آيين عزاداري شب شهادت امام رضا (ع) در گلستان برگزار شد

گرگان - ايرنا - در آستانه آخرين روز از ماه صفر آيين سوگواري و عزاداري شهادت ثامن الحج حضرت امام رضا (ع) شامگاه چهارشنبه در مساجد؛ حسينيه ها و بقاع متبركه امامزادگان گلستان و مركز اين استان شهر گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا؛ دلدادگان و ارادتمندان خاندان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در شب شهادت هشتمين نور از انوار الهي امام رضا (ع) با حضور در مساجد و حسينيه ها و بقاع متبركه و امام زادگان گرگان با برپايي آيين عزاداري اشك ماتم ريختند.
در همين پيوند آيين مرثيه سرايي در مسجد آذربايجانييهاي مقيم گرگان برگزار شد.
در اين مراسم معنوي شركت كنندگان پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با قرائت قرآن كريم و ذكر صلوات خاصه آن امام همام به سوگواري و سينه زني پرداخته و مراتب ارادت خويش را به ساحت مقدس هشتمين اختر تابناك امامت و ولايت به نمايش گذاشتند.
همچنين سخنرانان و واعظان در آيين هاي عزاداري با بيان ويژگي هاي اخلاقي و سيره امام رضا (ع) بر پيروي از رفتار و سيره آن امام همام تاكيد كردند.
به گزارش ايرنا سفره هاي احسان و نذري در اكثريت قريب به اتفاق شهرها و روستاهاي گلستان پهن بوده و اغلب مردم در حد توان مالي خود با پخت غذاي گرم و توزيع آن بين نيازمندان خود را در مراسم سالروز شهادت امام رضا (ع) شريك مي كنند.
همچنين كاروان پياده زائران حرم امام رضا (ع) با عنوان قدم هاي آسماني تا امام مهربان با حضور حدود 1500 نفر از مردم استان گلستان كه از گرگان عازم مشهد شده اند؛ در جوار بارگاه ملكوتي امام رضا (ع) مشغول عزاداري هستند.
گزارش خبرنگاران ايرنا از اقصي نقاط گلستان حاكيست آيين هاي عزاداري در اغلب نقاط استان برپاست.
گفتني است هشتمين پيشواي شيعيان امام علي بن موسي الرضا (ع) در سال 148 هجري قمري در مدينه ديده به جهان گشود؛ پدر بزرگوارش امام موسي كاظم (ع) و مادر مهربانش بانو نجمه نام داشت.
نام مبارك ايشان علي، كنيه آن حضرت، ابوالحسن و داراي القاب متعددي از جمله رضا، ‏صابر، فاضل، قرة ‏اعين المومنين (نور چشم مؤمنان) هستند اما مشهورترين لقب ايشان رضا به معناي خشنودي و حتي رضايت (تسليم و اعتراف) دشمنان نسبت به سجاياي اخلاقي ايشان است.
مامون عباسي چند تن از ماموران مخصوص خود را به مدينه خدمت امام رضا (ع) فرستاد تا حضرت را به اجبار به سوي خراسان روانه كنند؛ امام رضا (ع) در اين سفر تاريخي هر جا كه توانست كوشيد تا مردم را با اسلام، قرآن، تشيع، اخلاق اسلامي، آرمانهاي ديني و احكام مذهبي آشنا سازد.
سرانجام امام رضا (ع) در سن 55 سالگي با توطئه مامون در روز آخر ماه صفر سال 203 هجري قمري به شهادت رسيد و مرقد مطهرش در مشهد مقدس پناهگاه عاشقان اهل بيت (ع) است.
7333/2729