كم توجهی به نشاط، منشاء برخی از آسیب های اجتماعی است

زنجان - ایرنا - استاد جامعه شناسی دانشگاه پیام نور ابهر گفت: بسیاری از آسیب های اجتماعی كنونی از بی توجهی به مقوله مهم شادی و نشاط ناشی می شود كه از علت های دیگر آن می توان به فاصله گرفتن از آموزه های دینی اشاره كرد.

محمدرضا یارقلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در فرهنگ اسلامی خوشحال كردن همنوعان و ایجاد طراوت و شادمانی مورد تاكید فراوان قرار گرفته و حتی با نگاهی به زندگی ائمه معصومین (ع) بنا به دلایل و شرایط مختلفی این موضوع مورد توجه بوده است.
وی اظهار داشت: مسافرت، تفریحات سالم مفید، كار و تلاش در راستای تامین معاش، آرامش خاطر ، رضایت زندگی، سلامتی و رزش و خوشررویی از عوامل شادمانی محسوب می شود.
این جامعه شناس خاطرنشان كرد: نبود شادی و نشاط موجب ناامیدی در زندگی، خشم، ترس، علائم فیزیكی از قبیل خستگی را ایجاد می كند.
این مدرس دانشگاه اضافه كرد: عوامل متعددی در بروز شادی و نشاط جامعه نقش دارد و در این میان معضلات اقتصادی موجب شده فاصله طبقاتی افزایش یابد كه تداوم این مساله به معنای واقعی شادی و نشاط را سلب و ظهور و بروز آسیب های مختلف اجتماعی را فراهم می كند.
یارقلی ادامه داد: وقتی به انسان موجودی فعال و پویا در عرصه های مختلف نگریسته می شود، دارای ویژگی های متعددی بوده و همین شاخصه ها موجب شده كه از سایر موجودات متفاوت باشد.
وی اظهار داشت: یكی از ویژگی ها و نیاز اساسی انسان نیاز به شادی، نشاط و زیستن همراه با شادمانی است كه این موضوع ریشه در فطرت انسانی دارد.
یارقلی خاطرنشان كرد: هر انسان سالم دوست دارد در یك فضای شاد زندگی كند كه عدم تامین درست و منطقی آن می تواند اثرات فردی و اجتماعی به همراه داشته باشد.
این جامعه شناس ادامه داد: روحیه شاد داشتن یكی مهمترین ویژگی های انسان های شایسته بوده كه این موضوع موجب ایجاد آرامش و روحی روانی در فرد می شود و از طرفی فرد را از افسردگی نجات داده و بیش از گذشته به هدف های زندگی نزدیك می كند.
وی بیان كرد: براین اساس انسان ها اهداف متعددی در زندگی دارند و تحقق این مهم نیازمند تمركز و آرامش روحی و روانی است و در این میان داشتن روحیه نشاط آور، دستیابی به اهداف زندگی را بیش از گذشته هموار می كند.
این استاد جامعه شناسی دانشگاه جامع علمی كاربردی ابهر ادامه داد: در فرهنگ ا سلامی، آموزه های دینی و حتی از منظر روانشناسی هدف تعالی انسان بوده و اینكه بتواند به مراحل مختلف زندگی سیر كند.
9646/8068