امام رضا(ع) اهل مناظره و استدلال بود

قم- ایرنا- استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: ثامن الحجج(ع) دیدگاه های فلسفی و كلامی خود را با مناظره و استدلال به اندیشمندان عصر خود منتقل می كردند و این هم درس بزرگی است برای زمان ما كه اهل گفت و گو و منطق باشیم.

آیت الله محسن غرویان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: سیاست بخشی از زندگی بشر است و دین در واقع آیین زندگی است، طبیعتا وسعت آموزه های دینی فراتر از مسائل سیاسی است و شامل مسائل سیاسی هم می شود.
وی اضافه كرد: نسبت آموزه های سیاسی با آموزه های دینی عام و خاص مطلق است، یعنی همه آموزه های سیاسی آموزه های دینی هم هستند، اما همه آموزه های دینی مساوی با آموزه های سیاسی نیست.
وی گفت: امام رضا(ع) در زمان خودشان هم در مسائل سیاسی حكومتی وارد شدند، مساله ولایت عهدی را قبول كردند و هم به مسائل علمی پرداختند، برای این كه بتوانند در جامعه تاثیر بگذارند.
آیت الله غرویان اضافه كرد: یكی از سجایای مهم امام رضا(ع) این بود كه اهل گفت و گو و مناظره علمی بودند و با سران ادیان و مذاهب گفت و گو می كردند و حقانیت اسلام را به اثبات می رساندند.
امام رضا(ع) هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذی القعده سال 148 هجری قمری در خانه امام موسی كاظم(ع) و نجمه (تكتم) در مدینه منوره متولد شد. نام ایشان «علی» و لقب مشهورش «رضا» و كنیه معروفش «ابوالحسن» است.
پیشوای هشتم(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارش امام كاظم(ع) عهده دار مقام امامت شد و مدت امامت ایشان، حدود 20 سال طول كشید و سرانجام در آخر صفر 203 هجری قمری با دسیسه مامون مسموم شد و به شهادت رسید و پیكر مطهر آن امام همام در شهر مقدس مشهد به خاك سپرده شد.
/2085/ 6133/