ظریف: آمریكا باید برای جنایات علیه بشریت مواخذه شود

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه ایران در توئیتی تاكید كرد كه آمریكا باید برای جنایات علیه بشریت مواخذه شود.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف در این پیام نوشت: «درست مثل یمن، آقای پمپئو ایران را مسئول عواقب تحریم های غیرقانونی آمریكا كه مانع دسترسی مردم ایران به سرویس های بانكی برای غذا و دارو شده است قلمداد می كند. طبیعتا ما اینها را برای مردم خود به رغم تلاش‌های آمریكا فراهم خواهیم كرد. ولی آمریكا باید برای جنایات علیه بشریت علیه مردم ایران و یمن مؤاخذه شود.»
به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت‌ماه گذشته خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد و دوشنبه گذشته دوره تازه تحریم‌های ضد ایرانی را كه عمدتا صادرات نفت ایران، صنایع هوایی، كشتیرانی و بانكی را شامل می شود به اجرا گذاشت.
سایر كشورهای امضا كننده برجام یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یك جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نكردن جهان با آمریكا نشان داد كه این كشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی كه آمریكا یك جانبه علیه ملت ایران اعلام می كند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نكرده تا جائیكه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی كند. در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس بانك مركزی ایران اشاره كرد.
كارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاكید دارند كه آمریكا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف كرده است كه عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریكا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال كردن قانون انسداد برای حمایت ازفعالیت شركت های خود در ایران، اعلام كرد كه سازوكار مالی برای ادامه تجارت شركت های خارجی با ایران و فروش نفت ایران و امكان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می كند.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند كه تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شكست و عقب نشینی آمریكا می انجامد، روندی كه بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریكا دیده می شود.
شبد**1953**1379