اینفانتینو: شركت كنندگان سوپرلیگ اروپا ازجام جهانی محرومند

تهران- ایرنا- «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) نسبت به عواقب شركت بازیكنان در تورنمنت مستقل موسوم به «سوپر لیگ اروپا» هشدار داده و محرومیت از حضور در جام جهانی را عمده ترین پیامد آن عنوان كرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: در میان بازیكنانی كه در صورت آغاز موفقیت آمیز این تورنمنت در معرض خطر محرومیت از حضور در جام جهانی قرار دارند، می توان به «لیونل مسی» آرژانتینی، «نیمار» برزیلی، «كیلین امباپه» فرانسوی و «كریستانو رونالدو» پرتغالی اشاره كرد.
اینفانتینو در جمعی از خبرنگاران بین المللی اظهار داشت: در مورد این موضوع دو انتخاب برای بازیكنان وجود دارد؛ یا سوپر لیگ یا جام جهانی. در صورتی كه بازیكنان تمایل به بازی در چارچوپ تورنمنت های مشخص شده فوتبال را نداشته باشند، از این رو عدم تمایل، تمام تورنمنت ها از جمله لیگ ملت ها، جام كنفدراسیون ها، جام ملت های اروپا و البته جام جهانی را شامل می شود.
نشریه آلمانی اشپیگل هفته گذشته در گزارشی از برنامه مخفی چندین باشگاه معتبر اروپایی از جمله رئال مادرید و منچستریونایتد برای راه اندازی تورنمنتی موسوم به سوپر لیگ اروپا خبر داد.
براساس گزارش اشپیگل، این تورنمنت از 16 تیم تشكیل شده و 11 بنیانگذار اولیه آن شامل بارسلونا و رئال مادرید در 20 سال نخست، بدون هیچ مانعی همواره در آن حضور داشته، حذف نمی شوند و به دسته پایین تر سقوط نخواهند كرد.
منچستریونایتد، پاری سن ژرمن، بایرن مونیخ و یوونتوس از جمله سایر بنیانگذاران این تورنمنت هستند كه قانون فوق برای آن ها هم لازم الاجرا خواهد بود.
رییس فیفا در ادامه تصریح كرد: سال های سال شاهد تلاش های از این دست، در جهت ساختار شكنی و بازگشت به دهه 90 میلادی بوده ایم؛ بنابراین ما وظیفه داریم تا از فوتبال در برابر چنین تلاش هایی محافظت كرده و راه حل هایی را ارائه دهیم كه هم به سود باشگاه ها و هم در جهت منافع جامعه جهانی فوتبال باشد.
اینفانتینو معتقد است: «جام باشگاه های جهان» پاسخی دندان شكن در برابر این تلاش های ساختارشكنانه است، تورنمنتی كه نه تنها برای باشگاه ها بلكه برای جامعه فوتبال درآمدزایی بیشتری خواهد داشت.
وی در این باره تصریح كرد: اگر باشگاه ها تورنمنت مستقل خودشان را به راه بیاندازند چه كسی منفعت می برد؟ پاسخ واضح است: فقط باشگاه ها؛ اما در صورتی كه به عنوان مثال فیفا جام باشگاه های جهان را سازماندهی كند، یوفا همچنان به برگزاری لیگ قهرمانان ادامه دهد و لیگ برتر جزیره در حوزه كاری خود فعالیت كند نه تنها تمامی باشگاه ها بلكه تمام 211 فدراسیون عضو از قِبل آن منفعت خواهند برد.
اینفانتینو در ماه مه از برنامه های خود برای راه اندازی لیگ ملت های جهان و همچنین نسخه اطلاح شده ای از جام باشگاه های جهان پرده برده برداشت؛ طرح هایی كه به گفته وی از سوی گروهی از سرمایه گذاران «مصمم و قابل اطمینان» كه مایلند در چرخه ای 12 ساله مبلغ 25 میلیارد دلار هزینه كنند، پشتیبانی می شود.
براساس پیشنهاد اینفانتینو، جام باشگاه های جهان كه در حال حاضر رقابتی است كه به صورت سالیانه با حضور 7 تیم برگزار می شود، می تواند با شركت 24 تیم و مشابه جام جهانی به صورت 4 سال یك بار برگزار شود.
**3991**1601**

سرخط اخبار ورزش