قم در سالروز شهادت امام رضا(ع) غرق درعزا و ماتم شد

قم- ايرنا- شهر مقدس قم درسالروز شهادت هشتمين اختر تابناك امامت و ولايت حضرت علي بن موسي رضا(ع) غرق درحزن و ماتم شد.

به گزارش ايرنا، شيفتگان خاندان عصمت وطهارت(ع) دراين روز غمبار با برپايي آيين هاي عزاداري، درسوگ شهادت آن امام همام اشك ماتم ريخته و بر سرو سينه مي زنند.
حرم مطهر حضرت معصومه(س) خواهر گرامي امام رضا(ع) شاهد حضور گسترده عاشقان و دلدادگان اهل بيت(ع) شده است و عزاداران از سراسر كشور در اين مكان مقدس گردهم آمده اند تا در سالروز شهادت برادر بزرگوارش امام هشتم شيعيان، به سر و سينه زده سوگواري كنند.
هيات هاي عزاداري نيز در قالب دسته هاي سينه زن و زنجيرزن در حرم مطهر كريمه اهل بيت(ع) اجتماع كرده و در سوگ شهادت امام هشتم بر سر و سينه مي زنند و اشك مي ريزند.
در دفتر مقام معظم رهبري در قم و بيوت آيات عظام تقليد نيز آيين هايي به همين مناسبت طي ديشب و امروز برپا شده و سخنرانان در خصوص زندگاني آن امام همام مطالبي را بيان كردند.
مسجد مقدس جمكران و مقابر امامزادگان نيز در اين روز غم بار شاهد برگزاري آيين هاي عزاداري و سخنراني با حضور زائران و مجاوران مي باشد.
ام القراي جهان اسلام امروز شاهد عاشقانه ترين عزاداري ها از سوي زائران و مجاوران حضرت فاطمه معصومه(س) است كه همه محبان اهل بيت(ع) در سوگ هشتمين اختر تابناك امامت و ولايت داغدار شده اند.
در بخش هاي استان قم نيز مردم با برگزاري آيين هاي عزاداري و برپايي ايستگاه هاي صلواتي، در سالروز شهادت اين امام بزرگوار سوگواري مي كنند.
هشتمين پيشواي شيعيان امام علي بن موسي الرضا(ع) در سال 148 هجري قمري در مدينه ديده به جهان گشود، پدر بزرگوارش امام موسي كاظم(ع) و مادر مهربانش بانو نجمه نام داشت.
نام مبارك ايشان «علي»، كنيه آن حضرت، «ابوالحسن» و داراي القاب متعددي از جمله رضا، ‏صابر، فاضل هستند اما مشهورترين لقب ايشان، «رضا» به معناي «خشنودي» است.
آن امام همام در مكتب نوراني و وحياني امام كاظم(ع) تربيت شد و بعد از شهادت پدرش كه در سال 183 هجري قمري رخ داد، آغاز امامت حضرت رضا(ع) شروع شد، مدت امامت ايشان در حدود 20 سال بود كه 10 سال اول امامت آن حضرت، همزمان با زمامداري هارون، پنج سال بعد از‌ آن كه مقارن با خلافت امين و پنج سال آخر امامت آن بزرگوار مصادف با خلافت مامون بود.
مامون عباسي براي نظارت بر عملكرد امام رضا (ع) تصميم گرفت ايشان را از مدينه به خراسان منتقل كند تا با پيشنهاد خلافت و ولايتعهدي، حكومت خويش را در ميان مردم موجه جلوه دهد. هر چند امام(ع) اين موضوع را قبول نكرد اما سرانجام با اصرار و تاكيدهاي فراوان، اين امر را با شرط اينكه «احدي را به عنوان والي در كار دولتي منصوب نكند»، «هيچ كس را عزل نكند»، «هيچ رسمي را نقض نكند» و «در امور دولتي مشاوري از دور باشد» پذيرفت.
مامون چند تن از ماموران مخصوص خود را به مدينه، خدمت حضرت رضا(ع) فرستاد تا حضرت را به اجبار به سوي خراسان روانه كنند؛ امام رضا(ع) در اين سفر تاريخي، هر جا كه توانست كوشيد تا مردم را با اسلام، قرآن، تشيع، اخلاق اسلامي، آرمانهاي ديني و احكام مذهبي آشنا سازد.
خصوصيات اخلاقي و زهد و تقواي آن حضرت به گونه‌ اي بود كه حتي دشمنان خويش را نيز شيفته و مجذوب خود كرده بود چرا كه ايشان با مردم در نهايت ادب، تواضع و مهرباني رفتار مي‌كرد و هيچ گاه خود را از مردم جدا نمي كرد.
سرانجام امام رضا(ع) در سن 55 سالگي با توطئه هاي مامون در روز آخر ماه صفر سال 203 هجري قمري به شهادت رسيد و مرقد مطهرش در مشهد مقدس، پناهگاه عاشقان اهل بيت(ع) است.
7403/ 6133/