۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
کد خبر 83092659
۰ نفر
كرمانشاه در سوگ امام غریب

كرمانشاه - ایرنا - 29 صفر سالروز شهادت بزرگ مردی از تبار خاندان رسول الله است كه عالم آل محمد (ص) لقب گرفت، امام غریبی كه مردم كرمانشاه امروز در عزایش یكپارچه به سوگ نشسته اند.

به گزارش ایرنا، در سالروز شهادت امام علی بن موسی الرضا (ع) جای جای استان كرمانشاه غرق در عزا و ماتم است و پرچم های عزا همزمان با طنین حی العزای عرشیان و فرشیان برافراشته است.
شهر كرمانشاه نیز در سوگ شهادت مولا و مقتدای خود، حضرت امام رضا (ع) رنگ و چهره دیگری به خود گرفته است و از شب گذشته در اكثر مساجد، حسینیه ها و اماكن مذهبی مراسم عزاداری با حضور خیل عظیم عاشقان امام مهربانی ها برپا شده و كماكان ادامه دارد.
در چند روز گذشته، آن هایی كه توانستند خود را به مشهد مقدس رسانده و در حریم كبریایی به سوگواری پرداختند و آن هایی كه هم از غافله عشاق جا ماندند از كیلومترها دورتر دست ادب به سینه نهاده و سلام خود را نثار حضرت شمس الشموس كردند.
ای آشنای غریب، ای عصمت هشتم، ای غریب الغربا، ای شمس الشموس و ای مولای من! كوچه های نیشابور، هنوز بوی كلام عطرآگین تو را دارد. هر روز كه خورشید خراسان، سینه ریز زرینش را از شوق می درد و انبوه دانه های طلایی اش از فراز آسمان بر حرمت می پاشد، كبوتر دل، بهانه كنان به سوی حرم تو پر می كشد تا بال در بال ملائك بوی بهشت را استشمام كند.
چند تن از علما و كارشناسان مذهبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، به تبیین شخصیت حضرت رضا (ع) پرداخته و در خصوص ویژگی های اخلاقی و شخصیتی این امام معصوم مطالبی بیان داشتند.

** امام رضا (ع) نقش مهمی در ابقاء دین اسلام داشتند
آیت الله محمدحسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص امام رضا (ع) اظهار داشت: ایشان نقش مهم و تعیین كننده ای در ابقاء دین اسلام داشتند و با روشنگری هایی كه انجام دادند، این دین سراسر رحمت را تثبیت كردند.
وی خاطرنشان كرد: حضرت رضا (ع) عظیم ترین نهضتی كه بر عهده ایشان قرار داده شده بود را به خوبی انجام و توانستند شاگردان زیادی را تربیت و چهره واقعی دشمنان اسلام را معرفی كنند.
آیت الله ممدوحی با بیان اینكه امام رضا (ع) از نظر اخلاقی بسیار ممتاز و شخصیتی معتدل داشتند، گفت: مهربانی و رافت از بارزترین ویژگی های اخلاقی ایشان بود كه باعث شده بود طرفداران بسیاری پیدا كنند.
نماینده سابق مردم كرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری همچنین در خصوص اینكه چرا به امام رضا (ع) عالم آل محمد (ص) گفته می شود، توضیح داد: این به دلیل علم بی پایان و خارج از حد تصور ذهن بشریت است، آنجایی كه هیچ كس توان مباحثه با آن حضرت را نداشت.
وی یاداوری كرد: زمانی كه ماموران خلیفه عباسی مجلسی را فراهم آورد و در آن از بزرگان ادیان مختلف دعوت كرد تا با امام رضا (ع) به بحث و مجادله بپردازند به این خیال كه می توانند حضرت را مغلوب و از اعتبار ایشان در نزد مسلمانان بكاهند ولی ایشان با صراحت بیان كم نظیر و پاسخ های ما فوق بشری همه را مغلوب ساخت تا از آن جا به عالم آل محمد (ص) شهره شود.
آیت الله ممدوحی در پایان ابراز امیدواری كرد همه ما پیرو و ادامه دهنده راه ائمه اطهار بخصوص حضرت علی بن موسی الرضا (ع) باشیم.

