آذربايجان غربي سياه پوش شهادت حضرت امام رضا (ع) است

اروميه- ايرنا- مردم آذربايجان غربي همزمان با سراسر كشور در غم شهادت هشتمين اختر تابناك امامت و ولايت حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) به سوگ نشسته اند و پرچم هاي سياه در سردر خانه ها، مساجد و تكايا، ارادت بي پايان مردم ولايي اروميه و ديگر شهرهاي استان را در اين روز به نمايش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، همزمان با آخرين روز از ماه صفر، اقشار مختلف مردم آذربايجان غربي كه از آغاز ماه محرم سياهپوش و عزادار هستند، ديشب و صبح امروز /پنجشنبه/ در سالگرد شهادت حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) با حضور در مساجد، حسينيه ها، تكايا و برگزاري مراسم عزاداري و سوگواري يكبار ديگر مراتب اخلاص و ارادت خود را نسبت به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) به نمايش گذاشتند.
علما و روحانيان مناطق شهري و روستايي استان در مجالس برپا شده در سوگ حضرت امام رضا (ع) عزاداري كرده و به بيان فضايل آن حضرت مي پردازند و مصيبت هاي امام هشتم را بازگو مي كنند.
همچنين هيات ها و دسته هاي عزاداري و سوگواري در مساجد و تكاياي بسياري از شهرهاي آذربايجان غربي از جمله اروميه در صفوف منظم به سينه زني و نوحه خواني در غم شهادت امام هشتم شيعيان جهان پرداخته و مداحان نيز به مديحه سرايي در خصوص امام رضا (ع) مي پردازند.
آيين ها و سوگواره هايي نيز همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع) در جوار مرقد امامزاده ها و بقاع متبركه و اماكن مقدس آذربايجان غربي برگزار شده است.
همچنين تعدادي از هيات هاي عزاداري آذربايجان غربي در حركتي هماهنگ در مشهد مقدس حضور يافته و در مرقد مطهر امام رضا (ع) به عزاداري و سينه زني پرداختند.
در مراسمي كه شب گذشته و صبح امروز با حضور شخصيت هاي مذهبي، علما و مسئولان آذربايجان غربي در برخي از مساجد اروميه برپا شده است، هزاران نفر از اقشار مختلف مردم شركت كردند و در روز شهادت حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا (ع) به سوگ و عزاداري پرداختند.
نظير اين مراسم در تعداد زيادي از مساجد شهرها، بخش ها و روستاهاي آذربايجان غربي برگزار شد كه طي آن شيفتگان اهل بيت عصمت و طهارات (ع) و عاشقان ولايت با آرمان هاي اسلام و تشيع ناب تجديد بيعت كردند.
امام رضا (ع) با توطئه مامون عباسي در روز سي ام ماه صفر سال 203 هجري قمري در 55 سالگي و پس از 20 سال امامت، در شهر مرو در نزديكي هاي خراسان امروزي به شهادت رسيدند.
8137/2093