امام رضا(ع) اهل مناظره و استدلال بود

قم- ايرنا- استاد برجسته حوزه علميه قم گفت: ثامن الحجج(ع) ديدگاه هاي فلسفي و كلامي خود را با مناظره و استدلال به انديشمندان عصر خود منتقل مي كردند و اين هم درس بزرگي است براي زمان ما كه اهل گفت و گو و منطق باشيم.

آيت الله محسن غرويان روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا، افزود: سياست بخشي از زندگي بشر است و دين در واقع آيين زندگي است، طبيعتا وسعت آموزه هاي ديني فراتر از مسائل سياسي است و شامل مسائل سياسي هم مي شود.
وي اضافه كرد: نسبت آموزه هاي سياسي با آموزه هاي ديني عام و خاص مطلق است، يعني همه آموزه هاي سياسي آموزه هاي ديني هم هستند، اما همه آموزه هاي ديني مساوي با آموزه هاي سياسي نيست.
وي گفت: امام رضا(ع) در زمان خودشان هم در مسائل سياسي حكومتي وارد شدند، مساله ولايت عهدي را قبول كردند و هم به مسائل علمي پرداختند، براي اين كه بتوانند در جامعه تاثير بگذارند.
آيت الله غرويان اضافه كرد: يكي از سجاياي مهم امام رضا(ع) اين بود كه اهل گفت و گو و مناظره علمي بودند و با سران اديان و مذاهب گفت و گو مي كردند و حقانيت اسلام را به اثبات مي رساندند.
امام رضا(ع) هشتمين امام شيعيان در يازدهم ذي القعده سال 148 هجري قمري در خانه امام موسي كاظم(ع) و نجمه (تكتم) در مدينه منوره متولد شد. نام ايشان «علي» و لقب مشهورش «رضا» و كنيه معروفش «ابوالحسن» است.
پيشواي هشتم(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارش امام كاظم(ع) عهده دار مقام امامت شد و مدت امامت ايشان، حدود 20 سال طول كشيد و سرانجام در آخر صفر 203 هجري قمري با دسيسه مامون مسموم شد و به شهادت رسيد و پيكر مطهر آن امام همام در شهر مقدس مشهد به خاك سپرده شد.
/2085/ 6133/