آيين سوگواري شهادت امام رضا (ع) در گلستان برگزار شد

گرگان - ايرنا - مردم گلستان همزمان با سالروز شهادت هشتمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام رضا (ع) به سوگواري پرداختند و اشك ماتم ريختند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ايرنا، مردم گلستان ديشب و امروز با برپايي آيين هاي عزاداري در مساجد، حسينيه ها و بقاع متبركه در رثاي آن امام همام عزاداري كردند.
نصب پرچم هاي سياه و پارچه نوشته در ميادين شهر و اداره ها، مغازه ها ا مضامين تسليت شهادت امام رضا(ع)، گلستان را سياهپوش و عزادار كرده است.
مطابق رسم ديرينه آيين هاي خطبه خواني در شب شهادت امام رضا (ع) در بقاع متبركه برگزار شد.
شهروندان گلستاني همچنين با حضور درآستان مبارك امام زادگان و بقاع متبركه استان با خواندن دعا و نوحه به آن امام همام ابراز ارادت كردند.
سخنرانان و واعظان نيز در اين آيين هاي عزاداري با بيان ويژگي هاي اخلاقي و سيره امام رضا(ع) بر پيروي از رفتار و سيره ايشان تاكيد كردند.
توزيع نذري، عيادت از بيماران و سالمندان و زيارت مكان هاي متبركه از ديگر آيين هاي مردم گلستان در سالروز شهادت امام هشتم شيعيان است.
برخي شيفتگان اين امام همام در قالب هيات هاي عزاداري از شهرهاي استان چندي قبل براي شركت در مراسم عزاداري شهادت امام رضا(ع) راهي مشهد مقدس شده اند.
امام علي بن موسي الرضا (ع)، هشتمين امام از سلاله پاك رسول خدا (ص) در سحرگاه روز 29 صفر سال 203هجري قمري توسط مامون خليفه عباسي به شهادت رسيد و در شهر طوس (مشهد فعلي) به خاك سپرده شد.
نام مبارك اين امام بزرگوار علي و كنيه آن حضرت، ابوالحسن و مشهورترين لقب ايشان رضا به معناي رضايت و خشنودي است.
3091/1860