آيين هاي سوگ شهادت امام رضا(ع) در استان مركزي برگزار شد

اراك - ايرنا - مردم استان مركزي روز پنجشنبه همزمان با سالروز شهادت اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام رضا (ع) آيين هاي سوگ برگزار كرده و اشك ماتم ريختند.

به گزارش ايرنا، مردم ولايتمدار استان مركزي شب گذشته و امروز با برپايي آيين هاي عزاداري در مساجد، حسينيه ها و بقاع متبركه در رثاي آن امام همام عزاداري كردند.
نصب پرچم هاي سياه در ميادين شهر و اداره ها، مغازه ها و نصب پارچه نوشته با مضامين تسليت شهادت امام رضا(ع) چهره شهرهاي استان مركزي را سياهپوش كرده است.
آيين هاي خطبه خواني در شب شهادت امام رضا (ع) كه به رسم هر سال در بقاع متبركه برگزار مي شود.
مردم مومن و خداجوي استان آفتاب همچنين با راه اندازي دسته هاي سينه زني در خيابان ها و حركت به سوي مكان هاي مقدس همچون امام زاده ها و گلزار شهدا براي هشتمين امام شيعيان جهان اسلام عزاداري كردند.
جمعي از شهروندان نيز با حضور درآستان مبارك امام زاده آمنه خاتون و امامزاده عابد نوحه به آن امام غريب ابراز ارادت كردند.
سخنرانان و واعظان در آيين هاي عزاداري با بيان ويژگي هاي اخلاقي و سيره امام رضا(ع) بر پيروي از رفتار و سيره آن امام همام تاكيد كردند.
توزيع نذري، عيادت از بيماران و سالمندان و زيارت مكان هاي متبركه از ديگر آيين هاي مردم استان مركزي در سالروز شهادت امام هشتم شيعيان است.
حركت دسته هاي زنجيرزني و عزاداري در نقاط مختلف استان مركزي و شهرستان اراك از آيين هاي عزاداري در مناطق مختلف اين استان است.
زيارت خاص امام رضا (ع) نيز در بيشتر آيين ها قرائت شد و آخرين نذورات ماه صفر نيز در بين مردم پخش مي شود.
براساس اين گزارش، مردم شهرستان هاي خمين، دليجان، ساوه، محلات، آشتيان و خنداب نيز با برپايي چنين آيين هايي در قالب هيات هاي عزاداري به سوگواري پرداختند.
6991/6013/