۱۵ آبان ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۴۶
کد خبر: 83091856
۰ نفر
چین از نخستین جنگنده پهپاد پرده برداشت

تهران- ایرنا- چین از نخستین جنگنده بدون سرنشین (پهپاد) پیشرفته «سی اچ 7»موسوم به «جنگنده مخفی» پرده برداشت كه به گفته برخی تحلیلگران، بر اساس تكنولوژی یك پهپاد آمریكایی تولید شده است.

به گزارش روز سه شنبه شبكه خبری اسكای نیوز، چین اعلام كرده است ، این جنگنده بدون سرنشین (پهپاد) قرار است سال آینده میلادی در بوته آزمایش قرار گیرد.
اما ناظران بر این باورند كه این پرنده، كپی هواپیماهای بدون سرنشین«ایكس 48 بی» متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده است.
این جنگنده برای نخستین بار در نمایشگاه هواپیمایی «ژوهای» چین كه امروز به كار خود پایان می دهد، به نمایش در آمده است.
بر اساس گزارش چاینا دیلی، این هواپیما 10 متر طول، 22 متر پهنا و دقیقاً حجم آن با پهپاد «ایكس 7بی» شركت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman ) برابر است.
این پهپاد چینی دارای موتور جت است و قابلیت عملیات گشتزنی دریایی در ارتفاع 42 هزار و 650 پا (13هزار متر) از زمین را دارد و سرعتی برابر 571 مایل( حدود919 كیلومتر ) بر ساعت داشته كه سرعت آن مانند پهپاد آمریكایی ایكس 7 بی است.
بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی چین (شینهوا)، این جنگنده یك مخزن موشكی مخفی دارد و قادر است كه اهداف را با موشك های ضد رادار، موشك های هوا به زمین و موشك های دوربرد هدف قرار دهد.
این هواپیما كه پیش بینی می شود تولید آن سال 2022 آغاز شود، در ارتفاع و سرعت بالا حركت می كند و ضمن قابلیت عملیات شناسایی در مناطق خطرناك، به صورت پنهانی و بدون آنكه توسط رادارها رهگیری شود، می تواند اهداف دشمن را مورد حمله قرار دهد.
«وانگ یونگ چی» كارشناس چینی ساخت پهپاد در این باره گفت: جنگنده «سی اچ 7» برای ایجاد توازن میان جنگنده های آمریكایی «ایكس 47 بی» و «آر كیو – 180» و پهپاد «نورون» جنگنده ساخت اروپا طراحی شده است.
یونگ چی در پایان گفت كه امكان پرواز این جنگنده از ناو هواپیمابر وجود دارد و قرار است كه این هواپیما به كشورهای دوست چین صادر شود.
نمایشگاه بین‌المللی هوافضا و هوانوردی چین یا نمایش هوایی «ژوهای» بزرگترین نمایشگاه هوایی در این كشور است كه از سال 1996 هر دوسال یك بار در این شهر واقع در استان گوانگ‌دونگ چین برگزار می‌شود.
شبس**9363**1917

سرخط اخبار جامعه