سی.ان. ان: ایران همچنان به رابطه اقتصادی با اروپا ادامه می دهد

تهران - ایرنا - شبكه تلویزیونی سی.ان.ان در گزارشی با اشاره به وابستگی مشتریان اروپایی و آسیایی به نفت ایران، تاكید كرد كه ایران با وجود تحریمهای آمریكا همچنان به روابط نفتی مخفیانه خود با اروپا ادامه خواهد داد.

در گزارش ای شبكه خبری آمریكایی آمده است: آمریكا نام هشت كشور را از فهرست تحریم های جدید ایران مستثنی كرده است. دو كشور اروپایی ایتالیا و یونان ازجمله این هشت كشور هستند. اتحادیه اروپا به شدت مخالف این تحریم ها بوده و به همین علت روابط بی سر و صدایی بین ایران با كشورهایی ازقبیل یونان و ایتالیا حفظ شده است.
سی. ان. ان ادامه داد: بدون شك با وجود تحریم های آمریكا، این روابط همچنان حفظ خواهد شد. سه كشور دیگر در این جمع، چین و تركیه و هند هستند كه هرگز حاضر نبوده اند با این تحریمها همراهی كنند. درنتیجه، استثنائات قائل شده برای این كشورها به منزله قانونی كردن استمرار واردات نفتی این كشورها از ایران است. واردكنندگان بزرگی از خاور دور از قبیل ژاپن و كره جنوبی نیز در این جمع هشت كشور حضور دارند و درعین حال از تایوان نیز به صورت رسمی نام برده شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: ایران در ماه اكتبر روزانه حدود یك میلیون و پانصد هزار بشكه نفت در بازارهای جهانی به فروش رساند.
تلاش های آمریكا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران با شكست رو به رو شده است.
'ایمان ناصری' مدیر بخش خاورمیانه موسسه 'فكتس گلوبال انرژی' در این باره می گوید: این نتیجه فراتر از انتظارات است. دولت ترامپ می خواست صادرات نفت ایران تا ماه نوامبر (آبان)به صفر برسد. ما هیچگاه اعتقاد نداشتیم این هدف واقع بینانه است.
عقب نشینی آمریكا از هدف خود در حالیست كه پیشتر در ماه ژوئن یك مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریكا گفته بود هیچ استثنایی درباره واردات نفت ایران در نظر گرفته نمی شود و كشورهایی كه میزان واردات نفت خود را از ایران به صفر نمی رسانند، مجازات خواهند شد.
در حالی كه برخی از خریداران نفت ایران در اروپا و آسیا با تقاضاهای آمریكا موافقت كرده اند، چین، هند، تركیه و چند كشور دیگر هنوز مقادیر عظیمی از نفت ایران را وارد می كنند.
«بیورنار تونهوگان» رئیس بخش مطالعات بازار نفت در موسسه 'ریستاد انرژی' معتقد است كه احتمال اینكه صادرات نفت خام ایران به صفر كاهش پیدا كند بسیار كم است و علت شكست آمریكا در این موضوع، سیاست های چین در قبال ایران است. چین درخواست آمریكا را برای توقف واردات نفت از ایران رد كرده است و همچنین راه هایی برای دور زدن تحریم های مالی آمریكا دارد.
اما نگرانی ها از بحران عرضه در بازارهای جهانی، اكنون با افزایش تولید و صادرات نفت خام روسیه و اوپك به رهبری عربستان سعودی جای خود را به گمانه زنی ها در مورد مازاد عرضه داده است.
اما در شرایطی كه نفت ایران هنوز صادر می شود، عربستان سعودی باید در عوض افزایش صادرات به فكر كاهش عرضه نفت خود باشد.
مقامات عربستان اكنون نگران آن هستند كه به علت تاثیر محدود تحریم های آمریكا بر صادرات نفت ایران، با مازاد عرضه رو به رو شوند.
اروپام**9041**1337