35 سازمان غیردولتی وبین المللی خواستارتوقف فوری جنگ یمن شدند

تهران-ایرنا- مردم یمن در حالی در میان آتش حملات شدید ائتلاف عربی به سركردگی عربستان قرار دارند كه 35 سازمان غیردولتی یمنی و بین المللی با این هشدار كه قحطی 14 میلیون یمنی را تهدید می كند، خواستار توقف فوری جنگ در این كشور شدند.

به گزارش روزنامه 'القدس العربی'، 35 سازمان غیردولتی یمنی و بین المللی با تاكید بر اینكه 14 میلیون نفر یمنی در معرض قحطی قرار دارند، با انتشار بیانیه ای مشترك خواستار توقف فوری جنگ یمن شدند.
فدراسیون بین المللی حقوق بشر، سازمان غیر دولتی اقدام علیه گرسنگی، آكسفام، پزشكان جهان و انجمن یمنی ها از جمله سازمان هایی هستند كه این بیانیه مشترك را امضاء كرده اند.
نهادهای بشر دوستانه و دفاع از حقوق بشر یاد شده اعلام كردند: گرسنگی 14 میلیون مرد، زن و كودك یعنی نیمی از مردم یمن را تهدید می كند بنابرین اقدام فوری بیش از هر زمانی لازم است.
این در حالی است كه در تازه ترین حملات ائتلاف عربی علیه مردم یمن، جنگنده های عربستانی طی ساعات گذشته دیروز (چهارشنبه) دستكم 30 نوبت شهر الحدیده یمن را بمباران كردند.
در بیانیه مشترك آمده است: بحران انسانی در یمن نتیجه یك فاجعه طبیعی نیست، بلكه نتیجه مستقیم محدودیت های شدیدی است كه طرف های درگیر برای دسترسی به غذا، سوخت، واردات دارو و كمك های بشر دوستانه اعمال می كنند.
این نهادهای غیردولتی همچنین اعلام كردند: ما از دولت ها می خواهیم كه تلاش خود را برای از بین بردن موانع جهت رساندن كالاهای ضروری به مردم انجام دهند. یكی از این راه ها بندر راهبردی الحدیده است كه طی چند روز گذشته مردم این منطقه با افزایش مجدد درگیری ها، تحت محاصره قرار گرفته اند.
الحدیده یك بندر راهبردی در ساحل دریای سرخ و تنها گذرگاه ورودی كمك‌های بشردوستانه به كشور جنگ زده یمن است كه 70 درصد مواد غذایی، دارویی و كمك های بهداشتی از این طریق، وارد این كشور می شود.
سازمان های امدادرسانی بین المللی همچنین خواستار ایجاد گذرگاه های امن برای مردم منطقه الحدیده كه تعدادشان بالغ بر 600 هزار تن است، شدند.
این نهادها ضمن اینكه خواستار تضمین طرف های درگیر برای توقف فوری اقدامات خشونت آمیز در یمن شدند، از كشورهای غربی نیز خواستند كه فروش سلاح هایی را كه از آن علیه غیرنظامیان یمن استفاده شود، به تعلیق درآورند.
در بیانیه یاد شده آمده است: هر تامین كننده سلاح برای ائتلاف به اصطلاح عربی به سركردگی عربستان سعودی و امارات متحده عربی، مسئولیت اخلاقی و قضایی نظارت بر این كه ائتلاف حقوق بین المللی بشردوستانه را در یمن رعایت می كند یا خیر، به عهده دارد.
در همین حال، سازمان عفو بین الملل روز گذشته (چهارشنبه) درباره تداوم درگیری های شدید در الحدیده یمن هشدار داد و اعلام كرد كه جان غیر نظامیان در این منطقه به شدت در خطر است.
عفو بین الملل همچنین اعلام كرد: شواهد حاكی از آن است كه حفظ جان غیر نظامیان در اولویت طرف های درگیر در یمن قرار ندارد.
پیش تر نیز صندوق كودكان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه ای با اشاره به درگیری‌ها در بندر الحدیده یمن، درخصوص اوضاع انسانی و شرایط كودكان بستری در بیمارستانی در این شهر هشدار داده بود.
عربستان نزدیك به چهار سال جنگی را بر مردم یمن تحمیل كرده است كه نتیجه ای جز كشته یا زخمی شدن هزاران یمنی و آواره شدن میلیون ها نفر دیگر نداشته است.
ائتلاف عربی طی این چند سال پیوسته با انواع تسلیحات كشنده و غیرمتعارف از جمله بمب های خوشه ای و بشكه ای یمن را بمباران كرده است.
با وجود اینكه سازمان ها و نهادهای حقوق بشری بارها درباره وخامت اوضاع یمن هشدار داده اند، اما بسیاری از كشورهای غربی از جمله آمریكا، انگلیس و فرانسه همچنان به حمایت های تسلیحاتی و لجستیكی خود از ائتلاف به سركردگی عربستان ادامه می دهند.
خاورم**9329**1337