** لقب عالم آل محمد (ص) زیبنده امام رضا (ع) بود
نمانیده مردم كرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری گفت: لقب عالم آل محمد (ص) به راستی زیبنده حضرت امام رضا (ع) بود چرا كه ایشان با علم بی پایان خویش واقعیت اسلام را بازگو كردند.
آیت الله امان نریمانی افزود: مامون عباسی برای خدشه دار كردن جایگاه حضرت امام رضا عالمان و بزرگان مسیحی، نصرانی، دهری و ... را جمع كرد تا در مقابل امام رضا به مباحث علمی بپردازند اما چیزی جز شكست نصیب نشد و همگی آن ها به علم امام رضا (ع) شهادت دادند.
آیت الله نریمانی، پرهیزكاری و تقوا را از دیگر خصائص بارز امام رضا (ع) عنوان كرد و گفت: این ویژگی ها به گونه ای بود كه حتی دشمنان نیز به آن اعتراف داشتند.
این كارشناس مذهبی تاكید كرد: همه فكر و اندیشه امام رضا (ع)، حفظ دین خدا و اجرای وظائف الهی بود و نجات خود و مردم را در تقوا، پرهیزكاری و عبادت می دانستند.
وی در پایان پیروی از سیره ائمه اطهار و امام رضا (ع) را موجب عاقبت بخیری در دنیا و آخرت برشمرد و بر زیارت قبر آن حضرت تاكید كرد.

** وجود مرقد مطهر امام رضا (ع) در ایران نعمت و افتخار بزرگی است
رئیس عقیدتی سیاسی هواپیمایی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت و گو با ایرنا، وجود مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع) در ایران را نعمت و افتخار بزرگی برای كشورمان دانست و گفت: ملت مومن و انقلابی ایران در تمام طول سال همچون پروانه كه به گرد شمع می گردد به دور ضریح مطهر امام هشتم می گردند.
حجت الاسلام مهرداد علی بخشی افزود: نه تنها در ایام شهادت امام رضا (ع) بلكه در همه سال زائران زیادی از داخل و خارج كشور به حرم مطهر حضرت رضا (ع) مشرف و به زیارت آن امام همام نائل می شوند.
وی تصریح كرد: امام رضا (ع) در قلب و جان مردم ایران جایگاهی ویژه و رفیع دارد به همین دلیل شاهد هستیم هركسی از هر شهر و دیاری كه این توان را دارد به زیارت آن حضرت می شتابد، حتی زائران زیادی از كشورهای مسلمان همسایه نیز این توفیق را دارند كه در این حرم كبریایی وارد شوند.
رئیس عقیدتی سیاسی هوا ناجا در ادامه به برخی ویژگی های بارز امام هشتم (ع) اشاره كرد و گفت: ایشان به تاسی از نبی مكرم اسلام (ص) و سایر ائمه اطهار كوچكترین اهمیتی به قدرت طلبی نمی داد و آنچه كه برایشان اهمیت داشت حاكمیت دین اسلام بود.
حجت الاسلام علی بخشی تواضع و فروتنی را از دیگر خصوصیات امام رضا (ع) برشمرد و گفت: اگر سفره ای پهن می شد بی هیچ تكبر در كنار كارگران و خادمان می نشست چند لقمه ای با آنان تناول می فرمود و صحبت می كرد.
وی همچنین به تلاش مامون عباسی برای تخریب چهره امام رضا (ع) اشاره كرد و گفت: حضرت كه با اكراه ولایت عهدی را پذیرفته بود زمانی كه با اعتراض عده ای مبنی بر اینكه نباید این مسئولیت را می پذیرفت مواجه شد بسیار عالمانه پاسخ داد كه حضرت یوسف (ع) در دربار حكومتی وارد و توانست یكتاپرستی را ترویج و مذهب رسمی آن عصر كند.
این كارشناس مذهبی خاطرنشان كرد: در واقع امام رضا (ع) با پذیرفتن ولایت عهدی توانست از بسیاری ظلم ها كه ممكن بود در حق مسلمانان صورت گیرد جلوگیری و افراد بسیاری با حقایق دین اسلام كه تحریف شده بود آشنا كند.
حجت الاسلام علی بخشی در پایان وجود شریف امام رضا (ع) را برای مردم و كشورمان را سراسر خیر و بركت خواند و ابراز امیدواری كرد همه ما در قیامت از شفاعت ایشان و سایر ائمه اطهار بهره مند و برخوردار شویم.
گزارش: مسعود اسماعیلی
7458/8066