اتحادیه اروپا مخالف تحریم های آمریكا علیه ایران است

تهران – ایرنا – پی یر مسكوویچی كمیسیونر امور اقتصادی اتحادیه اروپا اعلام كرد: این اتحادیه با تصمیم آمریكا برای وضع دوباره تحریم های نفتی و مالی علیه ایران مخالف است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز با درج این خبر افزود: چند ساعت پس از اجرایی شدن تحریم های آمریكا علیه ایران مسكوویچی به رادیو «فرانس اینفو» گفت كه اتحادیه اروپا این اقدام را تایید نمی كند.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا اردیبهشت ماه خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد و گفت كه تمام تحریم های تعلیق شده طبق توافق هسته ای را طی دو فرجه 90و 180روزه دوباره وضع خواهد كرد. اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریكا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال كردن قانون انسداد برای حمایت از فعالیت شركت های خود در ایران، اعلام كرد كه سازوكار مالی برای ادامه تجارت شركت های خارجی باایران و همچینن فروش نفت ایران و امكان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می كند.
تحریم هایی كه آمریكا یك جانبه علیه ملت ایران اعلام می كند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نكرده تا جائیكه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی كند. در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری ، وزیر امور خارجه و رئیس بانك مركزی ایران اشاره كرد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاكید كرده است هیچ تحریمی نیست كه آمریكا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضی از افرادی كه در آمریكا به دنبال تحریم ایران بودند بیش فعال بودند؛ بنابراین هیچ چیز جدید برای نوامبر(13آبان ماه) وجود ندارد كه انجام دهد و این یك موضوع كاملا تبلیغی و روانی است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم درحاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، تركیه و جمهوری آذربایجان دراستانبول گفت: آمریكایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
عبدالناصر همتی رییس بانك مركزی نیزبا اشاره به عقب نشینی دولت آمریكا از ادعای خود برای به صفررساندن فروش نفت ایران، خاطرنشان كرد: دولت آمریكا هر كاری كه می خواست، انجام داد و بعد از چهارم نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
اروپام**3234**1590