۱۴ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۵
کد خبر: 83090258
۰ نفر
كشورهای معاف از تحریم های ضد ایرانی آمریكا مشخص شدند

تهران - ایرنا - وزارت خزانه داری آمریكا روز دوشنبه به طوررسمی كشورهای تركیه، تایوان، كره جنوبی، ایتالیا، یونان، چین، هند و ژاپن را از تحریم های نفتی علیه ایران معاف كرد. ناظران این تصمیم واشنگتن را اعتراف به شكست تحریم های غیرقانونی علیه ایران ارزیابی كرده اند.

به گزارش ایرنا، «مایك پمپئو» وزیر امورخارجه آمریكا روز جمعه 2 نوامبر (11 آبان) اعلام كرد پس از اعمال مجدد تحریم های نفتی علیه تهران، به صورت موقت به هشت كشور اجازه خرید نفت خام از ایران را خواهد داد. طبق قوانین آمریكا این استثنا می تواند به مدت 180 روز اعطا شود.
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریكا نیز در ادامه جنگ روانی علیه ملت ایران مدعی شد كه تحریم های بیشتری در راه است.
تحریم های آمریكا علیه تهران كه شامل تحریم واردات نفت و تبادلات با بانك مركزی ایران می شود، امروز (دوشنبه) به اجرا درآمدند.
«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران در واكنش به بازگشت تحریم‌های یكجانبه آمریكا علیه ایران در حساب كاربری توییتر خود نوشت: «امروز، ایالات متحده با اِعمال دوباره تحریم‌ ها علیه ایران كه مردم عادی را هدف گرفته، به عالی ترین دادگاه سازمان ملل و شورای امنیت دهن‌كجی كرد. اما ایالات متحده از این قلدرمابی نتیجه معكوس می گیرد؛ نه فقط به این خاطر كه برجام مهم است، بلكه به این خاطر كه جهان نمی‌تواند به ترامپ و شركایش اجازه دهد نظم جهانی را نابود كنند. ایالات متحده - و نه ایران - منزوی شده است.»
«حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران نیز امروز (دوشنبه) در نشستی با مدیران ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت كه ایران تحریم ها را با «افتخار» خواهد شكست.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت ها با ایران حمایت می كنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یكجانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نكردن جهان با آمریكا نشان داد كه این كشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی كه آمریكا یكجانبه علیه ملت ایران اعلام می كند، از مدت ها قبل آغاز شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نكرده تا جائیكه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی كند. در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس بانك مركزی ایران اشاره كرد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران تاكید كرده است هیچ تحریمی نیست كه آمریكا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضی از افرادی كه در آمریكا به دنبال تحریم ایران بودند بیش فعال بودند؛ بنابراین هیچ چیز جدید برای نوامبر ( 13 آبان ماه) وجود ندارد كه انجام دهد و این یك موضوع كاملا تبلیغی و روانی است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم درحاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، تركیه و جمهوری آذربایجان دراستانبول گفت: آمریكایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
عبدالناصر همتی رییس بانك مركزی نیزبا اشاره به عقب نشینی دولت آمریكا از ادعای خود برای به صفررساندن فروش نفت ایران، خاطرنشان كرد: دولت آمریكا هر كاری كه می خواست، انجام داد و بعد از چهارم نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
كارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاكید دارند كه آمریكا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف كرده است كه عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریكا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال كردن قانون انسداد برای حمایت از فعالیت شركت های خود در ایران، اعلام كرد كه ساز وكار مالی برای ادامه تجارت شركت های خارجی با ایران و همچینن فروش نفت ایران و امكان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می كند.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند كه تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شكست و عقب نشینی آمریكا می انجامد، روندی كه بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریكا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریكا با لحنی كه حاكی از ناكامی آمریكا در تحریم ایران است، به همراهی نكردن شركای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یكجانبه كاخ سفید علیه ایران اعتراف كرد.
وی كه سخنانش در موسسه آمریكایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریكا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی كشورها گفت كه قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.
شبكه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت كشورها با تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران نوشت: بسیاری از كشورهای خریدار نفت ایران یا آشكارا تحریم های آمریكایی را نقض می كنند و یا خواستار معافیت از تحریم های ضدایرانی آمریكا هستند.
اروپام**9418**2040