامه های متنوع به همراه برخی مسائل همچون پیمان سپاری ارزی، تمایز قائل شدن بین كالاها در تخفیف و ترجیح باعث بروز مشكل برای فعالان این صنعت شده است.
وی با بیان اینكه این مشكل موجب توقف صادرات كاشی از بیستم شهریورماه شده است، ادامه داد: مواد اولیه این صنعت از خارج تأمین می شود كه در زمان تصویب قوانین با فعالان این بخش مشورت نمی شود.
رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك كشور با ادعای اینكه سیاست های امروز دولت و بانك مركزی بعضا به سود منافع ملی نیست، تصریح كرد: وقتی تعرفه واردات مواد اولیه این صنعت در عرض 24 ساعت، چهار برابر شود، چگونه می توان انتظار داشت كه بازار هدف تجار ایرانی را هندی ها، چینی ها و تركیه ای ها و ... تسخیر نكنند.
به باور یكی از تولیدكنندگان كاشی و سرامیك یزد، هم اكنون 27 هزار كاگر بیمه شده در این بخش فعالیت دارند كه با احتساب نیروهای مرتبط و خانواده های تحت پوشش این افراد، زندگی 150 هزار نفر مستقیما به صنعت كاشی و سرامیك وابسته است.
فلاح افزود: قبل از 20 شهریور امسال روزانه 500 تا 600 دستگاه كامیون كاشی و سرامیك از گمرك یزد صادر می شد.
وی تصریح كرد: به طور میانگین روزانه حدود 600 هزار مترمربع و سالانه حدود 200 میلیون مترمربع این 2 محصول از یزد صادر می شود، اگر مشكل تداوم یابد با چالش های زیادی رو برو خواهیم شد.
به اعتقاد این صادركننده كاشی و سرامیك كشور، 75 درصد تولید این دو محصول استان وابسته به صادرات است.
وی ادامه داد: مبالغ زیادی برای حضور در بازارهای كشورهای همسایه برابر « ابر صادر كننده ای» همانند چین هزینه كردیم كه احتمال از دست دادن این بازارها وجود دارد.
از نظر برخی كارشناسان، شرایط فعلی كشور بیانگر رشد صادرات و توسعه صنعت گردشگری خارجی است و باتوجه به ظرفیت های بالای صنعتی، معدنی، گردشگری و میراث فرهنگی كه در یزد وجود دارد، تحقق این ایده دور از انتظار نخواهد بود.
در این ارتباط رئیس شورای شهر یزد كه در دولت اصلاحات سكان استانداری این استان را در دست داشت، معتقد است: افزایش نرخ ارز با همه معایبی كه دارد، می‌تواند به جهشی در عرصه صادرات تبدیل شود.
'غلامعلی سفید' یادآور شد: هر اتفاقی كه در كشور شكل گیرد، همراه آن ظرفیت ‌هایی ایجاد و نكات ضعف و قوتی پیدا می‌شود.
وی با اشاره به اینكه در زمان افزایش نرخ ارز با وجود نگرانی‌هایی كه برای اقشار مختلف ایجاد و منجر به گرانی می‌شود، افزود: این پدیده می‌تواند در دو جهت، زمینه رشد باشد كه باید از آن استفاده شود.
رئیس شورای شهر یزد تصریح كرد: توسعه صادرات با توجه به ارزش پول داخلی در مقابل ارزهای خارجی، امكان افزایش صادرات تحقق پیدا می‌كند و جهش‌های صادراتی عمدتاً زمان‌ هایی اتفاق می‌افتد كه ارزش پول داخلی كاهش پیدا ‌كند.
امسال قدم های جدیدی برای صادرات بیشتر در یزد برداشته شد و برخی از حمل و نقل های مغفول مانده مورد توجه واقع شد تا به عنوان بازوی توانمند به رشد صادرات كمك كند.
یكی از این حوزه ها، حمل و نقل ریلی است و به تازگی برای نخستین بار یكهزار تن میلگرد از بافق برای صدور به تركیه بارگیری شد.
به گفته مدیركل راه آهن منطقه یزد، هدف از این اقدام كاهش مصرف سوخت در اجرای طرح اقتصاد مقاومتی و كاهش هزینه‌ های تعمیر و نگهداری در جاده‌هاست.
سید 'مصطفی داودی' با بیان اینكه این محموله با استفاده از 18 واگن بارگیری شد، پیش‌بینی كرد، در صورت ساخت خط فرعی ریلی و با اعلام نیاز بخش خصوصی، سالانه می‌توان بیش از 500 هزار تن محموله میلگرد از طریق ناوگان ریلی از فولاد بافق بارگیری كرد.
در شرایط كنونی در بخش های غیرصنعتی هم صادرات یزد مورد توجه واقع شد به گونه ای كه ارزآوری 500 میلیون دلار صادرات محصول صیفی نیز قابل ذكر است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد كشاورزی یزد گفت: سالانه در گلخانه‌های استان 450 هزار تن انواع صیفی تولید می‌شود كه در سال جاری با توجه به افزایش سطح زیركشت میزان تولید 10 درصد نیز افزایش یافت.
'یدالله جوادپور' با بیان اینكه تقریبا 30 درصد محصول صیفی تولیدی مصرف داخلی دارد، ادامه داد: حدود 70 درصد نیز به كشورهای روسیه، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می شود.
وی از خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل به عنوان عمده محصول صادراتی این بخش یاد كرد.
همچنین در حوزه صادرات صنایع دستی و معرفی یزد اتفاق خوبی هم رخ داد به گونه ای كه پارسال شاهد 50 میلیون دلار صادرات در این بخش بودیم.
معاون صنایع‌ دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این ارتباط گفت: سال گذشته ارزش صادرات صنایع دستی بدون احتساب زیورآلات حدود 35 میلیون دلار بود.
'محمدرضا دهقان مهرجردی' با بیان اینكه ظرفیت بالایی در نساجی سنتی استان وجود دارد، افزود: در سال های گذشته كارهای بسیار خوبی نسبت به احیای بعضی از دست بافت های فاخر از قبیل زری بافی، ترمه، احرامی بافی و غیره صورت گرفت.
وی، اعتماد و برند زیورآلات یزد را یكی از مشخصه های تولید عنوان كرد و ادامه داد: بر پایه آمار بانك اطلاعات سه هزار و 200 نفر از میراث فرهنگی كارت شناسایی دریافت كردند كه طی دو سال گذشته بیش از 700 نفر در حوزه شالبافی آموزش دیدند.
معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی یزد یادآور شد: هم اكنون در حوزه صادرات خصوصاً زیورآلات از جمله استان های پیشگام كشور هستیم.
در هر حال امید می رود با حمایت هرچه بیشتر دولت و ابلاغ بخشنامه های مطابق نظر كارشناسی و با تلاش بخش خصوصی و صادركنندگان، علاوه بر قطع دست واسطه ها، صادرات افزایش یابد.
گزارش از : محمودرضا رحمانی
شبد**1968/ 2047**1455**1379