8 حمله پیشدستانه علیه داعش در سوریه و عراق انجام شد

بغداد - ایرنا - نیروهای كشورهای عضو مركز چهارجانبه درچارچوب طرح تامین امنیت زیارت میلیونی اربعین 8 حمله پیشدستانه علیه تروریست های تكفیری داعش در داخل خاك سوریه و عراق انجام دادند.

یك منبع مطلع در كمیته هماهنگی مشترك اربعین ایران و عراق روز سه شنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: پیش از آغاز مراسم اربعین هشت هدف از تروریست ها در داخل خاك سوریه شناسایی و گروههای تروریستی پیش از حركت به سمت مرزهای عراق مورد هدف قرار گرفتند.
وی گفت: این اقدامات پیشدستانه كه چندین عملیات انتحاری و انغماسی علیه زائران اربعین را خنثی كرد در نتیجه همكاری اطلاعاتی در مركز چهارجانبه ایران، عراق، روسیه و سوریه و اقدام نیروی تابع این مركز عراق صورت گرفت.
به گفته وی، دو تیم از تروریست ها مستقر در شرق فرات در اطراف هجین سوریه برای ورود به عراق و حمله به مسیر و محل اسكان زائران و انجام عملیات تروریستی برنامه ریزی كرده بودند كه مورد رصد و شناسائی دقیق قرار گرفتند و مقرهای مربوطه پیش از حركت آنان، از سوی نیروی هوایی ارتش عراق هدف راكت قرار گرفت.
این منبع مطلع افزود: طی این دو عملیات در مجموع 24 تروریست به هلاكت رسیدند.
وی افزود: سه تیم تروریستی دیگر نیز قصد ورود به عراق از خاك سوریه و حمله به زائران اربعین داشتند كه رصد شدند و پیش از هر اقدامی مورد هدف نیروهای عراقی قرار گرفتند كه هنوز گزارش اطلاعات تلفات آن اعلام نشده است.
این منبع افزود: یك طرح تروریستی علیه زائران اربعین نیز در استان دیاله در شرق عراق از سوی پلیس كشف و دو تروریست در عملیات خنثی سازی آن به هلاكت رسیدند.
به گفته وی، دو عملیات پیش دستانه دیگر نیز در وادی الثرثار غرب سامرا از سوی نیروهای عراقی از جمله الحشد انجام شد كه طی آن 12 تروریست كشته شدند.
وی گفت: همه این عملیات ها بر اساس رصد و گزارش های دقیق اطلاعاتی و به شكلی پیشدستانه انجام شد و بجز سه عملیاتی كه در خاك سوریه انجام شد، در مجموع 36 تروریست قبل از هر گونه اقدام برای انجام عملیات تروریستی به هلاكت رسیدند.
به گفته وی، در چارچوب طرح امنیتی اربعین همچنین تعدادی زیادی از افراد مظنون یا مشكوك نیز بازداشت شدند یا تحت مراقبت قرار گرفتند.
این منبع، انجام این سطح و تعداد از عملیات های پیش دستانه و تامین امنیت كامل زیارت اربعین را نشان از اشرافیت اطلاعاتی و نیز توانمندی بالای نیروهای عراق دانست.
وی گفت: نیروهای عراقی موفق شدند با طراحی رینگ ها و نقاط امنیتی بویژه در منطقه فرات اوسط (استان های كربلا، نجف، دیوانیه و بابل) و استقرار بیش از یك صد هزار نیروی نظامی، انتظامی و امنیتی، گشت های مداوم، آرایش های نظامی امنیتی چند لایه و استفاده از تجهیزات فنی جدید، امنیت راهپیمایی عظیم 15 میلیونی اربعین را بطور كامل تامین كنند.
براساس آمارهای رسمی امسال بیش از 15.3 میلیون زائر از جمله نزدیك به دو میلیون زائر ایرانی در آیین اربعین حسینی شركت كردند.
در حالی كه مراسم رسمی روز سه شنبه گذشته همزمان با روز اربعین در عراق پایان یافت، زائران ایرانی به رسم همه ساله چند روز نیز صرف زیارت شهرهای كاظمین و سامرا كردند.
خاورم *6**380**