پلنگ گرسنه در بشاگرد 58 رأس گوسفند را درید

بندرعباس- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر بشاگرد از حمله پلنگ گرسنه به گله گوسفندان در یكی از روستاهای این شهرستان خبر داد و گفت: این پلنگ 58 رأس گوسفند را درید.

به گزارش ایرنا، یعقوب دادعلی زاده عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این پلنگ بامداد امروز به یك گله گوسفند در روستای درمورت شهرستان بشاگرد حمله كرد.
وی با بیان اینكه در حمله این پلنگ هیچ یك از اهالی روستا آسیب ندیدند، افزود: در گذشته نیز به دلیل خشكسالی و كمبود طعمه (خوك) برای پلنگ ها شاهد حمله این حیوان به گله گوسفندان در این منطقه بوده ایم.
مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان در این خصوص اظهار داشت: پلنگ بیمه بوده و این استان محل زندگی این حیوان است و خسارت وارد شده به دامداران در صورت تایید كارشناسان این اداره كل پرداخت می شود.
مجید وفادار در گفت و گو با ایرنا افزود: پلنگ از گونه های در معرض خطر انقراض است كه باید برای تداوم بقای آن تلاش شود.
وی یادآور شد: اقدام هایی برای شمارش پلنگ با بكارگیری ابزاری همچون دوربین های شكار آغاز شده است تا بتوان تعداد آنها را در استان مشخص كرد.
روستای درمورت از توابع بخش مركزی بشاگرد، 260 نفر جمعیت دارد و در 35 كیلومتری مركز این شهرستان واقع است.
شهرستان بشاگرد در 300 كیلومتری شرق بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده است.
كوهستان‌ها و عرصه‌های طبیعی شرق هرمزگان زیستگاه حیوانات وحشی از جمله پلنگ ایرانی، خرس سیاه، شغال، كفتار، جوجه تیغی، روباه، گراز و گربه وحشی است.
به علت خشكسالی‌های گسترده حیوانات وحشی از ارتفاعات كوهستان‌ها پایین آمده و مدام به دام‌ها در سكونتگاه‌های انسانی حمله می‌كنند.
پلنگ گربه سانی است كه جمعیت اصلی آن در ایران باقیمانده و تقریبا در سراسر كشور زیست می كند اما عوامل متعددی مانند خشكسالی، شكار، طعمه مسموم و حوادث جاده ای زندگی این گونه ارزشمند را تهدید می كند.
پلنگ‌ ایرانی جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است كه بیشتر در نقاط كوهستانی زیست می كند.
7198/6048/1772