توافق برگزيت احتمالا هفته آينده اعلام مي شود

لندن – ايرنا – تارنماي نشريه تايمز انگليس از احتمال دستيابي به توافق خروج انگليس از اتحاديه اروپا در روز سه‌شنبه آينده خبر داد و نوشت كه بر اساس جدول اوليه زمان‌بندي، كابينه دولت دوشنبه آينده درباره بررسي جزئيات اين توافق تشكيل جلسه مي دهد.

به گزارش پنجشنبه شب ايرنا به نقل از تايمز، قرار است دومينيك راب وزير برگزيت انگليس سه‌شنبه آينده با ميشل بارنيه مذاكره‌كننده ارشد برگزيت از سوي اتحاديه اروپا ملاقات كند و به دنبال آن بيانيه سياسي خروج انگليس از اتحاديه اروپا قرائت شود.
بر اساس اين برنامه، «ترزا مي» نخست‌وزير انگليس نيز چهارشنبه آينده در مجلس عوام بيانيه‌اي را براي قانون‌گذاران اين كشور قرائت مي‌كند. بدين ترتيب انتظار مي‌رود كه نشست رهبران اروپايي با دستور كار برگزيت در ماه نوامبر(آبان) برگزار شود.
وزير برگزيت انگليس پيشتر پيش‌بيني كرد كه توافق برگزيت در ماه نوامبر نهايي خواهد شد. وي گفته بود كه تنها سه مشكل شامل ايجاد قلمرو مشترك گمركي انگليس و اتحاديه اروپا، گزينه تمديد دوره انتقالي پسا برگزيت و تداوم دسترسي شركت‌هاي ايرلند شمالي به ساير مناطق انگليس باقي‌مانده است.
انگليس قصد دارد تا ماه مارس سال آينده ميلادي (2019) رسما از اتحاديه اروپا خارج شود. دو طرف تلاش مي‌كنند تا هرچه سريع‌تر، درباره آينده همكاري‌هاي دوران پسا برگزيت به توافق برسند و فرصت كافي براي تصويب آن در پارلمان‌هاي انگليس و اروپا را داشته باشند.
تحقق توافق برگزيت مي‌تواند فشار زيادي را كه نخست‌وزير انگليس طي چند ماه اخير، به‌ويژه پس از ارائه برنامه دولت براي خروج از اتحاديه اروپا ارائه داد، كاهش دهد.
« مي» تيرماه گذشته طرح دولت براي خروج از اتحاديه اروپا را رونمايي كرد كه بر اساس آن انگليس در دوره پسا برگزيت به تمام مقررات تجاري اين نهاد درباره كالا پايبند بماند، تدابير ويژه‌اي براي تسهيل عبور و مرور در نظر بگيرد و همچنان به عضويت در سازمان‌هاي مهم اروپايي ادامه دهد.
با اين‌حال حاميان سرسخت برگزيت بر ضرورت قطع تمامي روابط با نهادهاي اروپايي و بازتعريف آن با رعايت اصل استقلال انگليس تاكيد كرده و خواستار تجديدنظر دولت در اين رابطه شدند. انتقادها تا جايي پيش رفت كه دو وزير اصلي كابينه، در اعتراض به طرح نخست‌وزير از مقام‌هاي خود كناره‌گيري كرده و روياي برگزيت را در مسير مرگ تدريجي دانستند.
«مي» پس از بازگشايي پارلمان انگليس از تعطيلات تابستاني عنوان كرد كه 95 درصد توافق خروج كشورش از اتحاديه اروپا نهايي شده و ابراز اميدواري كرده بود تا پيش از خروج اين كشور از اتحاديه اروپا، توافق برگزيت محقق خواهد شد.
بر اساس اين گزارش، با قطعي شدن توافق برگزيت، تنها چند راه براي مخالفان خروج انگليس از اتحاديه اروپا باقي مي‌ماند كه قطار برگزيت را از روي ريل منحرف كنند. بسياري از پويش‌هاي طرفدار ادامه عضويت در اتحاديه اروپا، روي تعداد قابل‌توجهي از نمايندگان مجلس نفوذ دارند و مي‌توانند از اين طريق ضمن اعلام مخالفت با توافق برگزيت، طرح برگزاري مجدد همه‌پرسي برگزيت را پيگيري كنند.
از سويي، شماري از هم‌حزبي‌هاي نخست‌وزير همچنان از نحوه مديريت او در رابطه با خروج از اتحاديه اروپا رضايت ندارند و خواستار بركناري «مي» از قدرت هستند. چنانچه تعداد صداهاي مخالف به 48 تن برسد، انتخابات درون‌حزبي آغاز خواهد شد و اين مساله مي‌تواند درروند برگزيت اخلال بزرگي را ايجاد كند.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010