كنگره بین المللی نظامی گنجوی در تبریز برگزار می شود

تبریز - ایرنا - كنگره بین المللی نظامی گنجوی روزهای 21 و 22 آبان ماه جاری در دانشگاه تبریز برگزار می شود.

به گزارش ایرنا دبیر اجرایی كنگره نظامی گنجوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: چكیده 83 مقاله به دبیرخانه كنگره رسیده كه از بین آنها 63 مقاله انتخاب شده است.
احمد فرشبافیان با بیان اینكه از بین 63 مقاله انتخاب شده 32 مقاله نیز پس از داوری برای چاپ در كتاب مقالات كنگره برگزیده شد، افزود: از این تعداد 18 مقاله در كنگره به صورت سخنرانی ارایه می شود كه 10 مقاله داخلی و هشت مقاله خارجی است.
وی همچنین اظهار داشت: 14 مهمان خارجی از كشورهای تركیه، جمهوری آذربایجان و بنگلادش در این كنگره حضور می یابند و یك نظامی شناس برجسته سخنران ویژه كنگره خواهد بود.
فرشبافیان با اشاره به 21 اسفند به عنوان روز جهانی نظامی گنجوی و ثبت آن در یونسكو گفت: نظامی گنجوی یك شخصیت جهانی بوده و هدف از این كنگره شناساندن ابعاد جهانی این شاعر بزرگ ایرانی است.
وی همچنین از رونمایی «كتیبه گنبدی» حاوی اشعار نظامی و كتاب «حكمت، عرفان و اخلاق» علامه جعفری در كنگره نظامی گنجوی كه به زبان تركی آذری ترجمه شده، خبر داد.

**مجمع نظامی شناسی در تبریز تاسیس می شود
دبیر علمی كنگره نظامی نیز در این نشست موضوعات محوری این كنگره را عصر نظامی، جایگاه فرهنگ، تمدن، تاریخ و جغرافیای ایران در آثار نظامی، باورهای دینی و اندیشه های عرفانی در آثار نظامی، نقد و بررسی آثار نظامی، تاثیر نظامی بر شعرا و دانشمندان بعد از خود و كتاب شناسی نظامی اعلام كرد.
ابراهیم اقبالی همچنین از تاسیس مجمع بین المللی - تحقیقاتی نظامی شناسی در محل بنیاد شهریار پژوهی خبر داد و گفت: آثار نظامی محتاج شرح و تفسیر است؛ ما از نظامی یك نسخه منقح و سرراست نداریم و نیاز است تمام آثارش از اول تا آخر اصلاح شود.
دبیر علمی كنگره با بیان اینكه به دلیل سخت بودن آثار نظامی، وی به جایگاه و شهرتی كه در خور است دست نیافته است، افزود: هدف از برگزاری این كنگره احیای جایگاه ادبی و شعری نظامی است.
'جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زكی بن مؤیَّد'، متخلص به نظامی و نامور حكیم نظامی (زادهٔ ۵۳۵ هـ. ق در گنجه – وفات ۶۰۷–۶۱۲ هـ. ق) شاعر و داستان‌سرای ایرانی و پارسی‌گوی حوزهٔ تمدن ایرانی در قرن ششم هجری (دوازدهم میلادی)، كه به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی شناخته شده‌است.
آرامگاه حكیم نظامی، در حاشیه غربی شهر گنجه قرار دارد.
نظامی در زمرهٔ گویندگان توانای شعر فارسی است، كه نه‌تنها دارای روش و سبكی جداگانه است، بلكه تأثیر شیوهٔ او بر شعر فارسی نیز در شاعران پس از او آشكار است.
نظامی از دانش‌های رایج روزگار خویش مثل علوم ادبی، نجوم، علوم اسلامی، فقه، كلام و زبان عرب آگاهی وسیع داشته و این خصوصیت از شعر او به روشنی دانسته می‌شود.
شعر نظامی به زبان‌های گوناگون درآمده‌است، برای نمونه خمسه به همّت رستم علی‌اف به زبان روسی ترجمه و منتشر شده‌است.
روز ۲۱ اسفند در تقویم رسمی كشور روز بزرگداشت نظامی گنجه‌ای است.
6132/3093

سرخط اخبار استان‌ها